Notowania

Sprzedaż mBanku. Nowy inwestor z Ameryki na horyzoncie

Według doniesień medialnych przejęciem mBanku interesuje się Apollo Global Management. Fundusz inwestycyjny z Nowego Jorku pojawił się już w innych państwach naszego regionu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
mBank jednak nie trafi do polskich banków.

Według nieoficjalnych informacji Reutersa, na które powołuje się "Puls Biznesu", do rywalizacji o aktywa Commerzbanku w Polsce dołącza Apollo Global Management. To amerykański fundusz inwestycyjny, specjalizujący się w inwestycjach w sektorze bankowym.

Apollo Global Management przejęciem mBanku zwiększyłby swoją aktywność w naszym regionie. Jak podaje "PB", latem br. zwyciężył z węgierskim OTP licytację na bank Abanka - trzeci największy państwowy bank Słowenii.

W 2015 roku w tym samym kraju nabyli (wspólnie z EBOR) Nova KBM - drugą pod względem wielkości instytucję finansową. W 2017 roku natomiast odkupili Oldenburgische Landesbank z grupy Allianz.

Zobacz też: Polska prześcignie Niemcy? "Rośniemy szybciej, bo jesteśmy biedniejsi. Eldorado się skończy"

Potwierdzałoby to doniesienia sprzed roku, według których fundusz z Nowego Jorku, wraz z dwoma partnerami, chciałby wykupić cztery niemieckie banki z problemami finansowymi. "American Banker", na którego informacje powołuje się "PB", wskazuje, że Apollo skupuje aktywa GE Capital - swego czasu prężnie działającego wehikułu finansowego z portfelem 0,5 bln USD kredytów, należącego do grupy General Electric.

Według doniesień "AB", Apollo chce odtworzyć działalność GE i utworzyć globalną platformę finansową, unikając jednocześnie błędów popełnionych przez spółkę, na której się wzoruje.

Zbigniew Jagiełło stoi na czele największego polskiego banku.
PKO BP zainteresowany przejęciem w 2020 roku. mBank na liście

Apollo Global Management to fundusz o źródłach finansowych zapewnionych przez inwestorów, pracowników oraz Athena Holding. Jest ubezpieczycielem z aktywami rzędu 125 mld dolarów. Sam fundusz natomiast rozporządza portfelem kredytowym o wartości 193 mld dolarów.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Sprzedaż mBanku. Szef PFR zabrał głos. Jednak Pekao przejmie konkurenta?

Wcześniej głośno było o zainteresowaniu aktywami mBanku polskich instytucji finansowych, takich jak PKO BP - jednak prezes Zbigniew Jagiełło wskazuje na duży stopień skomplikowania tej inwestycji. Oprócz nich, zainteresowanie przejęciem banku wyraża również Pekao, a także francuski Credit Agricole oraz niefunkcjonujący jeszcze na polskim rynku Erste Bank.

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przejęcie, przejęcie banku, mbank, sprzedaż mbanku, fundusz inwestycyjny, commerzbank, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

LabeZałożycie się że właścielem Apollo GM są żymianie ? ;)

23-12-2019

takijedenNapewno amerykański bank..?

23-12-2019

LucyEuropa Zachodnią wyprzedaje swoje aktwa w Polsce, to brzmi troszkę jak ostrzeżenie.

Rozwiń komentarze (12)