Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję

74
Podziel się

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się na czwartą w tym roku obniżkę stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami, główna stawka pozostała na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Zmian oprocentowania w bankach nie należy się spodziewać.

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję
Stopy procentowe w NBP są na rekordowo niskim poziomie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDBgOjMB

Dobiegło końca posiedzenie RPP. Stawki oprocentowania m.in. kredytów i depozytów w banku centralnym pozostały bez zmian. Główna stopa referencyjna wynosi dalej 0,1 proc.

Dla spłacających kredyty to dobra wiadomość. Gorzej z oszczędzającymi. Na lokatach trudno liczyć na większe odsetki. Już nie dziwią oferty na 0,1 lub 0,01 proc. Za to raty wcześniej zaciągniętych kredytów powinny pozostać niskie. W porównaniu ze stawkami sprzed pandemii mowa o oszczędnościach bliskich nawet 200 zł.

W tym roku RPP już nieraz zaskakiwała i dokonywała obniżek w momencie, w którym zdecydowana większość ekonomistów się tego nie spodziewała. Tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Brak zmian w polityce dotyczącej stóp procentowych sugeruje od dłuższego czas sam prezes NBP i przewodniczący RPP.

bDBgOjMD
Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Ekonomiści bankowi w większości nie spodziewają się zmian stawek oprocentowania w NBP także w kolejnych miesiącach. Bardzo możliwe, że na obecnych poziomach pozostaną także cały przyszły rok, choć bank nie wyklucza żadnych opcji.

NBP pod koniec września opublikował kilkunastostronicowy dokument przedstawiający założenia polityki pieniężnej na kolejne dwanaście miesięcy. Bank zostawia sobie otwartą furtkę. W zależności od rozwoju epidemii możliwe jest zarówno ograniczenie, jak i rozszerzenie zakresu działań NBP.

bDBgOjMJ

W 2021 roku zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez NBP instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać w szczególności następstwa ekonomiczne pandemii COVID-19 - czytamy w dokumencie.

"W zależności od kierunku i dynamiki zmian, możliwe będzie zarówno ograniczanie zakresu stosowanych instrumentów polityki pieniężnej względem stanu obecnego, jak również jego poszerzanie" - wskazano.

To oznacza, że NBP zostawia sobie otwartą furtkę na każdą ewentualność i nie nastawia się tylko na jeden scenariusz. Tym samym, teoretycznie, możliwe są zarówno podwyżki stóp procentowych, jak i utrzymanie obecnych rekordowo niskich stawek.

bDBgOjMK
bDBgOjNe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
234
4 miesiące temu
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się na czwartą w tym roku obniżkę stóp procentowych... OMG, dziennikarzyno, a co mieli obniżyć? z 0,1 na 0,001%??
Kacper
4 miesiące temu
Zruinowali ludziom oszczędności życia.
Drożyzna
4 miesiące temu
Kolejna zła decyzja i tak od 5 lat.
bDBgOjNf
🤔
4 miesiące temu
NBP 0,1 procent a komercyjna lichwa nawet 18. Co znaczy premier ochrania parasolem lichwe.
miriam
4 miesiące temu
Oprocentowanie depozytów 1 % , a jak ja chcę wziąć kredyt to jakie oprocentowanie ?. ludzie wycofajcie pieniądze z banków wtedy my będziemy decydować na jaki procent pożyczamy nasze pieniądze. A blondyny NBP po 50,000 zł na rączkę miesięcznie. To jest państwo to karykatura państwa, parafrazując Wokulskiego.
...
Następna strona