Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

"Wakacje kredytowe" dla frankowiczów. TSUE dał zielone światło

55
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwił frankowiczom, by wnioskowali o zawieszenie spłacania kredytu na czas trwania procesu. Jeśli sądy krajowe pójdą śladem sądu europejskiego, kredytobiorcy wybiorą się na długie "wakacje kredytowe".

"Wakacje kredytowe" dla frankowiczów. TSUE dał zielone światło
Frankowicze, którzy sądzą się z bankami, mogą śmiało wnioskować o "wakacje kredytowe". Trybunał stanął po ich stronie (PAP, Jacek Turczyk)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś dwa ważne wyroki dotyczące frankowiczów. Pierwszy dotyczy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału (więcej o tym można dowiedzieć się TUTAJ).

Drugi natomiast dotyczy możliwości zawieszenia spłaty kredytu do czasu uzyskania prawomocnego wyroku. Wyrok prawomocny zapada średnio po 26 miesiącach. W Warszawie, gdzie sądy są "zapchane" sprawami frankowymi, może trwać to dłużej.

Długie "wakacje kredytowe" dla frankowiczów

W tej sprawie Trybunał uznał, że sąd krajowy może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy. W ocenie Trybunału "odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie do co nieważności umowy".

Kredytobiorcy, decydując się na wytoczenie procesu, będą mogli liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich wniosku o zabezpieczenie. Będzie to skutkować zawieszeniem płatności rat — komentuje w rozmowie z money.pl radca prawny Wojciech Bochenek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Banki mają problemy z ugodami. Frankowicze wolą procesy

Według mec. Magdaleny Pledziewicz wyrok jest "niesamowicie korzystny" dla kredytobiorców.

– TSUE wskazał, że sądy nie mogą odmawiać zawieszenia płatności rat po złożeniu pozwu – czy to z uwagi na dobrą kondycję banku, czy też na konieczność rozliczenia się jeszcze klienta z kapitału, jeśli takie zabezpieczenie jest konieczne dla skuteczności przyszłego orzeczenia – mówi prawniczka.

Jej zdaniem najistotniejsze jest to, że takiego zabezpieczenia TSUE nakazuje udzielić nawet w sytuacjach, w których klient jeszcze nie spłacił całości kapitału, który od banku uzyskał. Uważa, że wyrok przyczyni się do ujednolicenia orzecznictwa w tej kwestii w sądach całej Polsce. Do tej pory w takich samych sytuacjach różne sądy potrafiły wydawać skrajnie inne postanowienia.

Z kolei zdaniem mec. Bochenka odpadnie jeden z kluczowych argumentów przytaczanych przez sektor bankowy, że ugoda z bankiem jest szybsza niż proces (podpisano ich ponad 60 tys.). Wyjaśnia, że jeżeli kredytobiorca będzie mógł zawiesić spłacanie kredytu na czas trwania procesu, wówczas czas trwania postępowania nie będzie miał tak istotnego znaczenia.

o Tysiące frankowiczów w sądach. Mogą wnioskować o "wakacje kredytowe"

W sądach toczy się 130 tys. spraw przeciwko bankom — w większości o unieważnienie umowy na podstawie nadużyć ze strony banku. Ponad drugie tyle spraw dopiero może trafić na wokandę. Zdecydowana większość kredytobiorców wygrywa. Sprawy trwają latami, dlatego "wakacje kredytowe" dla wszystkich sądzących się frankowiczów byłby dla banków sporym wyzwaniem.

Przypomnijmy, że do walki w sądach frankowiczów skłoniły trudności w spłacie kredytów. W skrócie chodzi o to, że gdy klienci zaciągali kredyty walutowe, frank szwajcarski kosztował ok. 2 zł. Wskutek osłabienia złotego wobec szwajcarskiej waluty raty kredytów, a także kwota kapitału do spłaty drastycznie wzrosły. 

Kredytobiorcy, mając problem ze spłatą zobowiązania, apelowali o ustawowe rozwiązanie ich problemów. Gdy frankowicze prosili o ustawę kilka lat temu, Jarosław Kaczyński wysłał ich do sądów. Poszli i teraz w ponad 90 procentach wygrywają spory z bankami — głównie o unieważnienie umowy, w uproszczeniu o darmowy kredyt. 

Wiadomo, że frankowicze coraz częściej wnioskują o zawieszenie spłaty kredytu. Ile kredytobiorców obecnie przebywa na takich "wakacjach"? Nie wiadomo, bo Związek Banków Polskich (ZBP) nie prowadzi statystyk. Niewykluczone, że zacznie po czwartkowym wyroku Trybunału.

Według prezesa ZBP Tadeusza Białka automatyzacja zabezpieczeń, czyli zawieszenia rat na czas trwania postępowania, byłaby dla banków problemem. W szczególności w sytuacji, gdy klient wciąż spłaca kapitał.

Przypomnijmy, że rząd zafundował ustawowe wakacje kredytowe złotówkowiczom, pomijając frankowiczów. Na mogą liczyć? Więcej na ten temat można dowiedzieć się TUTAJ.

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Jxhc
rok temu
Wszystkim odradzałem kredyt w franku bo duże ryzyko.Sam wziąłem dwa razy droższy w złotych bo czytam jestem ostrożny. I co i jestem frajerem ja będę jeszcze długo spłacał a analfabeci się cieszą bo dostali kredyt za darmo. Ciekawe czy urzędy skarbowe upomna się o zarobek na darmowym pieniadzu
Robinhood
rok temu
A co z zlotowkowiczami i przekrętem bankowym na tak zwany WIBOR teraz wiborowcy utrzymują cały ten syf jak długo wytrzymają ?
Ubawiony
rok temu
Niezwykle się cieszę, że wszyscy zapłacimy za cwianiaczków, którzy "nie wiedzieli", że kursy walut mogą się zmieniać.
john
rok temu
Dzisiaj banki pokazały za pierwszy kwartał 14 mld zł zysku netto.W ubiegłym roku w analogicznym okresie ok.10 mld zł,a nie było jeszcze wyroku TSUE .Kroją nas banksterzy i udają pokrzywdzonych.Kiedyś miałem szacunek do bankowości,teraz już nie.Tak mam kredyt w CHF teraz jestem przerzucony do Raiffeisen i mają mnie gdzieś nie ma ich w Polsce i....Trudno oddaję do sądu i czas przerwać to bagno.
Prawda
rok temu
Właśnie kończy się era tanich i łatwo dostępnych kredytów. I bardzo dobrze teraz zakupy będą robić ludzie mający gotówkę a że jest ich niewielu i popyt słaby to ceny spadną
...
Następna strona