Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

RPP zbiera się we wtorek. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp procentowych

35
Podziel się

Raty kredytów wkrótce mogą być niższe. We wtorek na jednodniowym posiedzeniu zbierają się członkowie RPP i zdaniem ekonomistów mogą zdecydować o obniżkach stóp procentowych. Pierwszy raz od 5 lat.

Adam Glapinski i Rafał Sura zasiadają w RPP.
Adam Glapinski i Rafał Sura zasiadają w RPP. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDItnzDp

Na wtorek 17 marca zaplanowane jest jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zazwyczaj tego typu spotkania nie kończą się konkretnymi decyzjami (jest to zarezerwowane dla dwudniowych posiedzeń odbywających się raz na miesiąc), ale w związku z epidemią koronawirusa tym razem może być inaczej.

W ostatnich dniach prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński zapowiedział, że zgłosi wniosek o obniżenie stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie na to większość. A biorąc pod uwagę, że sytuacja w gospodarce jest trudna i trzeba podejmować szybkie działania, bankierzy nie powinni zwlekać. Tym bardziej, że o obniżkach stóp zdecydowało już wiele innych banków centralnych na świecie.

Jeśli dojdzie do obniżki, będzie to pierwszy tego typu ruch RPP od 5 lat. Dokładnie 5 marca 2015 roku zdecydowano o cięciu głównej stawki oprocentowania z 2 proc. do 1,5 proc. Od tamtego czasu nie zmieniała się.

bDItnzDr
Zobacz także: Europejski Bank Centralny obciął stopy procentowe. "Jestem sceptyczny"

Warto zauważyć, że nigdy w historii stopy procentowe w Polsce nie były niższe niż 1,5 proc. Jeśli RPP zdecyduje się na cięcie, będzie to nowy rekord.

bDItnzDx

Co to oznacza w praktyce? Mniejsze oprocentowanie w bankach, bo choć bezpośrednio kredyty i lokaty nie zależą od stawki ustalanej przez RPP, decyzje o obniżkach i podwyżkach stóp przekładają się na niższe i wyższe stawki WIBOR/WIBID. A w przypadku np. kredytów mieszkaniowych w umowach jest właśnie uzależnienie wysokości raty od stawki WIBOR.

Na niższym oprocentowaniu skorzystają oczywiście kredytobiorcy, których raty będą wtedy niższe. Stracą za to oszczędzający np. na lokatach. W ich przypadku odsetki od odłożonych kwot będą jeszcze mniejsze, a już teraz są rekordowo niskie. Inflacja przewyższa je blisko 3-krotnie.

O ile mogą spaść stopy procentowe? Wielu ekonomistów spodziewa się obniżki o 0,5 pkt proc., co oznaczałoby spadek głównej stawki do 1 proc. Możliwe jest też bardziej zachowawcze działanie, w którym rada obetnie stopy o 0,25 pkt proc. do poziomu 1,25 proc.

bDItnzDy
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDItnzDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
nk
12 miesięcy temu
kasa z fundacji narodowej, tvp spółek skarbu państwa i obniżka pensji dla pisowskich darmozjadów na czele z glapa i dwórkami. kasa dla słuzby zdrowia i przedsiębiorcoów.
dość
12 miesięcy temu
NBP i Glapiński i RPP pójdą pod sąd za okradanie Polaków którzy oszczędzają na lokatach a ceny rosną jak ogłupiałe inflacja to chyba już 10% banda nieudaczników
ja68
12 miesięcy temu
Inflacja rośnie, oprocentowanie na koncie oszczędnościowym 0,4% p.a. a RPP chce obniżać stopy procentowe by łatwiej było spłacać kredyty. A co z tymi, co oszczędzają w bankach?!
bDItnzDT
pam1
12 miesięcy temu
Gdzie jest 100 ton złota przywiezione z Anglii ? Już zginęło ???
Złodzieje i a...
12 miesięcy temu
będą obradować.
...
Następna strona