Notowania

Wyrok TSUE. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ponad 1,6 tys. spraw od początku roku

– W pierwszym półroczu 2019 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ponad 1617 spraw dotyczących roszczeń z umów kredytowych denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego – poinformowała PAP rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wyrok TSUE to dobra wiadomość dla frankowiczów. Ale walkę przed SO z bankami podjęli już wcześniej. (Fot: Mateusz Grochocki)

Urbańska wytłumaczyła, że sprawy te dotyczą przedmiotu sporu o wartości przekraczającej 75 tys. złotych.

Rzecznik ds. cywilnych dodała, że według ostatnich danych z 30 czerwca 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie było prowadzone 4207 postępowań o roszczenia z umów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzał się sprawie w efekcie pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez warszawski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Zobacz także: Paweł Borys o kredytach frankowych. "Już 15 lat uważałem, że nie powinny być udzielane"

Wyrok Trybunału jest korzystny dla polskiej rodziny, dlatego teraz do ich sprawy powróci warszawski Sąd Okręgowy, który rozpatrzy ich sprawę prawdopodobnie w listopadzie, jak podaje PAP.

TSUE uznał, że można unieważnić całą umowę, jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Głównym wskazaniem dla podjęcia przez sąd takiej decyzji ma być interes kredytobiorcy. TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji gdy usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów".

Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów zapadło
Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Jest wyrok

Z drugiej strony TSUE stwierdził, że polskie przepisy nie pozwalają na uzupełnienie luk w umowie po wykreśleniu nielegalnych klauzul. Umowa po usunięciu wspomnianych fragmentów będzie jednak wciąż obowiązywać tylko w sytuacji, gdy będzie to prawnie możliwe. Stąd TSUE wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać umowy, gdy okazałoby się, że koniecznym byłoby stosowanie stopy LIBOR dla kwoty złotowej po usunięciu klauzuli indeksacyjnej.

Wyrok TSUE zostanie przekazany warszawskiemu sądowi okręgowemu i będzie dla niego wiążący.

Prezydent Andrzej Duda skomentował orzeczenie TSUE.
Andrzej Duda: orzeczenie TSUE w oczywisty sposób wpływa na sytuację kredytobiorców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, wyrok tsue, tsue, kredyty we frankach, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, warszawa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

Małopolaninja też 10 lat temu brałem kredyt mieszkaniowy ale zdecydowałem w złotówkach, każdy miał wolny wybór i był informowany o ryzyku walutowym, jak … Czytaj całość

03-10-2019

JerzykrakFrankowiczą nie chodzi o sprawiedliwe spłacane kredytu tylko unieważnienie umowy i przewalutowanie po kursie sprzeda lat, czysty zysk! Gdyby chcieli … Czytaj całość

03-10-2019

DDW końcu może zrobia porządek z tymi bankowymi oszustami. Powinny być ogólne rozwizanie problemu a nie 400 tysięcy spraw sądowych.

Rozwiń komentarze (8)