Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys uderzył w polskich kredytobiorców

0
Podziel się:

Polacy kredyty spłacają wzorowo, ale banki i tak przykręcają śrubę.

Kryzys uderzył w polskich kredytobiorców
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polacy kredyty spłacają wzorowo, ale banki i tak przykręcają śrubę.

Winny temu jest światowy kryzys, który co prawda nie ma bezpośredniego wpływu na polski sektor finansowy, ale spowodował, że bankom trudniej jest pozyskiwać finansowanie z rynku międzybankowego - uważają eksperci z Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor.

Dlatego banki zaostrzają kryteria kredytowe i dokładniej sprawdzają swoich klientów

Polacy z tytułu kredytów hipotecznych zadłużeni są na 135,8 mld zł (stan na koniec lipca tego roku). 77,7 mld zł to kredyty we frankach szwajcarskich, a 56,1 mld zł w złotych. Udział kredytów z opóźnieniem w spłacie powyżej 30 dni wyniósł 1,4 procent, w tym 0,56 procent dla kredytów we frankach i 2,4 procent dla kredytów w złotych.

Pozostałe kredyty opiewały w lipcu na kwotę 98,7 mld zł (w styczniu było to 70,6 mld zł). Udział kredytów spłacanych z opóźnieniem powyżej 30 dni wyniósł odpowiednio 11,8 procent i 11,9 procent.

- _ W polskim systemie bankowym nie ma żadnych objawów kryzysu, a spłacalność kredytów wygląda dobrze. Mamy jednak do czynienia z kryzysem zaufania. Banki weszły w taką fazę, w której sprzedają więcej kredytów, niż pozyskują depozytów, dlatego już zaciskają politykę kredytową. Klientom trudniej jest uzyskać kredyt, a tymczasem przemysł budowlany właśnie kończy to, co rozpoczął budować w okresie prosperity _- mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Ekonomista BIK zaznaczył, że kredyty hipoteczne w Polsce wynoszą ok. 160 mld zł, to jest około 12,5 procent PKB. Jest to więc - jak na światowe standardy - mały rynek. Kredyty te nie podlegały też w istotnej skali refinansowaniu, co było jednym elementów powstania kryzysu subprime i nie zostały sprzedane na rynku wtórnym.

- _ Portfel kredytów mieszkaniowych w polskich bankach jest zdrowy i nie widać oznak, które mogłyby wskazywać na jakieś zagrożenia _ - podkreśla Krzysztof Markowski, prezes BIK.

O zwiększonej ostrożności banków świadczą statystki zapytań do BIK-u oraz BIG-ów. BIK udostępnił bankom we wrześniu 1,44 mln raportów kredytowych, a od stycznia do końca ubiegłego miesiąca 14,23 mln raportów, co oznacza wzrost o 39 procent rok do roku.

Współpracujący z BIK InfoMonitor BIG udostępnił we wrześniu 387,81 tys. raportów, a od stycznia do września 2008 roku łącznie 3,29 mln raportów.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

ZMASOWANA AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH: **

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)