Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
16.11.2019 19:03

Sprawdź, czy rata za kredyt hipoteczny wzrośnie w przyszłym roku

Wiele osób nie wie, czym właściwie są stopy procentowe. Mają one ogromny wpływ na gospodarkę i rynki kapitałowe, a tym samym także na nasze życie. Wyjaśnimy, co to są stopy procentowe, co może wpłynąć na ich wzrost oraz jakie to będzie miało znaczenie dla kredytobiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
(Fot: WP.PL)

Obecnie stopy procentowe są rekordowo niskie, a to oznacza, że i warunki do zaciągnięcia kredytu hipotecznego są idealne. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej przewidują, że niski poziom stóp procentowych może pozostać jeszcze przez dwa lata.

Spowolnienie gospodarcze to jeden z powodów, który powstrzymuje członków RRP przed podwyżką stóp procentowych. Kredyty stymulują popyt, dlatego na chwilę obecną przy jego spadku, kredytobiorcy nie muszą obawiać się, że ceny zobowiązania wzrosną.

Pomimo pozytywnych zapewnień, pojawiły się także bardziej pesymistyczne scenariusze ekonomistów, którzy zakładają, że wzrost stóp procentowych nie powinien nastąpić do 2020 roku. Wpływ na takie prognozy ma umiarkowany wzrost cen oraz rozwój gospodarki.

Obejrzyj także: NBP: stopy procentowe bez zmian. "Przyszły rok będzie ciężki"

Kolejnym czynnikiem, który może niepokoić ekonomistów i sprawić, że w przyszłości nastąpi podwyżka stóp procentowych, jest wzrastająca inflacja.

Czym są stopy procentowe?

Na początku warto wyjaśnić, czym są stopy procentowe. Najprościej mówiąc, to cena kapitału, którą należy zapłacić, jeśli chcemy go nabyć od jego właściciela – na przykład banku. Stopa procentowa określa cenę pieniądza, po której go kupujemy (kredyty) lub sprzedajemy (depozyty np. lokaty).

Kto ustala stopy procentowe w Polsce? Zgodnie z ustawą o NBP, Rada Polityki Pieniężnej. RPP składa się z 10 członków, którzy wybierani są na 6-letnią kadencję. Przewodniczącym RPP jest prezes Narodowego Banku Polskiego.

Zadanie, jakie stoi przed Radą Polityki Pieniężnej, to przede wszystkim dbanie o stabilność polskiej waluty. Wysokość stóp procentowych ustalana jest podczas comiesięcznych spotkań RPP, a wpływ na ostateczną decyzję ma wiele czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, inflacja oraz wysokość stóp procentowych w innych krajach.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Comiesięczne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej budzą zawsze wiele emocji. Jednak poziom stóp procentowych w Polsce nie zmienił się od 2015 roku! Przez prawie 5 lat członkowie RPP nie zdecydowali się na żadne zmiany.

Obecnie stopa procentowa kredytów, czyli stopa referencyjna w Polsce, wynosi 1,5%. Poziom stopy lombardowej to 2,5%, a depozytowej i redyskonta weksli wynoszą 0,5% oraz 1,75%. Według specjalistów są to rekordowo niskie stopy procentowe w naszym kraju.

Prezes NBP i RPP Adam Glapiński przewiduje, że taki poziom stóp procentowych w Polsce może utrzymać się nawet do 2022 roku. Co to oznacza dla kredytobiorców? Tanie i łatwe do otrzymania kredyty.

Wzrost stóp procentowych – czyli co by było gdyby?

Pomimo optymistycznych prognoz i zapewnień, że stopy procentowe nie wzrosną przez najbliższe lata, musimy pamiętać, że istnieje wiele czynników, których nie da się przewidzieć, a mogą mieć wpływ na wiele niekorzystnych zmian.

Co stanie się, jeżeli nastąpi wzrost stóp procentowych? Warto zaznaczyć, że taka zmiana będzie mieć wpływ na dwie sfery naszego życia finansowego – kredyty (kredyty gotówkowe) i oszczędności. Przedstawiamy, jak podwyższenie stóp procentowych może wpłynąć na obywateli.

Po pierwsze im wyższe stopy procentowe ustali NBP, tym wyższe będą koszty zaciągnięcia kredytu i jego oprocentowanie. Takie zmiany w kosztach wpłyną także na warunki przyznawania kredytów, które będą o wiele bardziej rygorystyczne niż do tej pory.

Dodatkowo podwyższenie stóp procentowych będzie miało ogromny wpływ na gospodarkę. Jeżeli kredyty będą droższe, zmniejszy się ich dostępność, przez co również ucierpią przedsiębiorcy. Nie będą oni w stanie zaciągnąć zobowiązania w banku i za co inwestować. Taki scenariusz spowoduje, że zabraknie nowych miejsc pracy oraz podwyżek dla pracowników.

Przy podwyższeniu stóp procentowych na pewno dużo zyskaliby ci, którzy trzymają swoje oszczędności na lokatach, ponieważ ich oprocentowanie znacznie by wzrosło. To by oznaczało, że z rachunków takich jak lokaty byłyby niemałe zyski w postaci odsetek od oszczędności.

Można tworzyć wiele scenariuszy, biorąc pod uwagę zarówno wzrost, jak i obniżenie stóp procentowych i każdy z nich mógłby być prawdopodobny. Ostatecznego efektu działania takich zmian niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto jednak zainteresować się stopami procentowymi i wiedzieć, do czego to służy. Szczególnie że mają ogromny wpływ na nasze życie finansowe i nie tylko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2019

AaaKwestia czasu jak podniosą raty kredytów, będzie to samo co frankowiczami tylko to bardziej legalny jest przekręt

17-11-2019

LeonTrzymając pieniądze w banku cały czas ponosisz stratę, zarabia tylko bank i państwo .

18-11-2019

WażneKredyciarze i tak będą brali! Najbardziej mnie śmieszą a zarazem intrygują ludzie którzy biorą kredyty i nie rozumieją jego oprocentowania.... często … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)