Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ratingi banków. Najbardziej wiarygodne instytucje według Eurorating

29
Podziel się:

Banki trzymają setki miliardów złotych należących do klientów. Sprawdziliśmy, które są najbardziej i najmniej wiarygodne. Wiele zależy od wielkości i tego, kto jest właścicielem. Nie zawsze państwowe znaczy bezpieczne.

Które banki są najbardziej wiarygodne?
Które banki są najbardziej wiarygodne? (East News | money.pl, East News | money.pl)

Polski sektor bankowy uznawany jest za jeden z najbardziej stabilnych w Europie. Z powodzeniem zdał choćby ostatni wielki test, jakim był kryzys sprzed dekady. Tamtej próby nie wytrzymał m.in. amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, a od tamtego czasu z problemami borykają się hiszpańscy, włoscy czy nawet niemieccy giganci.

Jak zatem pod względem wiarygodności wypadają banki działające w Polsce? Gdzie założyć konto, żeby mieć pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne? Z pomocą idzie największa europejska agencja ratingowa Eurorating, która od lat na bieżąco analizuje sytuację finansową prawie 20 instytucji kredytowych.

Banki z ratingiem "A" charakteryzują się niskim ryzykiem niewypłacalności. Potrójne "B" oznacza umiarkowane ryzyko, a już podwójne - podwyższone ryzyko. Pojedyncze "B" oznacza wysokie ryzyko, a literka "C" powinna być poważnym ostrzeżeniem, bo sugeruje bardzo wysokie ryzyko kredytowe.

Jak wypadają konkretne banki?

Okazuje się, że między najlepiej ocenianymi: BGK, Bankiem Handlowym, Pekao, PKO BP a Idea Bankiem jest ogromna różnica. Pierwsze cztery charakteryzują się "wysoką wiarygodnością finansową, zdolnością do obsługi zobowiązań i przeciętną odpornością na wpływ niekorzystnych warunków gospodarczych utrzymujących się przez dłuższy czas".

Tymczasem Eurorating ryzyko kredytowe w Idea Banku ocenia jako bardzo wysokie z "niską zdolnością do obsługi zobowiązań, nawet w przypadku sprzyjających warunków". W 20-stopniowej skali ocenia Ideę na 18 (oznaczone symbolem CC), gdzie 1 to najwyższa nota, a 20 najgorsza. Najwyżej oceniane banki w Polsce (wymienione wcześniej) mają siódmą notę (A-).

Zobacz także: Paweł Borys o ratingu Polski."Nie widzę zagrożenia"

W ratingach widać pewną prawidłowość. Im większy bank, tym bardziej jest wiarygodny, a jego sytuacja jest stabilniejsza.

Co ciekawe, zarówno w czołówce jak i w końcówce zestawienia są banki mniej lub bardziej upaństwowione. Z jednej strony mamy wzorcowe pod względem kondycji finansowej PKO BP i BGK. Tego samego nie można powiedzieć o Banku Pocztowym czy Banku Ochrony Środowiska. Ten drugi jest nawet w restrukturyzacji. W latach 2015-2016 nie zarabiał i miał straty. Teraz wychodzi na prostą.

W środku zestawienia plasują się głównie duże, prywatne banki, w większości z kapitałem zagranicznym.

Kilka banków na cenzurowanym

Warto też zwrócić uwagę na perspektywy dla ratingu banków. W zdecydowanej większości sytuacja jest stabilna, co oznacza, że eksperci nie przewidują pogorszenia sytuacji. W przypadku Santander Banku perspektywa jest nawet pozytywna, dając szansę na podwyżkę ratingu.

Niestety w stosunku do ocen trzech banków eksperci Euroratingu są nastawieni negatywnie. To Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB), Getin Noble Bank i Idea Bank.

W przypadku SGB ekonomiści punktują prawie 150 mln zł straty, jakie poniosła grupa w ubiegłym roku. Wskazują na spadek wartości kapitałów własnych i wzrost kredytów zagrożonych brakiem spłaty.

Świeżo obniżone perspektywy ratingu ma także Getin Noble Bank. Wszystko przez możliwe konsekwencje procesów sądowych wytaczanych przez frankowiczów. Akurat bank Leszka Czarneckiego lata temu bardzo mocno zaangażował się w sprzedaż tego typu kredytów, a jak pokazują ostatnie wyroki, frankowicze potrafią skutecznie dochodzić swoich praw, co grozi stratami dla banków.

Z kolei w odniesieniu do drugiego kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego banku - Idea Banku - ostatni komunikat Euroratingu duży nacisk kładł na straty, spadek kapitału własnego i zaburzenia w płynności. "Eurorating ocenia, że bez dużego i szybkiego dokapitalizowania zdolność banku do kontynuacji działalności w średnim terminie będzie poważnie zagrożona".

Dlaczego warto mieć na uwadze ratingi?

"Mimo że banki podlegają nadzorowi zewnętrznemu, żaden z nich nie jest wolny od ryzyka upadłości, a sytuacja ekonomiczno-finansowa poszczególnych instytucji finansowych, a co za tym idzie również ich wiarygodność finansowa jest bardzo zróżnicowana. Ocena nabiera szczególnego znaczenia w czasach, kiedy nawet największe światowe instytucje finansowe muszą zwracać się o pomoc do rządów, które na dodatek w wielu przypadkach same, ze względu na wysokie zadłużenie, tracą na wiarygodności" - wskazuje agencja Eurorating.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Lukki
5 lata temu
Idea bank powinien dostać Z. Najgorszy bank z jakim miałem kontakt.
tak tak
5 lata temu
kacze łapy wyciagaja się w stronę Getinu bo potrzebują banku za złotówkę żeby wyprać pieniądze ze skoków
Pytanie-odpow...
5 lata temu
Kiedy eurorating ostrzegł przed Getback ? Odp dwa dni po zawieszeniu notowań...tyle sa warto te ratingi haha Jak tłumaczył sie Bajda ? Ble ble ble
Pytanie
5 lata temu
Prosze o nazwiska tych ekspertów, gdzie mieści sie siedziba euroratingu, z jakich środków jest utrzymywana. Czekam i dziekuje
klijent
5 lata temu
uważam, że mbank powinien być zamieniony miejscami z ideabankiem
...
Następna strona