Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe będą wydłużone? Banki ostrzegają przed konsekwencjami

45
Podziel się:

- Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością - ocenia prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz. Wskazuje, że mechanizm ten spowodował ograniczenie zdolności finansowania rozwoju gospodarki o ponad 300 mld zł. Z informacji money.pl wynika, że rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r.

Wakacje kredytowe będą wydłużone? Banki ostrzegają przed konsekwencjami
"Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością" - ocenia prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz (Adobe Stock)

Ustawowe wakacje kredytowe, z których jak dotąd skorzystali posiadacze ponad miliona hipotek złotowych, zostaną wydłużone o kolejny rok lub więcej. Money.pl. dowiedział się tego z kilku niezależnych od siebie źródeł. Według naszych rozmówców - zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego. Pomysł leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc dla kredytobiorców? "Trzeba ją dobrze adresować"

Informacja zmroziła banki. Prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz alarmuje: sięganie do instrumentu powszechnych wakacji kredytowych uznałbym za skrajną nieodpowiedzialność.

- Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł - mówi Pietraszkiewicz. - Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych - dodaje.

Wskazuje na mocny kapitałowo Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którego zadaniem jest wspieranie tych, którzy tego potrzebują.

- Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia, analizy i badania wakacji kredytowych, które zostały do tej pory wykorzystane. Tego typu działania powinny być nakierowane do grupy osób, które faktycznie potrzebują pomocy - podkreślił Pietraszkiewicz.

Rząd czeka z decyzją na ruch Rady Polityki Pieniężnej

- Gdyby wystąpiła potrzeba, np. nowa mocna fala pandemii, żeby większej grupie osób udzielić wsparcia, to można odpowiednio zmodyfikować regulację dotyczącą wsparcia kredytobiorców - dodał prezes Związku Banków Polskich.

Kursy banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) tąpnęły na początku środowej sesji. Według analityków to reakcja na doniesienia money.pl o tym, że rząd planuje przedłużenie wakacji kredytowych o rok, czyli do końca 2024 r.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na środowej konferencji prasowej, że przedłużenie wakacji kredytowych po 2023 roku zależne będzie od wysokości stóp procentowych, a decyzje zapadną w połowie roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
tiki
rok temu
Na zachodzie raty są niższe ponieważ rządy są tam bardziej obliczale np w kwestii stabilności waluty itd. Robię kosztorys dla Indii i Niemiec to pewnie niektórych zaskocze ale cena sprzętu telekomunikacyjnego w Indiach będzie droższa ponieważ liczę ryzyko niestabilność itd. (w tym ryzyko kursowe). Banki udzielały we Frankach ponieważ jest stabilny a szwajcariski bank centralny jest obliczalny. Ludzie którzy wzieli kredyt przu 0% stopach powinni być zadowoleni ponieważ kredyt im się zdewaluje po kilkunastu latach. Stopy mają na celu ochrone przed inflacją czyli dewaluacją wartości pieniądza. Na razie to inflacja kilkanście % a stopy pow. 6% więc de fakto na kredycie się zarobi w dłuższej prespektywie . To nie jest tak ze chleb i wszystko w około zdrożeje o 100% a mieszkania czy domy stanieją. Mogą stanieć ze względu na złą koniunkturę ale koszt wytworzenia nieustannie rośnie. Za 6 lat m2 będzie droższy od obecnego o 50% stopy spadną(choć rząd robi wszystko aby pobudzć inflację czyli blokować obniżkę stop procentowych). W efekcie najbardziej stracą przyszłe pokolenia -spadek siły nabywczej wynagrdzeń do tego b.drogie nieruchomości.To już pewne ze za kilka lat znów będą fale emigracji kraj stanie isędla młodych nie do zycia
Okradany prze...
rok temu
Banksterka trwa. Jak wakacje to WIBOR już idzie do góry. Biedne banki mają największy zysk w 2022r od dziesięcioleci.
Piotr
rok temu
Banki niech wyrównają procenty do państw Europy Zachodniej i nawet wtedy nie będzie strat
ZZZ
rok temu
Nic dziwnego wybory się zbliżają a i tak po sobie co zrobią nie będą tego spłacać
Krzysiek
rok temu
Banki nie zadowolone twierdzą że to nieodpowiedzialne.Wiec zapytam jak do momentu podniesienia stop procentowych funkcjonowały Banki.Nie mówię o momencie obniżenia stop procentowych do minimum,tylko wcześniej skoro od lat nie było oprocentowania 6,75 procent.Skoro Banki twierdzą że nie dadza rady.Przeciez WIBOR to wskaźnik pożyczania między Bankami a nie dla Kowalskiego.Powiem tak mniej stanowisk w Bankach mniej oddziałów i mniejsze pensje dla prezesow.Pytanie kolejne czemu Banki zagraniczne które mają siedzibę w Polsce nie udzielają kredytów na takich zasadach jak w krajach zachodnich.Ostatnio walka z lichwiarstwem i parabankami.A Banki jak działają brałem kredyt było 1700zl a teraz place 3000zl spoko jakbym spłacał kapitał tyle że kapitału spłacam 400zl a odsetek 2600zl.Zlodziejstwo w biały dzień i jeszcze piszą żeby wakacji nie robić bo zbankrutują.Jak udzielali kredyt to wiedzieli ile zarobią a stopy wtedy nie rosły.Nie podpisywał nikt umowy na 6,75procenta.Nawet analitycy mówili że jak by wojna wybuchła to 3,5 procent max.A teraz banki boją się wakacji.Wakacje kredytowe to 4 raty mniej w roku,a i tak sumując pozostałe 8 miesięcy bankowi place 4000tys więcej więc proszę.Dzis ludzie nie są bez szkoły i można ciemnotę wciskać.Dziekuje.
...
Następna strona