Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Pół roku temu RPP ostatni raz podniosła stopy procentowe. Co zrobi teraz?

86
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w środę, by podjąć decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Wpłynie ona m.in. na raty kredytów. Wszystko wskazuje na to, że kredytobiorcy mogą być spokojni. Teraz bardziej interesuje ich to, kiedy stopy będą obniżone.

Pół roku temu RPP ostatni raz podniosła stopy procentowe. Co zrobi teraz?
Prof. Adam Glapiński, przewodniczący RPP oraz prezes Narodowego Banku Polskiego (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Stopy procentowe, których poziom ma wpływ na raty kredytów (im wyższe, tym więcej żądają kredytodawcy), ostatni raz zmieniły się pół roku. Inflacja pod koniec 2022 r. zaczęła wyhamowywać, dlatego Rada Polityki Pieniężnej niejednogłośnie zdecydowała wówczas, by przerwać wielomiesięczny cykl podwyżek.

RPP zbierze się w środę (8 marca), by podjąć kolejną decyzję dotyczącą stóp procentowych. Czy kredytobiorcy mają się czego bać? Raczej nie. Eksperci są zgodni co do tego, że Rada nie wróci do cyklu podwyżek.

- Prognozujemy, że RPP utrzyma stopy procentowe. Dotychczasowe podwyżki znacznie ograniczyły liczbę udzielanych kredytów - powiedział Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócił uwagę, że obecnie większość analityków przewiduje, że cykl podwyżek stóp się zakończył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednocyfrowa inflacja już w drugiej połowie roku? Szef PFR: trend spadku jest bardzo silny

Kiedy RPP z Adamem Glapińskim obniży stopy procentowe?

Formalnego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych RPP jednak jeszcze nie ogłosiła. Analitycy twierdzą jednak, że tak się w istocie stało, na co wskazują ostatnie działania Rady. Teraz kredytobiorców bardziej interesuje, kiedy stopy będą obniżone.

- Taka decyzja prognozowana jest na koniec bieżącego roku - stwierdził analityk PIE.

Dyskusja o ewentualnych obniżkach uzależniona będzie od skali spadku inflacji - zaznaczył Sajnóg.

Wiele zależy jednak od sytuacji w regionie i na świecie.

Ryzykiem dla planów obniżenia stóp pod koniec 2023 r., jest wzrost cen energii oraz pozostałych surowców. To jedne z najważniejszych czynników, które w 2022 r. napędzały wzrost cen usług i towarów, przez co RPP zaostrzała politykę fiskalną.

Przypomnijmy:

  • główna stopa NBP, referencyjna, jest na poziomie 6,75 proc.,
  • stopa lombardowa - 7,25 proc.,
  • stopa depozytowa - 6,25 proc.,
  • stopa redyskontowa weksli utrzymuje się na poziomie 6,8 proc.,
  • stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Jakiej RPP decyzji by nie podjęła, w czwartek (9 marca) na konferencji prasowej wyjaśni ją Adam Glapiński.

Rata kredytu w dół. Efekt obniżenia stawki WIBOR

Kredytobiorcy wyczekują obniżki stóp procentowych, ale już teraz mają trochę lżejsze raty. Bo bezpośrednim następstwem utrzymywania przez ostatnie miesiące stóp na niezmienionym poziomie jest obniżenie stawki WIBOR 3M. Ma to przełożenie też na spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Jeszcze w listopadzie 2022 roku, kiedy rynek przewidywał dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, WIBOR 3M był notowany na poziomie nawet 7,61 proc. Od tego momentu wskaźnik ten jednak się obniżył i od stycznia nie przekraczał poziomu 7 proc. W efekcie w ostatnich tygodniach obserwujemy najniższe wartości WIBOR-u od czerwca 2022 roku.

Spadek ten może co prawda wydawać się niewielki, ale oznacza ratę kredytu mieszkaniowego niższą o około 5 proc. Gdybyśmy za przykład wzięli 25-letni kredyt na kwotę 300 tys. zł, to jego rata będzie mniejsza o około 140-150 zł – wskazują analitycy firmy HRE Investments.

Gdyby wziąć również pod uwagę notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA), to sugerują one, że cykl podwyżek stóp procentowych się skończył. Początek obniżek stóp procentowych ma się według nich zacząć pod koniec 2023 roku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
stary piernik
7 miesięcy temu
Jest już po tzw konferencji. Glapa zaleca jedzenie kapusty kiszonej. Do tego twierdzi, że żyje ubogo. Narodzie do urn wyborczych!
Daniel
7 miesięcy temu
My z żoną zdecydowaliśmy się na odpuszczenie kredytu i zamiast kupować dom, wyremontowaliśmy porządnie nadze obecne mieszkanie. Jest znacznie bardziej funkcjonalne i lepiej nam się w nim mieszka. Pomogła nam firma Nadzory Konieczny, bez nich nie dalibyśmy rady stworzyć tak przyjaznej, nowej przestrzeni mieszkalnej.
Michor
7 miesięcy temu
Czy to były same sieroty czy rodzice ich pogonili z chałupy? To przykra sprawa, wykarmić, wychować i wykształcić, a potem wygonić z domu nie zabezpieczając ich w taką podstawową rzecz jak własne mieszkanie.
Heniek
7 miesięcy temu
Dlaczego w Uni nie ma kredytów ze zmienną stopa % a w Polsce to 98% kredytów po co KNF czy tylko od brania łapówek
Nikodem
7 miesięcy temu
Ten wibor to niezły wał Amber Gold to przy tym Pikuś kwoty ida juz w setki miliardów złotych rocznie. Okradna kredyciarzy na równowartość budzetu Polski to się nazywa rozmach umoczyli Polaków pod przyzwoleniem KNF kilka milionów obywateli wrobionych w zmienne stopy ludzie płaczą karawana jedzie dalej
...
Następna strona