Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK rozpętał burzę, proponując możliwość zawieszenia kredytów na rok. Branża pożyczkowa kreśli czarny scenariusz

- Zamiast pomóc firmom i ludziom dotkniętym kryzysem, UOKiK może znacząco zwiększyć liczbę ofiar tego kryzysu - uważa Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego zrzeszającej instytucje pożyczkowe pozabankowe. Jej zdaniem propozycja Urzędu miałaby szeroko idące skutki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Choć propozycja UOKiK, jak stwierdził Urząd, ma charakter roboczy, mocno poruszyła branżę pożyczkową (Fot: Damian KLAMKA/East News)

UOKiK zaproponował, by banki i instytucje finansujące, na wniosek kredytobiorcy, zawieszały umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok. Miałoby to pomóc kredytobiorcom w czasach, kiedy przez koronawirusa mają zmniejszone dochody. Zawieszenie wykonania umowy kredytowej następowałoby z dniem złożenia wniosku przez kredytobiorcę. O sprawie poinformował PAP Biznes.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Koronawirus w Polsce. UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

- Skorzystać by mogli i ci, którzy naprawdę mieliby taką potrzebę, bo np. stracili źródło dochodów, i ci, których obecny kryzys praktycznie nie dotknął - zauważa prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, która reprezentuje instytucje mające 60 proc. udziału w rynku pożyczek pozabankowych.

Mogłoby to mieć szeroko idące skutki dla całego sektora - twierdzi. Jakie? Według Wachnickiej dla wielu podmiotów z sektora bankowego i branży pożyczkowej oznaczałoby to problemy i zwolnienia; problemy banków zaś odbiłyby się na możliwościach kredytowych i skutkowałyby ograniczeniami dla klientów. Uważa, że mogłoby się to odbić nawet na bezpieczeństwie depozytów.

Obejrzyj także: Koronawirus uderza w zakłady kosmetyczne. "Pomoc rządu jest śmieszna"

Wachnicka powołuje się na pismo wysłane przez UOKiK do konsultacji z organizacjami pracodawców. Ma się w nim też znajdować propozycja - jak to ujmuje Wachnicka - "drakońskich kar za zawyżanie cen na rynku". - W piśmie UOKiK brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla zaproponowanych rozwiązań, poza lakonicznym stwierdzeniem o "konieczności regulacji kredytu konsumenckiego", który przecież już dziś jest uregulowany, również w zakresie cen maksymalnych - argumentuje Wachnicka.

Przypomina, że branża pożyczkowa "obsługuje 3 miliony klientów, którzy nie przestaną mieć potrzeb finansowych". - Wyeliminowanie z rynku legalnie działającej branży pożyczkowej sprawi, że w to miejsce rozkwitnie podziemie lichwiarskie - uważa.

Prezydent proponuje rozwiązania, które wspomogą kredytobiorców.
Koronawirus w Polsce. Prezydent chce pomóc zadłużonym. Spłaty kredytów będą mogły zostać zawieszone

Do propozycji UOKiK na Twitterze odniósł się Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego. Jak napisał, traktuje ją jako "roboczą i wyjściową". Jak dodał, jest ona analizowana z punktu widzenia "odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności". Jak zakończył, "zgłosimy uwagi do propozycji".

Sam UOKiK zastrzegł zresztą ma Twitterze, że "dyskutowane są obecnie różne scenariusze, zaś wszystkie rozwiązania mają roboczy charakter".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, banki, firmy pożyczkowe, uokik, kredyty
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2020

sdvdgnMoże w końcu poznikają te Provodenty, Vibrusy, Wongry i inne badziewia żerujące na niestety, że muszę to napisać, ale jednak tępych ludziach.

22-03-2020

AndrxWydali całą kase którą im zostawili nawet fundusz rezerwy demograficznej, teraz bez kasy głupki rządzą, jak jest dobrze to sie zostawia rezerwy a nie … Czytaj całość

22-03-2020

malarz, tynkarz, akrobataNo jak to, przecież mówił Glapa mówił, że jest tak dużo pieniędzy, że on się jakiegoś tam wirusa nie obawia.Bezrobocie będzie za marzec 6.5 - 7%, za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (89)