Trwa ładowanie...
bEJcdogl
Notowania

Związek Banków Polskich – Wszystkie wiadomości

Zbliż się do klienta. 5 powodów, dla których gotówka w sklepie nie ma sensu
06.07.2021 15:27

PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE
 / 
Zbliż się do klienta. 5 powodów, dla których gotówka w sklepie nie ma sensu

Wystarczy karta, smartfon czy zegarek, żeby zapłacić za zakupy. W całej Polsce korzysta z tego ponad 800 tysiącach punktów handlowo-usługowych. Jeśli nie ma Cię w tej grupie, tracisz klientów – i pieniądze.

Statistica: bankowe aplikacje na smartfony biją kolejne rekordy
6
24.06.2021 15:12

PIENIĄDZE
 / 
Statistica: bankowe aplikacje na smartfony biją kolejne rekordy

Pierwsza aplikacja mobilna związana z bankowością pojawiła się na polskim rynku w 2004 roku. Jak wielu z nas korzysta dziś z banku w smartfonie?

Redaktor naczelny money.pl Sebastian Ogórek otrzymał Nagrodę dziennikarską im. M. Krzaka
3
29.09.2020 19:45

NAGRODA
 / 
Redaktor naczelny money.pl Sebastian Ogórek otrzymał Nagrodę dziennikarską im. M. Krzaka

Redaktor naczelny money.pl i WP Finanse Sebastian Ogórek oraz redaktorka agencji ISBNews Agnieszka Morawiecka otrzymali nagrodę dziennikarską im. Mariana Krzaka przyznawaną przez zarząd Związku Banków Polskich.

Studenckie życie kosztuje 2600 zł miesięcznie. Na co to idzie?
7
17.09.2020 13:50

STUDENCI
 / 
Studenckie życie kosztuje 2600 zł miesięcznie. Na co to idzie?

2600 zł - tyle kosztuje miesięczne utrzymanie studenta. Na co żacy wydają te pieniądze? - Co roku przygotowujemy specjalny paragon, który pokazuje, na co idą pieniądze. Czesne i pokój w akademiku to ok. 1100-1200 zł, dalej jest żywność i używki - 500 zł, na kolejnych miejscach są wydatki związane z notatkami z wykładów, opłata platform streamingowych, wyjścia ze znajomymi czy na randkę, trochę rozrywki. Dorzucić trzeba lunch, karnet na siłownię, przejazd z imprezy taksówką, trochę kosmetyków, książek i rachunek za telefon i to wszystko się składa na tę kwotę. To jest bardzo ostrożny rachunek kosztów, które trzeba ponieść, żeby studiować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich.

Zarobki po studiach. Niektórzy mają mniej niż najniższą krajową
10
17.09.2020 11:50

ZBP
 / 
Zarobki po studiach. Niektórzy mają mniej niż najniższą krajową

Money.pl opublikowało raport ZBP dotyczący polskich studentów, jak się okazuje, część absolwentów zarabia tuż po studiach mniej niż wynosi pensja minimalna. - Nie sektor bankowy ma się tłumaczyć z tego, że zarabiamy ile zarabiamy, ale to dane potwierdzone badaniami. Trzeba zwrócić uwagę na kierunki jakie kończymy. Te techniczne dają całkiem niezłe wynagrodzenie od razu po studiach, ale rzeczywiście studiujący na przykład na kierunkach artystycznych nie mogą liczyć na kokosy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich, który zbadał też koszty utrzymania studentów. - Koszty rosną, idąc do sklepu każdego dnia jest drożej i drożej, tego nie da się też ukryć w portfelu studenta. To widać też po rynku pracy, już 60 proc. studentów pracuje, by związać koniec z końcem - dodał.

bEJcdogn
Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy
78
17.09.2020 11:07

