Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję

74
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się na czwartą w tym roku obniżkę stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami, główna stawka pozostała na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Zmian oprocentowania w bankach nie należy się spodziewać.

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję
Stopy procentowe w NBP są na rekordowo niskim poziomie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Dobiegło końca posiedzenie RPP. Stawki oprocentowania m.in. kredytów i depozytów w banku centralnym pozostały bez zmian. Główna stopa referencyjna wynosi dalej 0,1 proc.

Dla spłacających kredyty to dobra wiadomość. Gorzej z oszczędzającymi. Na lokatach trudno liczyć na większe odsetki. Już nie dziwią oferty na 0,1 lub 0,01 proc. Za to raty wcześniej zaciągniętych kredytów powinny pozostać niskie. W porównaniu ze stawkami sprzed pandemii mowa o oszczędnościach bliskich nawet 200 zł.

W tym roku RPP już nieraz zaskakiwała i dokonywała obniżek w momencie, w którym zdecydowana większość ekonomistów się tego nie spodziewała. Tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Brak zmian w polityce dotyczącej stóp procentowych sugeruje od dłuższego czas sam prezes NBP i przewodniczący RPP.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Ekonomiści bankowi w większości nie spodziewają się zmian stawek oprocentowania w NBP także w kolejnych miesiącach. Bardzo możliwe, że na obecnych poziomach pozostaną także cały przyszły rok, choć bank nie wyklucza żadnych opcji.

NBP pod koniec września opublikował kilkunastostronicowy dokument przedstawiający założenia polityki pieniężnej na kolejne dwanaście miesięcy. Bank zostawia sobie otwartą furtkę. W zależności od rozwoju epidemii możliwe jest zarówno ograniczenie, jak i rozszerzenie zakresu działań NBP.

W 2021 roku zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez NBP instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać w szczególności następstwa ekonomiczne pandemii COVID-19 - czytamy w dokumencie.

"W zależności od kierunku i dynamiki zmian, możliwe będzie zarówno ograniczanie zakresu stosowanych instrumentów polityki pieniężnej względem stanu obecnego, jak również jego poszerzanie" - wskazano.

To oznacza, że NBP zostawia sobie otwartą furtkę na każdą ewentualność i nie nastawia się tylko na jeden scenariusz. Tym samym, teoretycznie, możliwe są zarówno podwyżki stóp procentowych, jak i utrzymanie obecnych rekordowo niskich stawek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
004
2 lata temu
Nie jesteśmy krajem rozwiniętym by mogłybyć u nas niskie stopy procentowe. Przez sztucznie zaniżone stopy procentowe pieniądz ucieka w nieruchomości, waluty i inne wartościowe rzeczy co wpływa na różnego rodzaju spekulacyjne bańki. Mało tego to inflacja także pnie się permanentnie w górę. Najpierw trzeba zaspokoić rynek dobrami by ceny nie szalały, nieruchomościami by nie było spekulacji a potem można robić niskie stopy procentowe.
Ruina
2 lata temu
Kolejna zła decyzja tej (rady)
depozytariusz
2 lata temu
Zaraz się rozpłaczę ze szczęścia.
uk
2 lata temu
a podatek belki....
uk
2 lata temu
a podatek belki....
...
Następna strona