Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. Izrael dołącza do inicjatywy

0
Podziel się

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. Izrael dołącza do inicjatywy
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bDJzNpmd

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisał list z wnioskiem o przyjęcie jego kraju do powstającego z chińskiej inicjatywy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - poinformowało w środę izraelskie MSZ.

AIIB ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury.

Gotowość członkostwa w banku zgłosiło ponad 40 krajów, m.in. Szwajcaria, Luksemburg, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy, Australia i Korea Południowa. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA.

bDJzNpmf

Chiny ustaliły jako ostateczny termin zgłoszeń dla państw pragnących stać się członkami banku 31 marca.

Waszyngton, który uważa, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa, usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem Waszyngtonu bank ten stałyby się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Amerykański minister finansów Jack Lew powiedział we wtorek, że o ile AIIB będzie dopełnieniem istniejących już instytucji i jak długo będzie stosować najwyższe standardy zarządzania, Waszyngton zaakceptuje jego powstanie.

W oświadczeniu na stronie internetowej izraelskie MSZ podało, że członkostwo Izraela w AIIB będzie otwarte na możliwości włączenia izraelskich spółek do projektów infrastrukturalnych finansowanych przez nowy bank.

bDJzNpml

Izraelskie spółki w coraz większym stopniu zwracają się w stronę Azji, by wykorzystać azjatycki popyt na oferowaną przez nie technologię, a rząd Izraela wzywa do dywersyfikacji rynków eksportowych w odpowiedzi na rosnący w Europie antysemityzm i potencjalne sankcje handlowe.

Nowy bank planuje zainwestowanie 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie.

Władze Państwa Środka przekonują, że AIIB będzie raczej uzupełniał takie instytucje finansowe, jak Azjatycki Bank Rozwoju, którego głównymi udziałowcami są Japonia i Bank Światowy z wiodącą w nim rolą USA.

Jak pisał "Financial Times", AIIB to element szerszej strategii Chin polegającej na tworzeniu nowych instytucji finansowych i gospodarczych, które zwiększą międzynarodowe wpływy Pekinu. Obecnie między Chinami a USA trwa rywalizacja o to, kto w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie określał zasady gospodarcze i handlowe w Azji.

bDJzNpmm
Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie konkurencja dla Banku Światowego Pekin zaprasza inne kraje, aby przyłączały się do tworzonej instytucji. Ich kapitał to 100 mld dolarów.
630 miliardów dolarów z Chin poza kontrolą W tym roku w ramach kampanii antykorupcyjnej w Państwie Środka urzędnicy pod lupę wziąć mają finanse państwowych koncernów, które swoje rezerwy trzymają za granicami.
Wolny handel między Chinami a Koreą Płd.? Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej. W 2013 roku wartość wymiany handlowej między obu krajami wyniosła 228,9 miliarda USD.
bDJzNpmG
KOMENTARZE
(0)