Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki rozdzieliły między właścicieli 34 proc. zysków. Ponad miliard popłynął za granicę

Banki rozdzieliły między właścicieli 34 proc. zysków. Ponad miliard popłynął za granicę

Posiadacze akcji banków co roku mogą liczyć na spore wypłaty. Fot. East News
Posiadacze akcji banków co roku mogą liczyć na spore wypłaty.
Jedna trzecia zysków banków komercyjnych działających w Polsce poszła w tym roku do kieszeni akcjonariuszy. Ponad 1,2 mld zł zainkasował Skarb Państwa. Podobna kwota trafiła na zagraniczne konta.

Rok 2017 był dla sektora bankowego całkiem udany. Na czysto zyski kilkuset instytucji (wliczając w to banki spółdzielcze) wyniosły 13,8 mld zł. Same banki komercyjne wypracowały netto 12,8 mld zł. Na to składa się 13,4 mld zł zysku 30 instytucji i około 600 mln zł strat, przypadających na 5 banków.

Jak banki rozdysponowały zyski? Według najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego, prawie 55 proc. zasiliło ich kapitały, niecałe 12 proc. nie zostało jeszcze rozdysponowane, a pozostała - prawie jedna trzecia - trafiła do inwestorów w formie dywidendy.

To oznacza, że między posiadaczy akcji banków rozdzielone zostało 4,5 mld zł.

Banki będą musiały konkurować, nie tylko między sobą


 

"Można zaobserwować silną koncentracje dodatnich wyników sektora w kilku największych bankach. Udział pozostałych banków w kreacji wyników sektora jest istotnie mniejszy" - czytamy w komunikacie KNF.

Podobnie z dywidendą. Największy polski bank - PKO BP - wypłacił w tym roku 687,5 mln zł. Nie jest on jednak najbardziej hojny. Nieco ponad 2 mld zł między właścicieli rozdzielił Pekao. Na sporo pieniędzy mogli liczyć też akcjonariusze ING, którzy otrzymali 416 mln zł.

Na wypłatę dywidendy zdecydowało się dziewięć banków, w tym jeden, który wykorzystał na to nierozdysponowany zysk z 2016 roku. Mowa o BZ WBK (300 mln zł).

Czytaj więcej: Zyski sektora bankowego rosną. Choć kilka instytucji miało straty

Ponad jedna czwarta całości wypłacanych dywidend trafiła na konta Skarbu Państwa. Do wspólnej kasy wpłynęło 1,2 mld zł. Kilkadziesiąt milionów zł więcej przypadło na inwestorów zagranicznych.

Wśród największych beneficjentów są Amerykanie (m.in. właściciel Citi handlowego), Hiszpanie (Santander) i Holendrzy (ING). Miliony popłynęły też do Niemiec Włoch i Wielkiej Brytanii. A mowa tylko o dużych akcjonariuszach.

Nie wiadomo ile pieniędzy trafiło z dywidendy do instytucji, które mają poniżej 5 proc. udziałów. Oni zaliczają się w statystykach do "rozproszonego" akcjonariatu (39,9 proc.).

źródło: KNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

skarb państwa, dywidenda, banki, zagranica, KNF, podział zysków
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
?? ??????
2018-09-17 22:27
Jak to jest że w Tym Kraju obce banki mają lepsze lokaty od polskich banków?
Dlatego Polacy w nich lokują pieniądze.
JOJO
2018-09-17 19:12
Banki które mają największe zyski najbardziej okradają swoich klientów ! /oprocentowanie lokat poniżej inflacji /
żydy złodzieje
2018-09-17 12:17
banki cenyralne kreują pieniądze z powietrza cały kapitał oparty jest na długu oto żydowski system niewolniczy trzeba z nimi skończyć raz na zawsze
Pokaż wszystkie komentarze (4)