Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Żyjemy na kredyt. Oszczędności wciąż niższe niż pożyczki

0
Podziel się:

Wartość depozytów Polaków wzrosła do 351,36 mld złotych. Kredytów mamy jednak o prawie 40 mld zł więcej.

Żyjemy na kredyt. Oszczędności wciąż niższe niż pożyczki
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Wartość depozytów Polaków wzrosła do 351,36 mld zł . Wciąż kredyty wobec banków są znacznie większe niż trzymane w nich oszczędności.

Bankom jesteśmy winni 40 mld zł więcej niż mamy odłożone na lokatach. Nierównowaga kredytów i lokat sprawia, że zwłaszcza mniejsze banki chcą przerzucić zwiększone ryzyko działalności na klientów. Dlatego w ostatnim czasie część zadłużonych dostała _ propozycje nie odrzucenia _ żeby zwiększyć poziom ** zabezpieczeń ich kredytów.

Polacy mają na lokatach bankowych ponad 351 mld zł - wynika z najświeższych danych Narodowego Banku Polskiego za luty 2009. W porównaniu do stycznia 2009 roku wartość naszych oszczędności wzrosła o niemal 10 mld zł. Zdecydowanie najpopularniejsze jest trzymanie swoich pieniędzy na lokatach złotowych.

RAPORTY MONEY.PL O KREDYTACH I DEPOZYTACH
*Polacy zarobili na walutach 7,6 mld złotych * Właściciele kont dewizowych są o jedna trzecią bogatsi niż 9 miesięcy temu.
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach.
*W 2008 roku Polacy pożyczali na potęgę * W ciągu 11 miesięcy 2008 roku zadłużenie gospodarstw domowych zwiększyło się o ponad 91 mld złotych.
*Ranking Money.pl: Najlepsze i najgorsze lokaty * Najwięcej zyskasz wpłacając pieniądze do VW Banku - wynika z rankingu Money.pl.

Depozytowa pewność

Na depozytach złotowych ulokowaliśmy 319,07 mld zł, czyli o 9 mld zł więcej niż w miesiąc wcześniej. Tymczasem całkowita kwota lokat walutowych wyniosła 32,29 mld zł, wobec 31,9 mld zł w styczniu.

Dane te były zgodne z wcześniejszymi szacunkami Money.pl, które mówiły że posiadacze lokat walutowych od lipca ubiegłego roku zyskali na osłabieniu złotego około 8 mld zł.

Jednocześnie stabilny poziom wartości tych depozytów świadczy o tym, że pomimo rekordowych poziomów euro i dolara wobec naszej waluty w lutym, Polacy pozostali wierni zachodnim walutom.

źródło: NBP

Wzrost wartości depozytów pokazuje, że w lutym nadal trwał exodus pieniędzy w kierunku inwestycji uważanych za najbezpieczniejsze. Badania CASE wskazują, że 80 proc. Polaków korzystających z usług bankowych uważa, że lokaty są najpewniejszym sposobem posiadania oszczędności.

Kredyty górą

W lutym nie udało się przynajmniej w części zniwelować nierównowagi między całkowitą kwotą depozytów i kredytów. Odkąd w październiku ubiegłego roku wartość udzielonych kredytów przekroczyła poziom lokat, różnica na korzyść zobowiązań systematycznie utrwala się.

_

_

źródło: NBP

W lutym kredyty wzrosły głównie na osłabieniu złotego. Mniejsze banki które do niedawna agresywnie walczyły o rynek łatwo udzielając kredytów, nie zadbały o równie znaczący przyrost akcji depozytowej.

W efekcie wzywają niektórych klientów do zwiększenia zabezpieczenia kredytów. Jest jednak spora szansa, aby możliwe umocnienie polskiej waluty przede wszystkim wobec franka szwajcarskiego odwróciło te niekorzystne trendy.

RAPORTY O KREDYTACH HIPOTECZNYCH
*Kredyty pod lupą. KNF ujęła się za kredytobiorcami * Komisja Nadzoru Finansowego skrytykowała banki za chęć renegocjacji kredytów.
*Sprawdź, które banki nie reagują na obniżki stóp w Szwajcarii * Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe do 0,25 procent.
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach.
*Rekordowe zadłużenie przez słabego złotego * Polacy winni są bankom ponad 390 mld zł. Furorę robią zakupy na raty - wynika z danych NBP.

Gotówka pod ręką

Na depozytach bieżących, czyli ROR lub a'vista (rachunków gdzie pieniądze są dostępne od ręki, a odsetki indeksowe miesięcznie) znajduje się 149,6 mld zł (z czego 137,5 mld zł w PLN i 12,1 mld zł w walutach). Z kolei na lokatach terminowych znajduje się 195,6 mld zł naszych oszczędności.

_

_

źródło: NBP

Na intensywnie reklamowanych przez banki lokatach trzymiesięcznych jest łącznie 65 mld zł, z czego 60,2 mld zł to lokaty złotowe. Miesiąc wcześniej było to 63,2 mld zł, a więc bankom, które postawiły na ten produkt przybyło ledwo 2 mld zł. Tymczasem lokaty 6-miesięczne to 42,44 mld zł, a roczne 54,2 mld zł. Niewielką popularnością cieszą depozyty o dłuższych okresach.

| Komentarz |
| --- |
| *Sebastian Gawłowski *

Money.pl Wartość naszych oszczędności na lokatach wzrosła przez miesiąc o 10 mld zł. Niestety nie udało się, dzięki temu, zmniejszyć niekorzystnej relacji do wysokości kredytów. W efekcie banki, które wcześniej łatwo rozdawały kredyty, nie dbając należycie o równowagę akcji depozytowej, żądają _ extra _zobowiązań od niektórych swoich klientów. Jednak zobowiązania Polaków rosły przede wszystkim przez osłabienie złotego. Obecnie sytuacja powoli zmienia się na lepsze. Złotówka ma szanse na umocnienie, co zniweluje wartość kredytów hipotecznych we frankach. Z kolei Polacy długo nie zaczną szukać bardziej ryzykownych możliwości zarobku. W efekcie lokaty pozostaną bezkonkurencyjne i w najbliższych miesiącach powinny _ gonić _wartość udzielonych kredytów. Przywrócenie rozsądnej proporcji w tej kwestii będzie najlepszym kompromisem. Zarówno dla banków, które naraz zaczęły obawiać się _ czarnych scenariuszy _, a klientami, którzy
chcieli spełnić swoje marzenia, a teraz słono dopłacają. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)