Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Opinia TSUE. Nikt nie będzie chciał ugody, posypią się pozwy

44
Podziel się:

Opinia rzecznika generalnego TSUE powinna przełożyć się na zwiększenie zainteresowania kredytobiorców pozywaniem banków i dodatkowo sprawia, że frankowicze nie będą zainteresowani bankowymi propozycjami ugodowymi - uważa wiceprezes Votum, Kacper Jankowski.

Opinia TSUE. Nikt nie będzie chciał ugody, posypią się pozwy
Protest frankowiczów w Warszawie (Licencjodawca, Leszek Szyma�ski)

- Treść opinii Rzecznika Generalnego TSUE wskazuje na jedną bardzo istotną kwestię, która powinna przełożyć się na zwiększenie zainteresowania kredytobiorców podjęciem działań przeciwko bankom. Rzecznik jednoznacznie wskazał, że bankom nie należy się żadne dodatkowe świadczenie w postaci bezumownego korzystania z kapitału, w przypadku stwierdzenia przez sąd nieważności umowy kredytowej. Tak jednoznaczne wyartykułowanie tego zakazu z pewnością sprawi, że kolejne grupa oczekujących kredytobiorców podejmie działania w sprawie swojego kredytu frankowego - powiedział PAP Biznes Jankowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska w "karkołomnym szpagacie". Ekspert mówi wprost: te wyroki trzeba wykonać

- Rzecznik wskazał również, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie, żeby konsumenci mogli domagać się jakiejś formy rekompensaty za to, że to bank korzystał z wpłacanych przez nich środków. Co może mieć szczególne znaczenie, zwłaszcza dla kredytobiorców, którzy już całkowicie spłacili swój kredyt. Oczywiście w tym zakresie musimy poczekać na wyrok TSUE i orzecznictwo sądów krajowych - dodał.

Ocenił, że opinia rzecznika dodatkowo sprawiła, że i propozycje ugodowe, kierowane przez banki do klientów, "stracą na wartości" i frankowicze nie będą zainteresowani przewalutowaniem kredytu lub innego rodzaju konwersją na kredyt oparty o WIBOR.

-Tym bardziej, że ugoda może pozbawić kredytobiorców dochodzenia od banków dodatkowych roszczeń, o których wspomniał Rzecznik w wydanej opinii - powiedział Jankowski.

Kluczowa opinia TSUE ws. kredytów frankowych

Rzecznik Generalny TSUE wydał w czwartek opinię w sprawie C-520/21. Jego zdaniem, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają analogicznego prawa.

Rynek ocenił, że czwartkowa opinia rzecznika TSUE jest negatywna dla sektora bankowego. Na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Votum informowało wcześniej, że w styczniu 2023 roku liczba nowych klientów, którzy zdecydowali się na ofertę grupy w sprawie umów kredytowych wyniosła około 704, co było wynikiem zbliżonym do ubiegłorocznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Alichomik
rok temu
Jak sprawa zaczeła cuchnąć to rząd mógł to rozwiazać ustawowo. Np 10 lat temu zamknąć kredyty unieważniają umowy. Straty banków by były ale o wiele mniejsze niż gdy dzisiaj kredyty zostaną zamknięte i okaże się że bank udzielał kredytu na 10 czy 15 lat za darmo. Stare powiedzenie a prawdziwe: chytry dwa razy traci.
Lichwa i sąd
rok temu
Nie będzie ugód, to jest jasne. Ale banki liczą teraz na tzw. opieszałość sędziów w ogłaszaniu wyroków. Bo prawda jest taka że na jednego sędziego przypada kilkaset spraw z pozwami przeciwko bankom. Więc banki się cieszą, grają na czas i zacierają ręce. Dlaczego? Bo przy takiej inflacji jaką mamy w kraju nawet odsetki ustawowe od zasądzonej wartości sporu nie zrekompensują ostatecznie wypłaty albo ją znacząco pomniejszą (licząc realnie metodą zdyskontowanych przez pieniądza). Banki umieją liczyć, rezerwy sobie utworzą jeszcze na te dodatkowe odsetki, bankowe trole będą wyły i straszyły ludzi w kraju a prawda jest zupełnie inna - dlatego NIE WOLNO ICH ŻAŁOWAĆ, WIEDZIELI JAKIE UMOWY PROPONOWALI I JAKI OGROMNY ZYSK WYGENEROWAŁY JUŻ z tych umów po kilkunastu latach. Także niech złotówkowicze to zrozumieją że banki OSZUKUJĄ WSZYSTKICH. Mogły spokojnie czerpać zyski z umów zgodnych z prawem, mogły przecież obniżyć swoje zyski proponując zero umów frankowych i niższe oprocentowanie złotówkowiczom. Kosztem właśnie frankowiczów których wydoiły bezprawnie wygenerowały MEGA ZYSKI we współpracy z narodowym bankiem w Szwajcarii. Dlaczego LIBOR jest ujemny od tylu lat? Ano między innymi dlatego żeby ludzie dalej mogli spłacać, a banki zarabiać. To była zmowa. To była lichwa. Żaden KNF, UOKIK, rzecznik kredytobiorców nigdy nie obronił skutecznie kredytobiorców ani rządzący nie zmienili tego ustawowo aby w PL było przynajmniej zgodnie z prawem u zasadami współżycia społecznego. Dopiero TSUE zawalczyła o prawa konsumentów w kraju unijnym jakim stała się Polska. Weźmy te argumenty pod uwagę i weźmy sprawy w swoje ręce na drodze sądowej. Ja czekam na rozstrzygnięcie swojej sprawy od 10 lat. Zamierzam grać konsekwentnie do końca z nieuczciwym graczem jakim jest Bank w PL.
Hhjugeshpjbcf...
rok temu
Tylko sąd!!!!! Ja już po wygranej I instancji.!!!!!!! Ja wygram drugą to podaję banksterów o korzystanie z kapitału!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak jak oni mnie podali i przegrali !!!!!!!!! Do Polski musi wrócić normalność i uczciwosc w bankach!!!!!!!!!!!!!! WALCZCIE z lichwą żeby wasze dzieci i wnuki mogły dostać uczciwy kredyt hipoteczny w przyszłości!!!!!!!!!
Antyfrankowic...
rok temu
Jednej rzeczy nie rozumiem. Kiedyś kredyty były drogie (tak jak i są teraz) więc dlaczego ci ludzie się porywali na zbyt drogie inwestycje? Teraz wyobraźcie sobie, że tych kredytów w CHF nie było to jak byście sfinansowali chałupy na które nie było was stać?
Jack
rok temu
Ja już jestem po pierwszej instancji i oczywiście wygrałem. Spłaciłem kapitał pożyczony z nawiązką i mam jeszcze do spłaty prawie tyle ile pożyczyłem. Sprawa sądowa ciągnie się już ponad trzy lata,
...
Następna strona