Notowania

UOKiK sprawdza banki. Grożą im wysokie kary

W Polsce jest niemal 460 tys. hipotek frankowych wartych 101 mld zł. UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych. Jeśli były nieprawidłowości, banki ryzykują ogromne kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych (Fot: Maszewski/REPORTER)

Urząd prowadzi postępowania dotyczące banków, które w ofercie miały hipoteki frankowe (Santander, BNP Paribas, Getin Noble Bank, Reiffeisen, Millennium, PKO BP, BPH i Pekao). Kontrola skupia się na niejasnych zasadach ustalania kursów walut służący przeliczaniu salda lub wysokości rat - informuje "Rzeczpospolita".

Wyrok TSUE to dobra wiadomość dla frankowiczów. Ale walkę przed SO z bankami podjęli już wcześniej.
Wyrok TSUE. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ponad 1,6 tys. spraw od początku roku

Banki bronią się, że ich kursy były zbliżone do średniego kursu NBP.

UOKiK wydał już pierwszą decyzję i nałożył 7 mln zł kary na Deutsche Bank Polska za to, że ustalając kurs, bank odnosił się do rynku forex i klient nie wiedział, jaka będzie wysokość rat. Bank się z tym nie zgodził i odwołał się do sądu.

Obejrzyj: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

UOKiK zaznacza, że zeszłotygodniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi dla konsumentów ważną wskazówkę, czego mogą się domagać przed sądem w razie stwierdzenia, że w umowach są niedozwolone postanowienia.

Może wesprzeć konsumenta procesującego się z bankiem poprzez wydanie istotnego poglądu w sprawie. Dotychczas wydał ok. 2 tys. istotnych poglądów, z których 1,6 tys. dotyczy sporów o kredyt indeksowany lub denominowany do walut. Ogólne poglądy można znaleźć na stronie UOKiK– może z nich skorzystać każdy klient toczący spór z bankiem lub pragnący przeanalizować swoją umowę pod kątem niedozwolonych postanowień.

Czwartkowy wyrok TSUE może być ratunkiem dla wielu frankowiczów.
Wyrok TSUE. Banki muszą się liczyć z koniecznością oddania 72 mld zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty frankowe, banki, frank szwajacarski, uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2019

ehhhHaha, banki podpisywały te umowy w latach 2004-2009, czyli między 15 a 10 lat temu. Media, sądy, banki, frankowicze, przeciwnicy frankowiczów - … Czytaj całość

09-10-2019

karamusibyckarą dla bankow powinno być przewalutowanie kredytow z umowami posiadające niedozwolone zapisy!

09-10-2019

TB58aBanki powinny wszystkie kredyty w CHF przeliczyć na PLN po kursie dnia zawarcia umowy, Oczywiście według oprocentowania i marży dla PLN … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)