Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
17.03.2020 09:22

RPP zbiera się we wtorek. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp procentowych

Raty kredytów wkrótce mogą być niższe. We wtorek na jednodniowym posiedzeniu zbierają się członkowie RPP i zdaniem ekonomistów mogą zdecydować o obniżkach stóp procentowych. Pierwszy raz od 5 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Adam Glapinski i Rafał Sura zasiadają w RPP. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Na wtorek 17 marca zaplanowane jest jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zazwyczaj tego typu spotkania nie kończą się konkretnymi decyzjami (jest to zarezerwowane dla dwudniowych posiedzeń odbywających się raz na miesiąc), ale w związku z epidemią koronawirusa tym razem może być inaczej.

W ostatnich dniach prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński zapowiedział, że zgłosi wniosek o obniżenie stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie na to większość. A biorąc pod uwagę, że sytuacja w gospodarce jest trudna i trzeba podejmować szybkie działania, bankierzy nie powinni zwlekać. Tym bardziej, że o obniżkach stóp zdecydowało już wiele innych banków centralnych na świecie.

Jeśli dojdzie do obniżki, będzie to pierwszy tego typu ruch RPP od 5 lat. Dokładnie 5 marca 2015 roku zdecydowano o cięciu głównej stawki oprocentowania z 2 proc. do 1,5 proc. Od tamtego czasu nie zmieniała się.

Europejski Bank Centralny obciął stopy procentowe. "Jestem sceptyczny"

Warto zauważyć, że nigdy w historii stopy procentowe w Polsce nie były niższe niż 1,5 proc. Jeśli RPP zdecyduje się na cięcie, będzie to nowy rekord.

Co to oznacza w praktyce? Mniejsze oprocentowanie w bankach, bo choć bezpośrednio kredyty i lokaty nie zależą od stawki ustalanej przez RPP, decyzje o obniżkach i podwyżkach stóp przekładają się na niższe i wyższe stawki WIBOR/WIBID. A w przypadku np. kredytów mieszkaniowych w umowach jest właśnie uzależnienie wysokości raty od stawki WIBOR.

Na niższym oprocentowaniu skorzystają oczywiście kredytobiorcy, których raty będą wtedy niższe. Stracą za to oszczędzający np. na lokatach. W ich przypadku odsetki od odłożonych kwot będą jeszcze mniejsze, a już teraz są rekordowo niskie. Inflacja przewyższa je blisko 3-krotnie.

O ile mogą spaść stopy procentowe? Wielu ekonomistów spodziewa się obniżki o 0,5 pkt proc., co oznaczałoby spadek głównej stawki do 1 proc. Możliwe jest też bardziej zachowawcze działanie, w którym rada obetnie stopy o 0,25 pkt proc. do poziomu 1,25 proc.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, rpp, stopy procentowe, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

nkkasa z fundacji narodowej, tvp spółek skarbu państwa i obniżka pensji dla pisowskich darmozjadów na czele z glapa i dwórkami. kasa dla słuzby zdrowia … Czytaj całość

17-03-2020

dośćNBP i Glapiński i RPP pójdą pod sąd za okradanie Polaków którzy oszczędzają na lokatach a ceny rosną jak ogłupiałe inflacja to chyba już 10% banda … Czytaj całość

17-03-2020

ja68Inflacja rośnie, oprocentowanie na koncie oszczędnościowym 0,4% p.a. a RPP chce obniżać stopy procentowe by łatwiej było spłacać kredyty. A co z tymi, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)