Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rząd zdecydował. Bankowcy ostrzegają: koszt programu uderzy w budżet i gospodarkę

64
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy wydłużający wakacje kredytowe na 2024 rok. Związek Banków Polskich mimo to nie poddaje się, pokazuje wyliczenia i alarmuje: koszt programu będzie większy niż wynika to z szacunków resortu finansów.

Rząd zdecydował. Bankowcy ostrzegają: koszt programu uderzy w budżet i gospodarkę
Rząd przyjął projekt ustawy wydłużający wakacje kredytowe na 2024 rok (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowychto jest chyba najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy naszych rodaków. Chodzi o wsparcie tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej - ogłosił we wtorek premier Donald Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak mieszkają Polacy. "To urąga godności"

Zgodnie z przyjętymi założeniami, z przerwy w płaceniu rat (dwóch rat w drugim kwartale i po jednej w trzecim i czwartym kwartale 2024 roku) będą mogły skorzystać osoby, którym rata kredytu hipotecznego pochłania co najmniej 30 proc. dochodów liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące.

Pomoc jest skierowana także do kredytobiorców, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku). Kredyt nie nie może przekroczyć 1,2 mln zł.

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że przedłużenia wakacji kredytowych wyniesie 2,5 mld zł. Jednak Związek Banków Polskich pokazuje zupełnie inne szacunki - informuje wyborcza.biz.

Zdaniem branży, wbrew deklaracjom rządu koszty tego rozwiązania poniosą nie tylko banki i ich klienci, ale również cała gospodarka i - co istotne - budżet państwa - przestrzegają bankowcy i na dowód pokazują swoje wyliczenia. Według szacunków Związku Banków Polskich, koszt wakacji kredytowych, który poniosą w 2024 r. banki, wyniesie 3,72 mld zł - czytamy w serwisie.

Także szersze otwarcie dostępu do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców spowoduje, zdaniem ZBP, konieczność dopłat do Funduszu w 2024 r. na poziomie około 640 mln zł. Wprowadzone przez rząd zmiany wygenerują łączny koszt na poziomie ok 4,36 mld zł. - informuje wyborcza.biz.

ZBP: wysoki koszt programu uderzy w budżet

- Tak wysoki koszt będzie miał przełożenie na wyniki banków, a w konsekwencji na ograniczenie ich możliwości finansowania gospodarki. Uderzy także w budżet. Wysokie koszty związane z wakacjami kredytowymi przyczynią się do ograniczenia wpływów z tytułu podatku CIT płaconego przez banki - mówi w rozmowie z serwisem osoba z branży bankowej.

Według Związku Banków Polskich koszty wakacji kredytowych za lata 2022-2023 wyniosły łącznie ok. 15 mld zł w tym 12,9 mld zł utworzonych rezerw w 2022 roku i 2,1 mld zł w 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Polak
4 miesiące temu
Odwołać prezesa NBP dość już nabrał pieniądzy może ktoś wreszcie zrobi porządek w tym Sejmie
Pit
4 miesiące temu
To jakaś masakra większość która brała kredyty ze zdrowym rozsądkiem nie skorzysta z programu a ci z domami za 1 250 000 już tak! A co ze składką zdrowotną czyli 9% parapodatkiem który nie idzie na ochronę zdrowia dalej mamy płacić? Donald nigdy nie obniżał podatków.
JEST POMYSŁ
4 miesiące temu
Oddać wszystkie wzięte za bezcen nieruchomości komunalne spowrotem do Państwa i problem z kredytami przestanie istnieć, a tak to tylko nachapali się Ci, co za przysłowiowe 1zł 'okradli' Państwo, czyli bieda okrada biedę!!!...
Cicero.
4 miesiące temu
Czy jeszcze ktoś jemu wierzy????????
Caber
4 miesiące temu
Nikt nie traci żadnej kasy. Po prostu banki nie dostaną w danym miesiącu raty tylko na końcu spłaty. Także strata jest tylko taka , że w danym miesiącu im nie wpłyną pieniądze, ale zarabiają tyle na kredytach, że nic im się nie stanie jak dostaną później te pieniądze
...
Następna strona