Notowania

pko
24.03.2015 16:05

KNF wprowadzi domiary kapitałowe. Akcje PKO BP w dół

Po publikacji treści uchwał z posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego spadek akcji PKO BP powiększył się do 2 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)
Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z propozycją UKNF, dotyczącą dodatkowych wymogów kapitałowych wobec banków znacząco zaangażowanych w kredyty walutowe.

W związku z ryzykami związanymi z portfelem kredytów walutowych, w szczególności z wysokim udziałem kredytów o wskaźniku LtV powyżej 100 proc., oraz przy uwzględnieniu zaleceń Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, KNF zamierza podejmować działania nakierowane na indywidualne oddziaływanie na wysokość funduszy własnych banków - czytamy w komunikacie komisji.

Zasady nakładania domiarów kapitałowych są określone w wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego _ „Guidelines on capital measures for foreign currency lending to unhedged borrowers under the supervisory review and evaluation process (SREP)” _, dotyczących środków zapewniających odpowiedni poziom kapitału na pokrycie ryzyka związanego z kredytami w walutach obcych udzielanymi kredytobiorcom posiadającym niezabezpieczoną pozycję walutową w ramach procesu przeglądu i oceny nadzorczej (BION).

Do czasu zakończenia procedury związanej z nałożeniem na banki istotnie zaangażowane w kredyty walutowe indywidualnych domiarów kapitałowych, co nastąpi do końca 2015 r., banki te otrzymają w kwietniu 2015 r. indywidualne zalecenia nadzorcze w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2014 r.

Komunikat ten ze szczególną uwaga przyjęli inwestorzy na warszawskiej giełdzie. PKO BP dużą część portfela kredytowego ma we frankach szwajcarskich. Informacja pogłębiła dzisiejszy spadek kursu banku do ponad 2 proc.

Informacja może oznaczać, że dywidenda PKO BP będzie niższa niż wcześniej przewidywano. W ubiegłym roku do akcjonariuszy banku trafiło 938 mln zł, rok wcześniej 2,25 mld zł.

Notowania dzienne PKO BP

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pko, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz