Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

"Obietnica wyborcza bez pokrycia". Tyle zapłacą banki za wakacje kredytowe

24
Podziel się:

Jak wynika z opublikowanych przez Związek Banków Polskich szacunków, koszty wakacji kredytowych dla sektora bankowego mogą wynieść w przyszłym roku od 4,71 mld zł do 6,38 mld zł.

"Obietnica wyborcza bez pokrycia". Tyle zapłacą banki za wakacje kredytowe
Związek Banków Polskich przedstawił koszt wakacji kredytowych (East News, Piotr Molecki)

ZBP ocenił, że według wstępnych założeń rządu, kryteria dochodowe przy wakacjach kredytowych zmniejszą grupę uprawnionych do skorzystania z wakacji o 10-15 proc.

- Z zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że wakacjami kredytowymi na nowych zasadach mogłoby zostać objętych około 1,75 mln osób, co wobec 2 mln, które skorzystały z dotychczasowych wakacji kredytowych, wskazuje na przeważającą większość. Według naszych szacunków ten koszt może oscylować od około 4,7 do 6,4 mld zł dodatkowego kosztu, który musiałby ponieść sektor bankowy - powiedziała na konferencji prasowej wiceprezeska ZBP Agnieszka Wachnicka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Witold Orłowski apeluje do nowego rządu: to szaleństwo trzeba zatrzymać

Wakacje kredytowe - projekt ustawy

W poniedziałek na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane założenia do projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projektowane przepisy mają na celu wydłużenie wakacji kredytowych na rok 2024.

Propozycja rządu zakłada, że w stosunku do obowiązujących regulacji wprowadzone zostanie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.

W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 000 zł, ale nie wyższa niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.

Wakacje kredytowe - statystyka

Z opublikowanych we wtorek danych ZBP wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało dotychczas blisko 2 mln osób.

Według ZBP koszty wakacji kredytowych za lata 2022-2023 wyniosły łącznie ok. 15 mld zł w tym 12,9 mld zł utworzonych rezerw w 2022 roku i 2,1 mld zł w 2023 roku.

Według obecnego na konferencji prezesa ZBP Tadeusza Białka rządowa propozycja przedłużenia wakacji kredytowych jest "obietnicą bez politycznego pokrycia". Białek ocenił, że jest bardzo mało prawdopodobne, by nowy rząd i parlament zdążyły jeszcze w tym roku zająć się wakacjami kredytowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
dfva
7 miesięcy temu
banki zawsze będa do przodu, najwyzej znowu podwyższą opłaty. O ile wakacje kredytowe to namiastka pomocy dla zniszczonych przez pisowską inflację i ich podwyzki polaków o tyle program rasistowski dla tylko wybranych kredyt 2% to granda która trzeba natychmiast zlikwidować. Dlaczego mdojechny przez pis polak który ma astronomiczny przez nich kredyt ma płacic na kredyt sasiada o rok młodszego który załapał się do tego programu dla wybranych??? to jest złamanie prawa, konstytucji czyli prawa równości itd.
Lesio
7 miesięcy temu
To nie jest koszt bankow, tylko mniejsze ich zyski
Adam
7 miesięcy temu
Przestańcie płakać banksterzy. Wy zawsze jesteście stratni tylko dziwne, że macie rekordowe zyski mimo wakacji kredytowych i kredytów frankowych. Jeszcze teraz się nachapiecie przez 10 lat z naszych podatków przy kredytach 2%
Sniki
7 miesięcy temu
Gdyby takie były odsetki w Niemczech to tam wszyscy prezesi banków poszli by siedzieć,banki mimo wakacji kredytowych mają przez ostatni rok rekordowe zyski ,mam ratę 3 tys z czego odsetki 2400 to nie jest normalny kraj,a teraz PO już całkiem wydoi kredytobiorców
Wna
7 miesięcy temu
Przy takich odsetkach, to wcale się na ile dziwię że banki nie chcą wakacji kredytowej.
...
Następna strona