Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję, ostatni raz w takim składzie

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 57 miesięcy. Dla spłacających kredyty to duża oszczędność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. (Fot: PAP/Leszek Szymański)

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Po raz kolejny nie zdecydowano się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek oznacza, że oszczędzający na lokatach nie mogą liczyć na większe odsetki. Za to raty kredytów powinny pozostać niskie.

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,48 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,44 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,79 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,69 proc.

Zbigniew Jagiełło: Kredyty złotówkowe ze zmienną stopą to trzy razy większe ryzyko niż frankowe

Jeszcze w 2012 roku główna stopa procentowa była blisko 3-krotnie wyższa - wynosiła 4,75 proc. Wtedy rata typowego kredytu mieszkaniowego (na 200 tys. zł spłacanego przez 25 lat) wynosiła około 1400 zł. Teraz przy tych samych parametrach kredytu miesięczna rata jest poniżej 1100 zł.

(HRE Investments)
(Fot: Bartosz Turek)

Decyzja RPP nie zaskakuje. Od dawna prezes Adam Glapiński deklaruje, że nie ma w tej chwili większości dla podwyżek lub obniżek stóp procentowych. I tak może zostać aż do końca przyszłego roku.

Ekonomiści Santandera jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przyznawali, że nie spodziewają się żadnej zmiany polityki. Zwracają jednak uwagę na coraz liczniejsze sygnały spowolnienia gospodarki.

"Kolejne rozczarowania ze strony polskiej gospodarki mogą ponownie nasilić spekulacje rynkowe na temat obniżek stóp procentowych. I ten scenariusz zaczął się już materializować. Rynek FRA dyskontuje obecnie mniej więcej jedno cięcie o 0,25 pkt proc." - wskazują eksperci.

Teoretycznie samo posiedzenie RPP niczym się nie wyróżniało. W praktyce było to ostatnie tego typu spotkanie członków rady w obecnym składzie. Z tym gremium żegna się Jerzy Osiatyński. Jego następcę wybierze prezydent Andrzej Duda, ale na razie nie wiadomo kto nim będzie i jak to zmieni układ sił w RPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: stopy procentowe, kredyty, rpp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

Wal de Marinflacja szaleje, a stopy procentowe bardzo niskie

04-12-2019

dośćpisowskie dziadostwo oszczędzający kopa w 4 litery jak zawsze ceny inflacja w górę a glapiński zaklina węża

04-12-2019

pamErdogan robił to samo, po czym gospodarka Turcji padła na pysk.

Rozwiń komentarze (86)