Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
09.02.2019 14:25

Polacy wzięli rekordowo dużo kredytów hipotecznych

Miniony rok był świetnym czasem dla banków, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów. Polacy zadłużają się coraz chętniej i na coraz większe kwoty. Szczególnie wzrosła sprzedaż kredytów hipotecznych, choć większą popularnością cieszą się także karty kredytowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
W 2018 r. Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 56,2 mld zł

Niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt gotówkowy, czy kartę kredytową, cały 2018 r. był dobrym okresem dla banków. Produkty finansowe wyprzedawały się nawet kilkadziesiąt procent lepiej niż w 2017 r. Parcie Polaków na kredyty trwa w najlepsze, a wszystko ma miejsce w czasie rekordowo niskich stóp procentowych.

"Kredyt hipoteczny wezmę od zaraz!"

Z lekkim przymrużeniem oka można śmiało stwierdzić, że w zeszłym roku po kredyt hipoteczny ustawiały się kolejki. Wstępne prognozy ekspertów sektora bankowego nijak miały się do faktycznej sprzedaży. Kredytobiorcy, zwabieni niskim oprocentowaniem, walili drzwiami i oknami po kredyty mieszkaniowe. Tak wysokich wyników sprzedaży banki nie odnotowały od 10 lat, czyli pamiętnego roku wybuchu kryzysu finansowego.

Średnia wartość kredytu hipotecznego w 2018 roku wyniosła 247,2 tys. zł. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, było to średnio o 15,2 punktu proc. więcej niż w zeszłym roku. Łącznie Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 56,2 mld zł. Co sprawiło, że bierzemy coraz więcej kredytów na większe sumy? Eksperci są w tej kwestii zgodni. Wpływ na to mają trzy główne czynniki:

  • stopy procentowe (utrzymujące się na niskim poziomie);
  • ceny nieruchomości (wzrost ceny za metr kwadratowy w największych polskich miastach);
  • wzrost dochodów gospodarstw domowych (średnie wynagrodzenie w grudniu 2018 wyniosło 5274,95 zł brutto).

Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"

Warto również wspomnieć o zakończonym już programie Mieszkanie dla Młodych. Zapewnił on finansowanie mieszkań na blisko 5,5 mld zł. Czy złote czasy będą trwać nadal? Z jednej strony chętnych na kredyty nie brakuje i raczej nic nie wskazuje na to, że w obecnym roku się to zmieni. Z drugiej strony należy pamiętać o wpływie rynku deweloperskiego na sektor bankowy.

Środowisko największych deweloperów narzeka na brak gruntów, na których miałyby stanąć w przyszłości atrakcyjne nieruchomości. Kolejną przeszkodą na drodze rozwoju może być również nieustanny wzrost cen za metr kwadratowy. We Wrocławiu, w III kw. 2018, średnia cena za 70-metrowe mieszkania z rynku pierwotnego, wynosiła ponad 400 tys. zł.

Nie tylko hipoteki, kredyty gotówkowe również popularne

W ubiegłym roku Polacy nie mieli również oporów przed coraz większym zadłużaniem się za pomocą kredytów gotówkowych. W całym 2018 r. banki oraz SKOK-i udzieliły Polakom ponad 7,5 mln kredytów gotówkowych na cele konsumpcyjne, na łączną sumę blisko 85 mld zł.

Polacy najczęściej biorą kredyt w wysokości od 10 do 30 tys. zł. Warto jednak wspomnieć, że o 12,6 proc. wzrosła liczba udzielonych kredytów na ponad 30 tys. zł w ujęciu 2018-2017 rok. Jak zapewniają banki, najczęstszym powodem, dla którego Polacy zaciągali tak wysokie kredyty gotówkowe, była chęć zakupu samochodu, co pokazuje, że obecna oferta kredytów samochodowych, niekoniecznie jest satysfakcjonująca dla przeciętnego kredytobiorcy.

Niemałe wrażenie robi także łączna suma udzielonych kredytów, która przekroczyła 70,7 mld zł. – Kredyty gotówkowe to najpopularniejszy produkt finansowy na rynku – wyjaśnia dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK. Dodaje również, że blisko połowa udzielonych kredytów gotówkowych jest podyktowana chęcią konsolidacji, zaciągniętych w przeszłości zobowiązań.

Warto również wspomnieć, że co czwarty kredyt gotówkowy udzielony w 2018 roku, posiada termin spłaty dłuższy niż 5 lat. Wymienione kredyty są zazwyczaj udzielane na wysokie kwoty i stanowią ponad połowę wartości wszystkich kredytów konsumpcyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, banki, hipoteka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2019

pozyczki to złosknadal zeby brac kredyt na auto- jezeli cie stac to poprostu kup je za gotowke jesli ni eto komunikacja .. zycie ponad stan moze zle sie odbic w … Czytaj całość

09-02-2019

CccNo a jak mają się czegoś dorobić z żenująco niskimi wyplatami? Mieszkam za granicą i sama się dziwię jak ludzie w Polsce dają radę.

10-02-2019

205PODSTAWA TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ FINNANSOWA WZIĄŚĆ KREDYT OK. BYLE NIE PAZERNIE NAUCZ SIĘ ODDAWAĆ NAJPIERW MAŁE RATY ZOBACZYSZ CZY TO UMIESZ … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)