Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cztery banki mają zapłacić 4,4 miliona złotych kary

0
Podziel się:

UOKiK zakwestionował wprowadzające w błąd reklamy i niedozwolone praktyki.

Cztery banki mają zapłacić 4,4 miliona złotych kary
(UOKiK)

Prezes *UOKiK, Małgorzata Krasnodębska Tomkiel zakwestionowała wprowadzające w błąd reklamy i stosowanie niedozwolonych praktyk. *Kary nałożyła na Bank Gospodarki Żywnościowej, Getin Noble Bank, Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska.

Urząd wydał osiem decyzji wobec siedmiu banków: Alior Banku, Banku Przemysłowo-Handlowego, Banku Gospodarki Żywnościowej, Banku Ochrony Środowiska, Getin Noble Banku, GE Money Banku i dwie decyzje wobec Sygma Banque Societe Anonyme. Ponadto Urząd skierował do sądu pozew o uznanie stosowanych przez Bank Ochrony Środowiska postanowień za niedozwolone - informuje rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.

Najwyższą karę - 2 mln 987 tys. zł - dostał Bank Gospodarki Żywnościowej. Zdaniem Urzędu, BGŻ stosował w swoich umowach m.in. o kredyt niedozwolone zapisy, pozwalające na dowolną zmianę regulaminu. Bank nie wskazywał jednak sytuacji, w jakiej mogło dojść do takiej zmiany. Ponadto, zgodnie z postanowieniem we wzorcach umów kredytu hipotecznego do 80 tys. zł, czyli podlegającego przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, jeżeli klient chce wcześniej spłacić pożyczkę, musi powiadomić o tym 3 dni robocze wcześniej. Zgodnie z prawem, musimy to zrobić 3 dni kalendarzowe wcześniej. Jak poinformowała rzeczniczka, decyzja nie jest ostateczna, a spółka odwołała się do sądu.

Banki BPH, Sygma Bank i GE Money Bank zostały zobowiązane do zmiany zakwestionowanych przez urząd praktyk. BPH ma zmienić postanowienie, które przyznawało bankowi prawo do pobierania opłaty za obsługę nieterminowej spłaty zadłużenia. Zdaniem UOKiK tym samym zalegający ze spłatą zadłużenia klient banku mógł być podwójnie karany - oprócz przewidzianych przez prawo odsetek, pobiera się jeszcze dodatkową opłatę.
755 tys. zł kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank za wprowadzającą w błąd reklamę. Bank zachęcał klientów do założenia lokaty hasłami: _ Bezpłatne e-konto w prezencie. Dostaniesz więcej, 8 proc. _. Zgodnie z informacjami zawartymi w reklamie, oprocentowanie lokaty wynosiło 8 proc. w skali roku, a e-konto było bezpłatnym prezentem. W rzeczywistości - zdaniem UOKiK - konto nie było dodatkowym prezentem do lokaty. W przypadku kiedy na koncie nie było minimum tysiąca złotych, bank potrącał jednoprocentową prowizję od kwoty lokaty. Decyzja jest ostateczna. Bank zapłacił karę.

Trzecią karę - ponad 530 tys. zł - otrzymał Alior Bank za zamieszczenie informacji o opłatach i warunkach związanych z udzieleniem kredytu konsumenckiego nie w umowie, a w załącznikach do niej. Zastrzeżenia Urzędu wzbudziło także postanowienie zobowiązujące klienta do wyrażenia zgody na przekazywanie wszystkich informacji, które są tajemnicą bankową do Biura Informacji Gospodarczej. Prawo określa, które dane mogą być przekazane (np. imię, nazwisko, numer PESEL, kwota zaległości). Decyzja nie jest ostateczna, bank odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowała rzeczniczka.

Ponad 129 tys. zł kary dostał BOŚ za to, że po wysłaniu do klienta listu poleconego uznawał go automatycznie za doręczony. Zdaniem Urzędu klient, który z różnych przyczyn nie mógł zapoznać się z listem, musiał ponosić jego konsekwencje. Decyzja ta jest ostateczna, a bank zapłacił karę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uokik;nalozyl;milionowa;kare;na;canal;cyfrowy,255,0,657663.html) UOKiK nałożył milionową karę na Canal+ Cyfrowy Urząd rozpoczął postępowanie po skargach konsumentów w listopadzie 2009 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/531468/4c6490bb04564_o.tiny.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/uokik;multibank;zlamal;prawo;bo;chcial;wiedziec;za;duzo,2,0,655106.html) UOKiK: MultiBank złamał prawo, bo chciał wiedzieć za dużo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstawił się za klientami MultiBanku, którzy zaciągnęli w placówkach kredyty hipoteczne.
reklama
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)