Masz kredyt? Prezes Związku Banków Polskich ma dobrą wiadomość
Wskaźnik WIBOR w następnych miesiącach wciąż będzie spadać, a wraz z nim raty kredytów hipotecznych - powiedział PAP prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Dodał, że rynek oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych, co wpłynie również na wysokość wskaźnika WIBOR.
Białek przypomniał, że WIBOR 3M jako wskaźnik ściśle skorelowany ze stopami referencyjnymi banku centralnego spadł z poziomu 5,85 na poziom 5,35 proc. jeszcze przed dokonaniem obniżek stóp. Jak wskazał, rynek przewidując spadek stóp procentowych odpowiednio reaguje, co znajduje odzwierciedlenie w notowaniach wskaźnika WIBOR.
- Po formalnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy o 50 punktów bazowych, WIBOR będzie dalej spadać. Z jednej strony dlatego, że decyzję już podjęto, a z drugiej, ponieważ rynek oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych. Spadnie być może - jak twierdzą eksperci - o łącznie 1 p.p. na koniec br., a obniżenie stawki WIBOR bezpośrednio wpływa na raty kredytów - powiedział Białek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Dodał, że dziś wskaźnik WIBOR 3M wynosi 5,25 proc., zaś WIBOR 6M - 5,02 proc. Jego zdaniem wskazuje to jednoznacznie na dalsze przewidywane przez rynek obniżenie stóp procentowych w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy.
Prezes ZBP wyjaśnił też, że przy takim spadku wskaźnika WIBOR raty przy przykładowym kredycie hipotecznym na 400 tys. zł powinny spaść o kilkaset zł miesięcznie do końca tego roku. Jak wyliczył, przy spadku WIBOR-u 3M o 1 pp. w 2025 r. raty kredytów spadną średnio o ok. 7,5 proc.
Pytany, czy spodziewa się wkrótce kolejnej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych, Białek wskazał, że - jak wynika m.in. z analiz Związku Banków Polskich - w drugiej połowie br. można spodziewać się spadku o dodatkowe 50 punktów bazowych lub dwóch mniejszych obniżek po 25 pb. Jego zdaniem obniżki w podobnej wysokości oczekuje też rynek.
- Oczywiście w 2026 r. - o ile nie będzie jakichś zaburzeń związanych zwłaszcza z cenami energii, które będą powodować znaczący wzrost inflacji - stopy powinny konsekwentnie spadać - powiedział prezes ZBP. Zaznaczył jednak, że wciąż inflacja nie mieści się w celu NBP. Cel to 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. Natomiast w czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w kwietniu wyniosła 4,3 proc. rdr.
RPP obniżyła stopy procentowe. Tak tłumaczy decyzję
W zeszłym tygodniu RPP obniżyła główną stopę procentową, referencyjną, z 5,75 proc. do 5,25 proc., stopa redyskontowa została obniżona do 5,30 proc. z 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli spadła do 5,35 proc. z 5,85 proc. Była to pierwsza obniżka od października 2023 r.
Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady.
RPP podkreśliła, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji "dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".
WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to stawka, za którą banki pożyczają od siebie pieniądze na 3 lub na 6 miesięcy. Wskaźnik ten jest także podstawą do wyliczenia oprocentowania kredytów hipotecznych.