BANKI
 / 
Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Kredyty we frankach, banki przegrywają w sądach. - Mamy mniej więcej 450-460 tys. czynnych umów kredytowych, a tu mowa o 20 czy 30 przypadków, powołując się na kancelarię, która zarabia krocie na tego typu przypadkach. Wszyscy, którzy czują się poszkodowani przez sektor bankowy, powinni udać się do wymiaru sprawiedliwości. Musimy jednak pamiętać, że teraz jednym z najlepszych biznesów w Polsce to działalność tak zwanych kancelarii odszkodowawczych, które pobierają gigantyczne pieniądze, nie gwarantując zwycięstwa w sprawie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich. - Pojawiają się już pierwsze procesy ze strony banków za użycie kapitału. Ktoś w 2008 roku pożyczył pieniądze, przez 12 lat korzystał z tego kapitału, dziś uważa umowę za nieważną, a po wygranej w sądzie myśli, że sprawa jest zakończona. Bank może złożyć pozew o zapłatę za użycie kapitału - dodał.

Podatek bankowy do zniesienia? "To pomoże całej gospodarce"
85
03.09.2020 13:01

BANKI
 / 
Podatek bankowy do zniesienia? "To pomoże całej gospodarce"

Podatek bankowy zostanie zmieniony, a nawet zniesiony, by przytrzymać zagraniczne banki w Polsce? - Należy wykorzystać potencjał, który jest w sektorze bankowym. Jeśli na przykład znieślibyśmy podatek bankowy do kredytów udzielanych od początku pandemii, wtedy moglibyśmy oczekiwać większej aktywności kredytowej. Tego nie mamy, dlatego uważamy, że zniesienie podatku bankowego mogłoby towarzyszyć na przykład akcji kredytowej kierowanej na ochronę środowiska naturalnego, na unowocześnienie energetyki - to jest przecież nam wszystkim potrzebne - powiedział w programie "Money. To się liczy" Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Te działania spowodowałyby uaktywnienie sektora bankowego, bo my - jako banki - odpowiadamy za ok. 3/4 kredytowania polskiej gospodarki. Rynek kapitałowy nie odgrywa takiej roli, firmy z tego sektora czy ubezpieczeniowe nie finansują polskiej gospodarki. O ile sektor bankowy będzie w stanie dynamicznie rozwijać akcję kredytową, to przyspieszać będzie wychodzenie Polski z okresu pandemii i będzie działało to korzystnie dla gospodarki. Liczymy w tym zakresie na dialog z rządem, nadzorem bankowym i Narodowym Bankiem Polskim - dodał.

Oszczędzanie się nie opłaca. Polacy wypłacają pieniądze z banków
70
03.09.2020 11:32

OSZCZĘDZANIE
 / 
Oszczędzanie się nie opłaca. Polacy wypłacają pieniądze z banków

Rekordowo niskie oprocentowanie lokat, przy rekordowo wysokiej inflacji. Opłacalność oszczędzania w Polsce jest najmniejsza w całej Unii. - Banki nie są szczęśliwe z tak niskich stóp procentowych, gdyż skłonność do oszczędzania wówczas maleje. Przy nieco wyższej inflacji niż realne stopy procentowe na rynku mamy do czynienia z wypłacaniem pieniędzy poza sektor bankowy. To jest niekorzystne zjawisko, musimy sobie z nim radzić - powiedział w programie "Money. To się liczy" Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Sądzimy, że banki będą stopniowo wprowadzały nowe produkty i nowe ceny usług. Skłonność klientów do oszczędzania na rachunkach bankowych przez jakiś okres najpewniej będzie ograniczona - dodał.

