Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

RPP zbiera się we wtorek. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp procentowych

35
Podziel się:

Raty kredytów wkrótce mogą być niższe. We wtorek na jednodniowym posiedzeniu zbierają się członkowie RPP i zdaniem ekonomistów mogą zdecydować o obniżkach stóp procentowych. Pierwszy raz od 5 lat.

Adam Glapinski i Rafał Sura zasiadają w RPP.
Adam Glapinski i Rafał Sura zasiadają w RPP. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Na wtorek 17 marca zaplanowane jest jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zazwyczaj tego typu spotkania nie kończą się konkretnymi decyzjami (jest to zarezerwowane dla dwudniowych posiedzeń odbywających się raz na miesiąc), ale w związku z epidemią koronawirusa tym razem może być inaczej.

W ostatnich dniach prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński zapowiedział, że zgłosi wniosek o obniżenie stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie na to większość. A biorąc pod uwagę, że sytuacja w gospodarce jest trudna i trzeba podejmować szybkie działania, bankierzy nie powinni zwlekać. Tym bardziej, że o obniżkach stóp zdecydowało już wiele innych banków centralnych na świecie.

Jeśli dojdzie do obniżki, będzie to pierwszy tego typu ruch RPP od 5 lat. Dokładnie 5 marca 2015 roku zdecydowano o cięciu głównej stawki oprocentowania z 2 proc. do 1,5 proc. Od tamtego czasu nie zmieniała się.

Zobacz także: Europejski Bank Centralny obciął stopy procentowe. "Jestem sceptyczny"

Warto zauważyć, że nigdy w historii stopy procentowe w Polsce nie były niższe niż 1,5 proc. Jeśli RPP zdecyduje się na cięcie, będzie to nowy rekord.

Co to oznacza w praktyce? Mniejsze oprocentowanie w bankach, bo choć bezpośrednio kredyty i lokaty nie zależą od stawki ustalanej przez RPP, decyzje o obniżkach i podwyżkach stóp przekładają się na niższe i wyższe stawki WIBOR/WIBID. A w przypadku np. kredytów mieszkaniowych w umowach jest właśnie uzależnienie wysokości raty od stawki WIBOR.

Na niższym oprocentowaniu skorzystają oczywiście kredytobiorcy, których raty będą wtedy niższe. Stracą za to oszczędzający np. na lokatach. W ich przypadku odsetki od odłożonych kwot będą jeszcze mniejsze, a już teraz są rekordowo niskie. Inflacja przewyższa je blisko 3-krotnie.

O ile mogą spaść stopy procentowe? Wielu ekonomistów spodziewa się obniżki o 0,5 pkt proc., co oznaczałoby spadek głównej stawki do 1 proc. Możliwe jest też bardziej zachowawcze działanie, w którym rada obetnie stopy o 0,25 pkt proc. do poziomu 1,25 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
AK
2 lata temu
Kara śmierci za rozkręcenie inflacji!
ludwik
2 lata temu
Nikodem Dyzma, ciekawe ilu pisowców posprzedawało swoje akcje.
10 mln kredyt...
2 lata temu
wiadomo już coś ? obniżą ? ???????
Ciułacz
2 lata temu
No to uciekam. Z gotówką z banku. Zamieniam na walutę i pod poduszkę. Drukarnia na Sanguszki już pracuje na 3 zamiany a co będzie jak wszyscy zabiorą z banków kasę?
Vada
2 lata temu
Obniżenie stop% to gwozdz do trumny dla frankowiczow dalsze osłabienie złotego i wzrost rat kapitałowych no i uderzenie w deponentów - efekt może być fatalny
...
Następna strona