Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe wracają. Można składać nowe wnioski

19
Podziel się:

Od 1 czerwca można znów zawieszać spłatę raty kredytów w ramach wakacji kredytowych. Kredytobiorcy mogą już składać wnioski, co jest możliwe dzięki decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który niedawno podpisał ustawę.

Wakacje kredytowe wracają. Można składać nowe wnioski
Od 1 czerwca można ponownie zawieszać spłatę raty kredytów (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Kredytobiorcy od 1 czerwca znów będą mogli zawieszać spłatę raty kredytów. Jest jednak warunek - żeby wziąć udział w programie, kredyt nie może przekraczać 1,2 mln zł. Ponadto kredyt musi być w złotych. Frankowicze wsparcia nie otrzymają.

Serwis prawo.pl zaznacza, że "rata kredytu musi przekroczyć 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku)".

Raty będzie można dwukrotnie zawiesić między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz powtórzyć ten ruch między 1 września a 31 grudnia.

Wnioski o wakacje kredytowe

Wniosek o wakacje kredytowe składa się za pośrednictwem banku, w którym posiada się kredyt.

W noweli znalazły się przepisy dotyczące zmian w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc zostanie zwiększona z 2 tys. zł do 3 tys. zł, a także trwać będzie dłużej - do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Do tej pory wskaźnik ten wynosił 50 proc.

Prawo.pl dodaje, że zwiększa się również kwota dochodu umożliwiająca uzyskanie wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia. "Ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej."

Mowa o 1940 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym (wzrost z 1552 zł) oraz o 1500 zł w wieloosobowym gospodarstwie (skok z 1200 zł) będzie to 1940 zł (dotychczas 1552 zł), pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Antoni
4 tyg. temu
Ja zacząłem współpracę z doradcami finansowymi z Phinance, dzięki którym oszczędzam, ale też przymierzam się do pierwszych inwestycji. Jestem bardzo zadowolony z tej decyzji i polecam każdemu, kto ma taką opcję.
Akysz
4 tyg. temu
Czekam tylko jak ludzie spłaca ogromne kredyty a później za grosze zaczną sprzedawać swoje nieruchomości;)
Waclaw Mr
4 tyg. temu
Widzę że wiele osób nie ma pojęcia na czym polegają wakacje kredytowe, kogo tak naprawdę obciążaja, i kto tak naprawdę jest poszkodowany..... Mnie bank wogle nie poinformował o skutkach Wiboru, obiecali mi ratę 2200 PLN, a był czas kiedy musiałem płacić 5900 PLN, z czego 5750 PLN to odsetki dla banku, to proszę powiedzieć kto tu został oszukany? Czy ja jestem problemem bo chciałem kupić swoje M czy banki które wciskał kredyty, nie informowali o niczym, a teraz kosza Miliardy każdego miesiąca ściągając o 100 %wyższa ratę....... Nie którzy też nie powinni pobierać 800+ bo ich stać na utrzymanie dziecka, a jednak lecą do urzędu i ciągnął za pomogę bo Kraj daje...... Tylko osoba prosta, ograniczona może nie rozumieć sytuacji jaka się dzieje.
Marek
4 tyg. temu
Z tych tzw wakacji to skorzysta garstka ludzi ale przecież o to chodziło nowej ekipie
Pfff
4 tyg. temu
Dłużnik powinien być piętnowany a nie nagradzany… ale jak królowa życia jest również na piedestale pomimo przeszłości to mnie to nie dziwi