Notowania

gospodarka
03.10.2019 16:43

Andrzej Duda: orzeczenie TSUE w oczywisty sposób wpływa na sytuację kredytobiorców

- W praktyce wszyscy wiemy, że teraz w podobnych sprawach sądy będą kierowały się tymi wytycznymi, które de facto dał Trybunał - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent Andrzej Duda skomentował orzeczenie TSUE. (Fot: MARTIN DIVISEK)

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla frankowiczów wyrok.

Sprawę skomentował na konferencji prasowej w Prace prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, wyrok TSUE będzie mia duży wpływ na to, jak sprawy kredytów frankowych będą rozstrzygane w polskich sądach.

- W oczywisty sposób to orzeczenie wpływa na sytuację kredytobiorców, którzy mają kredyty wyliczane na franki szwajcarskie w Polsce i wszędzie tam, gdzie są podobne klauzule, do jakich odniósł się TSUE, wszędzie tam klienci będą mogli domagać się tego, aby zostały dokonane w umowach kredytowych odpowiednie zmiany - powiedział prezydent.

Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Wyrok wydany przez TSUE dotyczył jednostkowego przypadku kredytu państwa Dziubaków, którzy w 2008 r. zaciągnęli kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że można unieważnić całą umowę, jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Głównym wskazaniem dla podjęcia przez sąd takiej decyzji ma być interes kredytobiorcy. TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji gdy usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, frankowicze, Andrzej Duda, decyzja tsue
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

Gienek - emerytDuda. Lepiej się schowaj do mysiej dziury po tym co na temat kredytów frankowych mówiłeś przed wyborami i nic przez cztery lata nie zrobiłeś. Żenada. … Czytaj całość

03-10-2019

K53Spekulanci kredyty bierze się w walcie w której zarabiacie.

03-10-2019

AdamNareszcie! Ja spłacam kredyt, ale za to, że bank wmanipulował mnie w kredyt frankowy, wręcz wymusił na mnie konsolidację kredytu na franki, zgłosiłem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)