Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

UOKiK wziął pod lupę 16 banków. Sprawdzi, jak wdrażają wakacje kredytowe

10
Podziel się:

UOKiK w ramach postępowań wyjaśniających będzie analizował, jak banki wdrażają wakacje kredytowe. - Zwrócimy uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub, czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wziął pod lupę 16 banków. Sprawdzi, jak wdrażają wakacje kredytowe
UOKiK sprawdzi, czy banki na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie (PAP, Marcin Bielecki)

"W postępowaniach wyjaśniających zbadamy m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikujemy także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie. Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podał, że pod jego lupą znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, PKO BP, Santander Bank Polska i SG Bank.

Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych, aby ulżyć konsumentom - dodał szef UOKiK.

Urząd podał, że newralgiczne mogą okazać się pierwsze dni funkcjonowania nowej ustawy. Wchodzi ona w życie w piątek 29 lipca.

"Bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. W szczególności, żeby już 29 lipca umożliwiły składanie wniosków. Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej - dlatego będziemy zwracać baczną uwagę, czy te systemy będą działały przez weekend bez przerw "technicznych". Podkreślamy, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku" - powiedział Chróstny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kas
rok temu
W Santanderze wniosek na kolejny miesiąc będzie można złożyć 7 dni przed terminem płatności następnej raty... czyli dzisiaj tylko na sierpień, kolejny pod koniec sierpnia. W każdym razie nie da się tego zrobić online przez formularz. Niby można to załatwić przez wewnętrzną pocztę, ale w takiej sytuacji trzeba ściągnąć, wydrukować, wypełnić i zeskanować wniosek... Czyli jest to już dość duże utrudnienie, gdy nie ma się w domu drukarki i skanera.
Maro
rok temu
czas kupić nowy telewizor i pojechać do Grecji. Reszta na wymiane PLN->CHF PLN->krypto
Zibi
rok temu
Zróbcie kartki. Proste. Węgla nie ma, cukru nie ma. Za to inflacja niby 16% ; spożywka 40% ; energia 200-300% ; czynsze 30% ; a jeszcze dojdzie c.o. i woda. 7 lat rządów PiSu. Pozdrawiam tych na mich głosowali.
Zapakowany
rok temu
PKO BP, państwowy pionier bankowości już zapowiedział że co kwartał nowy wniosek. Jak to tak? Nie powinni być wzorem dla prywaciarzy?
Xxx
rok temu
W Millennium można dopiero od 1 Sierpnia!