Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję, ostatni raz w takim składzie

86
Podziel się

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 57 miesięcy. Dla spłacających kredyty to duża oszczędność.

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych.
RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. (East News, PAP/Leszek Szymański)
bDTqpYad

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Po raz kolejny nie zdecydowano się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek oznacza, że oszczędzający na lokatach nie mogą liczyć na większe odsetki. Za to raty kredytów powinny pozostać niskie.

bDTqpYaf

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,48 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,44 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,79 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,69 proc.

Zobacz także: Zbigniew Jagiełło: Kredyty złotówkowe ze zmienną stopą to trzy razy większe ryzyko niż frankowe

Jeszcze w 2012 roku główna stopa procentowa była blisko 3-krotnie wyższa - wynosiła 4,75 proc. Wtedy rata typowego kredytu mieszkaniowego (na 200 tys. zł spłacanego przez 25 lat) wynosiła około 1400 zł. Teraz przy tych samych parametrach kredytu miesięczna rata jest poniżej 1100 zł.

bDTqpYal

Decyzja RPP nie zaskakuje. Od dawna prezes Adam Glapiński deklaruje, że nie ma w tej chwili większości dla podwyżek lub obniżek stóp procentowych. I tak może zostać aż do końca przyszłego roku.

Ekonomiści Santandera jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przyznawali, że nie spodziewają się żadnej zmiany polityki. Zwracają jednak uwagę na coraz liczniejsze sygnały spowolnienia gospodarki.

"Kolejne rozczarowania ze strony polskiej gospodarki mogą ponownie nasilić spekulacje rynkowe na temat obniżek stóp procentowych. I ten scenariusz zaczął się już materializować. Rynek FRA dyskontuje obecnie mniej więcej jedno cięcie o 0,25 pkt proc." - wskazują eksperci.

bDTqpYam

Teoretycznie samo posiedzenie RPP niczym się nie wyróżniało. W praktyce było to ostatnie tego typu spotkanie członków rady w obecnym składzie. Z tym gremium żegna się Jerzy Osiatyński. Jego następcę wybierze prezydent Andrzej Duda, ale na razie nie wiadomo kto nim będzie i jak to zmieni układ sił w RPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqpYaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Wal de Mar
rok temu
inflacja szaleje, a stopy procentowe bardzo niskie
pam
rok temu
Erdogan robił to samo, po czym gospodarka Turcji padła na pysk.
dość
rok temu
pisowskie dziadostwo oszczędzający kopa w 4 litery jak zawsze ceny inflacja w górę a glapiński zaklina węża
bDTqpYaH
Ferd
rok temu
5 lat biorą pieniądze nieroby za darmo . Jak mogą patrzeć w lustro .
Mistrz Joda
rok temu
Życie na kredyt propagują, a do oszczędzania namawiają. Zaiste przebiegli są.
...
Następna strona