Banki podnoszą opłaty. "Muszą zarabiać"
223
03.09.2020 11:21

USŁUGI
 / 
Banki podnoszą opłaty. "Muszą zarabiać"

Opłaty za prowadzenie rachunków i usługi bankowe zdrożeją. - 70 proc. przychodów banków to odsetki. Przy ograniczeniu rynkowych stóp procentowych i naturalnym stanie obniżonych marż, banki będą chciały realizować przychody, wprowadzając odpowiednio opłacane usługi. Stąd niektóre banki wycofują się z bezpłatnego prowadzenia kont, wykonywania operacji i tak dalej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Trzeba rozumieć, że prowadzenie banku polega na wypracowywaniu zysku. Jeśli brakuje przychodów odsetkowych, będą one kompensowane wyższymi opłatami i prowizjami, ale przecież za usługi, które są świadczone. To trend, który już obserwujemy i zapewne będziemy widzieć też w przyszłości - dodał.

bEJcdogt
Do 120 mld zł nowych kredytów. "Bardzo wiele firm może skorzystać"
3
01.04.2020 14:15

KREDYTY
 / 
Do 120 mld zł nowych kredytów. "Bardzo wiele firm może skorzystać"

- W 18 bankach komercyjnych i spółdzielczych jest świadczona usługa dla tych klientów, którzy przed 1 lutego tego roku nie mieli zaległości wobec skarbówki i ZUS i oni uzyskują poręczenie z BGK i mogą się obiegać o pożyczkę i gwarancję. Okres zabezpieczenia w BGK w ramach projektu de minimis to 39 miesięcy. Spodziewamy się, że ten projekt uruchomi akcję kredytową do 120 mld zł, z czego 20 mld w tym roku - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Na pytanie, czy banki widzą to, że tysiące firm mogą upadać przez koronawirsa, Pietraszkiewicz odpowiedział: - Lepiej to czujemy niż ktokolwiek. Decyzję o przyjściu z pomocą w postaci rozłożenia rat podjęliśmy już 3 marca, bo obserwowaliśmy to, co się dzieje w Azji i Europie. My jesteśmy ze swoimi klientami na dobre i na złe - zapewnia Krzysztof Pietraszkiewicz.

To może zaskakiwać. Prezes Związku Banków Polskich ujmuje się za firmami pożyczkowymi
17
01.04.2020 12:41

BANKI
 / 
To może zaskakiwać. Prezes Związku Banków Polskich ujmuje się za firmami pożyczkowymi

Prezes Związku Banków Polskich nie popiera prób ograniczenia działalności legalnie działających firm pożyczkowych. - Ci, którzy mają zdolność kredytową, otrzymają pomoc w bankach. Przedsiębiorcy, którzy mogą mieć kłopoty, otrzymają gwarancje de minimis albo poręczenia w ramach tarczy. Natomiast jest pewna grupa osób, która nie ma oczywistej zdolności kredytowej i należy w takich sytuacji też myśleć o nich i udostępnić im pożyczki bankowe i pozabankowe - uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Podkreśla, że banki nie mogą udzielać kredytów podmiotom, które nie mają zdolności kredytowej albo mogą to robić pod warunkiem uzyskania bardzo wysokiej gwarancji. - W wielu krajach poza bankami działają także firmy pożyczkowe i są pilnowane, żeby nie przesadzały nadmiernymi kosztami pozaodsetkowymi - mówi.

Rola banków w czasach koronawirusa. "W bankach też pracują ludzie, nie krasnoludki"
37
01.04.2020 12:00

BANKI
 / 
Rola banków w czasach koronawirusa. "W bankach też pracują ludzie, nie krasnoludki"

- Z jednej strony odpowiadamy za bezpieczeństwo depozytów milionów osób, a z drugiej strony za los tych, którzy zaciągnęli pożyczki i kredyty, oraz za zapewnienie ciągłości działania - tak Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zwraca uwagę na to, jak ważną rolę dla gospodarki pełnią banki. - Nie mówi się o tym, że 165 tys. bankowców musi pracować, albo bezpośrednio, albo na odległość, żeby każdego dnia wykonywać miliony operacji bankowych zlecanych przez klientów i by każdego dnia pieniądze były w obrocie - podkreśla. Część pracowników została oddelegowana do pracy zdalnej. - W bankach też pracują ludzie, też mają rodziny. Musieliśmy porobić backupy i zabezpieczenia tam, gdzie są systemy zautomatyzowane, ale to też robią ludzie, nie krasnoludki - zwraca uwagę Pietraszkiewicz.

Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy
145
01.04.2020 11:00

KREDYTY
 / 
Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Polacy, którzy zostali dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa, mogą wystąpić o przesunięcie spłaty rat kredytu. - Na ten moment wpłynęło ok. 230 tys. wniosków od osób i firm o tzw. wakacje kredytowe - ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. W większości decyzja jest podejmowana w ciągu 24 godzin, wobec przedsiębiorców może to zająć kilka dni. Ile jest pozytywnych odpowiedzi? - Ponad 90 proc. - ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz. Wakacje kredytowe pozwalają na przesunięcie spłat rat kredytowych. - Każdorazowo taka decyzja jest przyznawana przez bank na wniosek klienta - zaznacza Pietraszkiewicz i dodaje, że we wniosku trzeba uargumentować, że sytuacja klienta jest wynikiem, pośrednim lub bezpośrednim, ekonomicznych skutków związanych z epidemią. Banki wyciągają też rękę do przedsiębiorców. - Jeśli przedsiębiorca miał dobrą sytuację w listopadzie i grudniu 2019, nie miał zaległości, a potrzebuje kredytu obrotowego, to banki na wniosek są gotowe udzielić na 6 miesięcy kredytu obrotowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

bEJcdogu
Wakacje kredytowe. Pietraszkiewicz: Korzystajmy, ale racjonalnie i fair
353
01.04.2020 10:37

BANKI
 / 
Wakacje kredytowe. Pietraszkiewicz: Korzystajmy, ale racjonalnie i fair

Czy obserwuje pan, że część klientów chce wykorzystać sytuację i zwraca się o wakacje kredytowe, choć ich dochody w czasach koronawirusa nie spadły? - zapytaliśmy Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich. - Zdarzają się takie przypadki - potwierdza Pietraszkiewicz w programie "Money. To się liczy". Zaznacza jednak, że wakacje kredytowe skierowane są dla tych, którzy naprawdę mają kłopoty. - To rozwiązanie, które będzie trwało przez kilka najbliższych miesięcy. Pozwala ono przesunąć płatności do trzech miesięcy każdemu, kto został dotknięty już albo dopiero zostanie dotknięty skutkami epidemii - tłumaczy. - Korzystamy z tego rozwiązania racjonalnie i fair - apeluje.

"Money. To się liczy". Co z ratami kredytów? Prezes Związku Banków Polskich
11
01.04.2020 9:00

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Co z ratami kredytów? Prezes Związku Banków Polskich

Dziś w "Money. To się liczy" tematem sytuacja banków i pomoc dla kredytobiorców. Gościem będzie prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz. Zaczynamy o 9.15.

Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"
461
27.03.2020 9:06

BANKI
 / 
Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"

Tarcza antykryzysowa. Rząd przedstawił swoje pomysły na ratowanie gospodarki przed skutkami epidemii. Kwestie odroczenia spłat kredytów pozostawił jednak bankom. - Co tu jeszcze regulować? - pyta prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz i apeluje do osób, które mają pracę i zarobki, aby nie składały wniosku o niepłacenie rat.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Banki straszą czy "rzetelnie informują"?
100
18.11.2019 9:32

BANKI
 / 
Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Banki straszą czy "rzetelnie informują"?

To nie straszenie, a informowanie klientów, jak zareaguje bank, gdy kredytobiorca podejmie działania w kierunku unieważnienia umowy – przekonuje Związek Banków Polskich. To jego reakcja na wyrok unijnego trybunału ws. kredytów we frankach. Inaczej widzi to Rzecznik Finansowy.

Kredyty frankowe po wyroku TSUE. Banki też mają oręż w sądzie
170
30.10.2019 7:57

ZBP
 / 
Kredyty frankowe po wyroku TSUE. Banki też mają oręż w sądzie

Banki nie zgodzą się na przewalutowanie kredytów, na którym miałyby być wyłącznie stratną stroną. Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą się domagać "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału".