Notowania

dywidenda
17-09-2018 (10:33)

Banki rozdzieliły między właścicieli 34 proc. zysków. Ponad miliard popłynął za granicę

Jedna trzecia zysków banków komercyjnych działających w Polsce poszła w tym roku do kieszeni akcjonariuszy. Blisko 1,3 mld zł zainkasował Skarb Państwa. Niemal tyle samo pieniędzy trafiło na zagraniczne konta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Posiadacze akcji banków co roku mogą liczyć na spore wypłaty.

Jedna trzecia zysków banków komercyjnych działających w Polsce poszła w tym roku do kieszeni akcjonariuszy. Ponad 1,2 mld zł zainkasował Skarb Państwa. Podobna kwota trafiła na zagraniczne konta.

Rok 2017 był dla sektora bankowego całkiem udany. Na czysto zyski kilkuset instytucji (wliczając w to banki spółdzielcze) wyniosły 13,8 mld zł. Same banki komercyjne wypracowały netto 12,8 mld zł. Na to składa się 13,4 mld zł zysku 30 instytucji i około 600 mln zł strat, przypadających na 5 banków.

Jak banki rozdysponowały zyski? Według najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego, prawie 55 proc. zasiliło ich kapitały, niecałe 12 proc. nie zostało jeszcze rozdysponowane, a pozostała - prawie jedna trzecia - trafiła do inwestorów w formie dywidendy.

To oznacza, że między posiadaczy akcji banków rozdzielone zostało 4,5 mld zł.

Banki będą musiały konkurować, nie tylko między sobą

"Można zaobserwować silną koncentracje dodatnich wyników sektora w kilku największych bankach. Udział pozostałych banków w kreacji wyników sektora jest istotnie mniejszy" - czytamy w komunikacie KNF.

Podobnie z dywidendą. Największy polski bank - PKO BP - wypłacił w tym roku 687,5 mln zł. Nie jest on jednak najbardziej hojny. Nieco ponad 2 mld zł między właścicieli rozdzielił Pekao. Na sporo pieniędzy mogli liczyć też akcjonariusze ING, którzy otrzymali 416 mln zł.

Na wypłatę dywidendy zdecydowało się dziewięć banków, w tym jeden, który wykorzystał na to nierozdysponowany zysk z 2016 roku. Mowa o BZ WBK (300 mln zł).

Ponad jedna czwarta całości wypłacanych dywidend trafiła na konta Skarbu Państwa. Do wspólnej kasy wpłynęło 1,2 mld zł. Kilkadziesiąt milionów zł więcej przypadło na inwestorów zagranicznych.

Wśród największych beneficjentów są Amerykanie (m.in. właściciel Citi handlowego), Hiszpanie (Santander) i Holendrzy (ING). Miliony popłynęły też do Niemiec Włoch i Wielkiej Brytanii. A mowa tylko o dużych akcjonariuszach.

Nie wiadomo ile pieniędzy trafiło z dywidendy do instytucji, które mają poniżej 5 proc. udziałów. Oni zaliczają się w statystykach do "rozproszonego" akcjonariatu (39,9 proc.).

źródło: KNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dywidenda, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2018

7witamy w koloni , oto polska, w cieniu dębów wolności policyjna pałka, co czeka obywatela tego wolnego kraju? widmo faszystów z urzędu skarbowego, … Czytaj całość

17-09-2018

JOJOBanki które mają największe zyski najbardziej okradają swoich klientów ! /oprocentowanie lokat poniżej inflacji /

17-09-2018

żydy złodziejebanki cenyralne kreują pieniądze z powietrza cały kapitał oparty jest na długu oto żydowski system niewolniczy trzeba z nimi skończyć raz na zawsze

Rozwiń komentarze (4)