Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polacy wzięli rekordowo dużo kredytów hipotecznych

26
Podziel się:

Miniony rok był świetnym czasem dla banków, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów. Polacy zadłużają się coraz chętniej i na coraz większe kwoty. Szczególnie wzrosła sprzedaż kredytów hipotecznych, choć większą popularnością cieszą się także karty kredytowe.

W 2018 r. Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 56,2 mld zł
W 2018 r. Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 56,2 mld zł (Fotolia)

Niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt gotówkowy, czy kartę kredytową, cały 2018 r. był dobrym okresem dla banków. Produkty finansowe wyprzedawały się nawet kilkadziesiąt procent lepiej niż w 2017 r. Parcie Polaków na kredyty trwa w najlepsze, a wszystko ma miejsce w czasie rekordowo niskich stóp procentowych.

"Kredyt hipoteczny wezmę od zaraz!"

Z lekkim przymrużeniem oka można śmiało stwierdzić, że w zeszłym roku po kredyt hipoteczny ustawiały się kolejki. Wstępne prognozy ekspertów sektora bankowego nijak miały się do faktycznej sprzedaży. Kredytobiorcy, zwabieni niskim oprocentowaniem, walili drzwiami i oknami po kredyty mieszkaniowe. Tak wysokich wyników sprzedaży banki nie odnotowały od 10 lat, czyli pamiętnego roku wybuchu kryzysu finansowego.

Średnia wartość kredytu hipotecznego w 2018 roku wyniosła 247,2 tys. zł. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, było to średnio o 15,2 punktu proc. więcej niż w zeszłym roku. Łącznie Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na 56,2 mld zł. Co sprawiło, że bierzemy coraz więcej kredytów na większe sumy? Eksperci są w tej kwestii zgodni. Wpływ na to mają trzy główne czynniki:

  • stopy procentowe (utrzymujące się na niskim poziomie);
  • ceny nieruchomości (wzrost ceny za metr kwadratowy w największych polskich miastach);
  • wzrost dochodów gospodarstw domowych (średnie wynagrodzenie w grudniu 2018 wyniosło 5274,95 zł brutto).
Zobacz także: Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"

Warto również wspomnieć o zakończonym już programie Mieszkanie dla Młodych. Zapewnił on finansowanie mieszkań na blisko 5,5 mld zł. Czy złote czasy będą trwać nadal? Z jednej strony chętnych na kredyty nie brakuje i raczej nic nie wskazuje na to, że w obecnym roku się to zmieni. Z drugiej strony należy pamiętać o wpływie rynku deweloperskiego na sektor bankowy.

Środowisko największych deweloperów narzeka na brak gruntów, na których miałyby stanąć w przyszłości atrakcyjne nieruchomości. Kolejną przeszkodą na drodze rozwoju może być również nieustanny wzrost cen za metr kwadratowy. We Wrocławiu, w III kw. 2018, średnia cena za 70-metrowe mieszkania z rynku pierwotnego, wynosiła ponad 400 tys. zł.

Nie tylko hipoteki, kredyty gotówkowe również popularne

W ubiegłym roku Polacy nie mieli również oporów przed coraz większym zadłużaniem się za pomocą kredytów gotówkowych. W całym 2018 r. banki oraz SKOK-i udzieliły Polakom ponad 7,5 mln kredytów gotówkowych na cele konsumpcyjne, na łączną sumę blisko 85 mld zł.

Polacy najczęściej biorą kredyt w wysokości od 10 do 30 tys. zł. Warto jednak wspomnieć, że o 12,6 proc. wzrosła liczba udzielonych kredytów na ponad 30 tys. zł w ujęciu 2018-2017 rok. Jak zapewniają banki, najczęstszym powodem, dla którego Polacy zaciągali tak wysokie kredyty gotówkowe, była chęć zakupu samochodu, co pokazuje, że obecna oferta kredytów samochodowych, niekoniecznie jest satysfakcjonująca dla przeciętnego kredytobiorcy.

Niemałe wrażenie robi także łączna suma udzielonych kredytów, która przekroczyła 70,7 mld zł. – Kredyty gotówkowe to najpopularniejszy produkt finansowy na rynku – wyjaśnia dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK. Dodaje również, że blisko połowa udzielonych kredytów gotówkowych jest podyktowana chęcią konsolidacji, zaciągniętych w przeszłości zobowiązań.

Warto również wspomnieć, że co czwarty kredyt gotówkowy udzielony w 2018 roku, posiada termin spłaty dłuższy niż 5 lat. Wymienione kredyty są zazwyczaj udzielane na wysokie kwoty i stanowią ponad połowę wartości wszystkich kredytów konsumpcyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
sasiat, dziat
5 lata temu
Tragedia jak ludzie nie potrafią pisać po polsku. Coraz większy analfabetyzm. Za jakiś czas będziecie pisać krzaczkami, albo znakami. Niektóre wypowiedzi to trudno zrozumiały bełkot. Do szkoły nieuki !!!!!!!!!!!
Jan
5 lata temu
Zydowskie banki na calym swiecie wiedza jak cie obszkubac do zera,jak jestes glupi to puzniej nie placz
Jan
5 lata temu
Ccc Tu nie chodzi o wyplaty tylko,sasiat kupil to ja kupie lepsze auto niech dziat widzi.
Irka
5 lata temu
I z czego tu się cieszyć? Ze ludzie tak mało zarabiają i podpierają się kredytami? Kiedyś ta bańka pęknie a banki zostaną z ręką w nocniku a ludzie z niespłaconymi kredytami.
Zagraniczniak
5 lata temu
Czesc kredytu tylko na dom bralem i prawie juz calosc splacona wartos domu z duza dzialka 350k euro.3 samochody kupowane za gotowke po to by nie myslec o ratach kredytu.samochody dwa z 2015 roku i 2017 roku oba bmw seria 5.Pozdrawiam z zagranicy.Ponad 25 lat poza Polska i jestesmy szczesliwi ze wyjechalismy z Polski
...
Następna strona