Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Sygnalista wywróci system bankowy? Twierdzi, że WIBOR jest zmanipulowany

32
Podziel się:

Jeden z kredytobiorców złotówkowych w pozwie przeciwko bankowi powołał się na sygnalistę z sektora, który sugeruje, że WIBOR może być zmanipulowany. Jeżeli uda mu się to udowodnić, to oznacza to armagedon dla banków, jak również dla całej gospodarki. To znacznie większe ryzyko niż sprawy frankowiczów - pisze portal Wyborcza.biz.

Sygnalista wywróci system bankowy? Twierdzi, że WIBOR jest zmanipulowany
Kredyty wyliczane na podstawie WIBOR-u były zmanipulowane? Sąd zdecyduje o przyszłości systemu (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Wyborcza.biz dotarła do pozwu jednego z kredytobiorców, który przekonuje, że WIBOR jest zmanipulowany. Na potwierdzenie swoich tez przywołuje zeznania sygnalisty, który zgłosił się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Portal choć podkreśla, że jego dane osobowe są zastrzeżone, to dalej sugeruje, że może on pracować w polskim nadzorze finansowym lub w spółce GPW Benchmark, która opracowuje wskaźnik WIBOR.

WIBOR jest zmanipulowany? Tak twierdzi sygnalista

Z pozwu prawnika, opartego na relacji sygnalisty, wynika, że WIBOR nie spełnia warunków tzw. unijnego rozporządzenia BMR dotyczącego reprezentatywności, rynkowości i adekwatności. Wszystko przez fakt, że "nie jest on oparty o rzeczywiste transakcje międzybankowe, dlatego też jest podatny na manipulacje" - pisze Wyborcza.biz.

Z relacji sygnalisty wynika, że WIBOR odzwierciedlał sytuację rynkową, czyli to, po ile banki sobie pożyczają pieniądze, do 2009 r. Po wybuchu kryzysu banki miały zmienić politykę i stwierdzić, że lepiej mieć własne fundusze, dlatego zaczęły nakłaniać klientów do odkładania ich na kontach, przez co od lat na rynku obserwujemy tzw. nadpłynność (przewagę depozytów nad kredytami).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Portal zauważa, że tym samym banki przestały pożyczać sobie pieniądze. "A WIBOR w uproszczeniu ustalano właśnie na podstawie tego, po jakim oprocentowaniu banki sobie udzielały pożyczek" - czytamy.

Dowody za manipulacją

Skoro transakcje międzybankowe niemal zaniknęły, to - jak pisze Wyborcza.biz - WIBOR zaczął być ustalany na podstawie deklaracji banków. A to powoduje, że może być podatny na manipulacje.

Sygnalista podaje dwa powody na poparcie swojej tezy. Pierwszym jest fakt, że wprowadzenie podatku bankowego nie miało żadnego wpływu na wskaźnik, choć opłata wpływa na wartość pieniądza. W drugim natomiast wskazuje, że WIBOR w niektórych okresach był wyższy od stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski. "A to jest zupełnie niezrozumiałe, bo oznacza, że transakcje na rynku międzybankowym są wyżej oprocentowane niż koszt pozyskania finansowania przez bank bezpośrednio od banku centralnego" - pisze Wyborcza.biz.

Portal podkreśla, że nikt nigdy nie złapał banków na manipulacji. Jeżeli jednak małżeństwu udałoby się udowodnić, że do niej dochodzi, to byłby wstrząs nie tylko dla sektora, ale nawet dla całej gospodarki. Skala bowiem byłaby tak ogromna, że sama branża by jej nie udźwignęła, więc ratować by musiał ją rząd.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Cudnie
11 miesięcy temu
Banksterski oscylator na legalu przez 8 lat PIS prosperity
xlo
rok temu
Tak na zdrowy rozum to wszystkim można manipulować, a im coś jest bardziej skomplikowanego tym manipulacja następuje łatwiej. Tak jakby nie wiedzieli, że są proste wskaźniki, co klient je rozumie, a nie tylko podpisuje. I tu sedno sprawy. Czy był podczas podpisania umowy poinformowany? Przecież jest taki prosty wskaźnik jak inflacja. Wystarczy tylko określić zysk banku i już. Inflacja plus zysk banku. Po co komplikować?
sprawiedliwy
2 lata temu
przecież to jest znane od lat....W Wielkiej Brytanii był ten sam problem i zlikwidowano wskażnik typu wibor..bo byl też niezgodny z BMR..Dopóki kredyty były tanie nikt nie mówił sprawdzam...Proste pytanie dlaczego w Polsce kredyty są 2-3 razy droższe niz na zachodzie? właśnie dzięki wiborowi...A co robi rząd aby ograniczyć baksterkę na wiborze? ano zapowiada nowy wskąznik do ustalania oprocentowania..bo wiedzą ze za moment to wszystko się wywróci..przede wszystkim bedzie mnóstwo ludzi którzy nie dadzą rady spłacac kredytów wg wiboru....Na dzień dzisiejszy ustalenie wiboru wygląda tak ze przeprowadza sie np 1 "sztuczną" transakcję pożyczki międzybankowej gdzie dwóch gości z banków ustala sobie po ile sobie pożyczymy....aby krzywdy nie było...w nastepnym miesiącu pewnie banki sie wymieniają w tym kto komu pozycza..to tak w dużym uproszczeniu...czyli w zasadzie to kredytobiorca nie jest pewien po ile pożycza pieniądz...bo w umowie jest wpisany wibor...a najlepszy jest 6 miesięczny....który rózni się nawet o 2-3% od miesięcznego...Polecam wszystkim pozwy zbiorowe...przyszedł czas na wychowanie zagranicznych banków w Polsce...które uczyniły sobie z polskich klientów dojne krowy
Gość
2 lata temu
Skandal, jeden wielki przekręt i to na legalu
McGyver
2 lata temu
Należało brać kredyt w walucie, w której się zarabia, ….a nie ….czekaj….
...
Następna strona