Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Mieszkanie bez wkładu własnego. Rząd przyjął projekt

85
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie dofinansowania wkładów własnych do kredytów hipotecznych - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Rozwiązania mają wejść w życie w trzecim kwartale.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Rząd przyjął projekt
mieszkanie (WP, Mateusz Madejski)
bEJbIdNh

Na środowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o kredytach hipotecznych objętych gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy oraz o spłatach tych kredytów dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, dofinansowaniu będą podlegały mieszkaniowe kredyty hipoteczne, udzielane przez banki przystępujące do programu na podstawie zawartej z BGK umowy.

"Z perspektywy osób ubiegających się o kredyt na zakup lub budowę mieszkania kredyt bez wkładu własnego będzie rozwiązaniem kierowanym do rodzin, które nie mają wystarczających środków własnych mogących sfinansować wymagany przez bank udział własny kredytobiorcy. Mając to na uwadze ogólną zasadą związaną z udzielaniem KBW będzie objęcie kredytu gwarancją spłaty części kredytu mającą zastosowanie do kwoty kredytu finansującej wkład własny, jaki byłby wymagany na ogólnych zasadach od kredytobiorcy (bariera braku środków finansujących wkład własny)" - czytamy w uzasadnieniu.

bEJbIdNj
Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Minimalny okres spłaty kredytu bez wkładu własnego ma wynosić 15 lat, kredyt taki ma być udzielany tylko w polskiej walucie, a osoby zaciągające tego rodzaju kredyt nie mogą posiadać własnego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

W uzasadnieniu podano też warunki i zasady, na jakich dokonywana będzie jednorazowa spłata przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu bez wkładu w związku z urodzeniem dziecka w gospodarstwie domowym prowadzonym przez kredytobiorcę, jeśli zdarzenie to ma miejsce w okresie spłaty kredytu.

bEJbIdNp

Wysokość przysługującej spłaty kapitału kredytu, czyli tak zwaną "spłatą rodzinną", wynosić ma 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie, 60 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy urodzin trzeciego lub kolejnych dzieci.

Kwota łączna spłat rodzinnych przysługujących w odniesieniu do jednego kredytu, wynosić ma 100 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJbIdNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(85)
zwyczajny
2 tyg. temu
Zaznaczę, że nie mam żony więc zupełnie nie mieszczę się w ramy programy skierowanego do rodzin. Chore to. Zamiast promować oszczędzanie i dawać singla szansę na mieszkanie i założenie rodziny promuje się brania kredytu pod korek gdy zaraz będą podnoszone stopy procentowe. Na szczęście za dwa lata wybory. Mam nadzieję, że ludzie już przejrzeli na oczy i pognają to całe towarzystwo z wiejskiej. Całe. Z jednej i drugiej strony.
zwyczajny
2 tyg. temu
Moim zdaniem ten cały program to jeden wielki cyrk którego głównym celem jest pokazać jak to państwo dba o rodziny. Niestety założenia są zupełnie błędne. Ja sam jestem młodą osoba która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Niestety wg tego programu najpierw muszę być totalnym bankrutem by móc ubiegać się o wysoki kredyt z gwarancją. To że latami oszczędzam, nie wydaje kasy na głupoty, nie jeżdżę na wakacje, nie mam używek to nie ma zupełnie znaczenia. Państwo i tak mnie "okrada" wysoką inflacją a przez realnie ujemne stopy sztucznie pompowana jest bańka na nieruchomościach. Efekt taki, że pomimo lat oszczędzania mnie po prostu nadal nie stać. To jest chore. Zamiast likwidować bariery w podaży sztucznie pomuje się popyt i promuje tylko wybrane grupy.
Ademus
3 tyg. temu
Żyjemy w 22 wieku , zagranicą Państwa idą na rękę , tym co chcą zostać na własnym kącie i nie ma problemów z pożyczką na mieszkanie czy domek. Pytam się dlaczego w Polsce nie moze być inaczej? Muszę zarabiać 7000 zł lub więcej i mieć wkład własny , żeby kupić cholerne mieszkanie czy domek ? Ludzie Dlaczego tylko dla Bogatych ??? Młodym do 26 roku dają bez podatku wypłatę zakłady , rodzinie wielodzietnym 500+ , emerytom i rencistą dają więcej kasy do renty , a tym po środku nic . Ja nie mam nic przeciwko temu żeby dali im, ale jak dzielą to też niech nie zapominają o tych pomiędzy 30 a 50 roku życia że nic nie maja i samotnym. Mieszkanie takim powinni dać! Kredyt chociaż bez wkładu własnego... ?
bEJbIdNL
Crouf
miesiąc temu
Sorry. Ale nikt nikomu tu nie wciska kredytu na siłę, nie każdy też go dostanie od tak bo nagle Państwo coś tam dopłaci. Ci którzy tak tu negują to albo już kupili i spłacają, teraz psioczą bo ktoś może mieć lepiej -(typowy POlak) albo Ci którzy żyją z najmu i im na rękę by straszyć wszystkich na około plajtą i bankructwem bo im te 1-2k z najmu wyparuja miesięcznie z kieszeni bo będzie mniej chętnych do najmu za te kwoty. Każdy ma swój rozum a Wy robicie tu z wszystkich którzy mieliby skorzystać z tego rozwiązania nierobów i nieudaczników. Po co to, życie zweryfikuje...
mmh
miesiąc temu
super, to teraz apartament 15m bedzie za milion
...
Następna strona