Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Raty kredytów pozostaną bez zmian

1
Podziel się:

Niewielkich podwyżek należy spodziewać się od przyszłego roku.

Analitycy: Raty kredytów pozostaną bez zmian
(Kredyt Bank/Materiały prasowe)

Niewielkich podwyżek spodziewają się od przyszłego roku. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na początku lipca stopy procentowe o 25 pkt bazowych, główna stopa procentowa wynosi 2,50 proc.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski powiedział, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przez kilka miesięcy. _ Pojawiają się pierwsze dobre dane o polskiej gospodarce. Poprawia się m.in. sprzedaż detaliczna, wyniki dotyczące transportu, koniunktura w przemyśle, a także prognozy ekonomistów w sprawie PKB. Myślę, że wychodzimy z kryzysu i sytuacja gospodarcza będzie się poprawiała _ - powiedział Sadowski. W związku z tym - jak mówił - Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała za jakiś czas podnieść stopy procentowe.

_ WIBOR, od którego zależy oprocentowanie kredytów, zwykle z pewnym wyprzedzeniem reaguje na możliwe decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Myślę, że pod koniec tego roku, być może w pierwszej połowie przyszłego roku, wystąpią niewielkie podwyżki WIBOR-u _ - powiedział. Zaznaczył jednak, że dotyczy to kredytów już spłacanych przez Polaków.

Według Sadowskiego nieco inaczej wygląda sytuacja z kredytami złotowymi, które są teraz udzielane. Wyjaśnił, że w ostatnim czasie banki podwyższają marże kredytów hipotecznych. _ Niewykluczone, że będą w ten sposób dalej postępowały, choć nie spodziewam się drastycznych podwyżek marż _ - ocenił.

Analityk Expandera zwrócił uwagę, że w ostatnich czterech miesiącach średnia marża kredytów hipotecznych rosła. _ Jeszcze w kwietniu wynosiła 1,49 proc., a obecnie 1,61 proc. To oznacza, że jest najwyższa od marca 2011 roku. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, to raty nowo udzielanych kredytów mogą rosnąć nieco szybciej od tych już spłacanych _ - powiedział.

Analityk Open Finance Marcin Krasoń powiedział, że w porównaniu z ubiegłym rokiem rata kredytu, zaciągniętego na 30 lat na kwotę 300 tys. zł, spadła z 1924 zł do 1467 zł, czyli o ponad 23 proc.

_ W różnych bankach skala obniżek była inna. Banki według własnych zasad wykorzystują bazową stawkę WIBOR i wyliczają własne stawki, służące do wyznaczania oprocentowania kredytów. Najczęściej aktualizacja oprocentowania następuje co trzy miesiące, na początku każdego kwartału _ - wyjaśnił.

Krasoń ocenił, że w ostatnim czasie wzrosła zdolność kredytowa Polaków. _ Nie jest to jednak związane z łagodzeniem przez banki polityki kredytowej, tylko ze spadkiem stóp procentowych. Niższe stopy procentowe to niższy WIBOR, oprocentowanie i raty. Dzięki temu rośnie zdolność kredytowa _ - podkreślił.

Analityk Open Finance zwrócił uwagę, że od 2014 r. wejdzie w życie tzw. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która będzie wymagała wkładu własnego od osoby ubiegającej się o kredyt. Zgodnie z wytycznymi Komisji od stycznia 2014 r. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt wyniesie co najmniej 5 proc.; rok później będzie to co najmniej 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a od 2017 r. - 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowych zabezpieczeń.

Dlatego - zdaniem Krasonia - banki czekają na wejście w życie rządowego programu _ Mieszkanie dla Młodych _. Jak mówił, dopłata państwa do zakupu mieszkania będzie traktowana jako wkład własny.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze bardziej ograniczą dostęp do kredytów Po podwyższeniu wymogów dla kredytobiorców, nałożeniu dodatkowych obowiązków na banki, przyszedł czas na ograniczenia w ubezpieczaniu kredytów.
Frank straci do złotego 7 procent. Sprawdź prognozy Ogłoszony przez Marka Belkę koniec obniżek stóp procentowych sprzyja polskiej walucie.
Wakacje kredytowe. Kto może z nich skorzystać? Nagłe i niespodziewane wydatki mogą przytrafić się każdemu. By domowy budżet łatwiej mógł sobie z nimi poradzić, warto mieć możliwość odroczenia jednej lub kilku rat spłacanego kredytu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
JanNowak1
7 miesięcy temu
doradca finansowy Kraków W Amtrust Group zapewniamy wsparcie profesjonalnego doradcy finansowego w Krakowie w uzyskaniu kredytu. 20 letnie doświadczenie oraz stabilna pozycja w branży naszych doradców finansowych przedkładają się na możliwość współpracy z kilkunastoma bankami. Dzięki temu specjaliści z Amtrust Group są w stanie zaoferować najtańszy kredyt hipoteczny oraz najlepszy kredyt firmowy na rynku. Usługi naszych doradców finansowych są bezpłatne. Specjaliści z Amtrust Group pomogą Ci na każdym etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny lub kredyt dla firm. Wspomożemy w wyborze najlepszej oferty aż po skompletowanie wymaganej dokumentacji i negocjacje z bankiem. Amtrust Group to doradcy finansowi do spraw kredytów hipotecznych w Warszawie, którym warto zaufać!