Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak hakerów na rosyjskie banki. Tak źle nie było od roku

15
Podziel się:

Dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i Alfa Bank były w tym tygodniu obiektem zmasowanych cyber ataków - podaje agencja Reutera. Kaspersky Lab podaje, że w grę wchodzi nawet pięć banków. Hackerzy przejęli w tym celu kontrolę nad dziesiątkami tysięcy komputerów w 30 krajach świata, w tym głównie z USA, Indii, Tajwanu i Izraela.

Atak hakerów na rosyjskie banki. Tak źle nie było od roku
(V. Vizu/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bFfWBLjF

Dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i Alfa Bank, były w tym tygodniu obiektem zmasowanych cyberataków - podaje agencja Reutera. Kaspersky Lab podaje, że w grę wchodzi nawet pięć banków. Hakerzy przejęli w tym celu kontrolę nad dziesiątkami tysięcy komputerów w 30 krajach świata, w tym głównie z USA, Indii, Tajwanu i Izraela.

Sbierbank i Alfa Bank, dwa największe banki w Rosji, zgłosiły cyberataki w ostatnich dniach. Firma Kaspersky Lab, specjalista od zabezpieczeń systemów komputerowych, poinformowała, że chodzi o DDoS (distributed denial of service - na polski: rozproszona odmowa usługi). To napaść cyfrowa, polegająca na zmasowanych próbach skorzystania z usług, co ma doprowadzić do wykorzystania wszystkich wolnych zasobów systemu, "przeciążenie" i blokadę usług. Celem było, według Kasperskyego, nawet pięć największych banków Rosji.

Moskwa została postawiona w stan najwyższej cyfrowej gotowości po tym, jak w ubiegłym miesiącu wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w Waszyngtonie, że Stany odwzajemnią próby ataków rosyjskich hakerów przeciw organizacjom, wspierającym Partię Demokratyczną.

bFfWBLjH

Źródło ataków na banki w tym tygodniu jest jeszcze nieznane. Sbierbank, Alfa Bank i Kaspersky nie wiążą tego wydarzenia z wypowiedzią Bidena.

Ponad połowa komputerów z USA, Indii, Tajwanu i Izraela

Każda fala cyber-napaści trwała przynajmniej godzinę, a najdłuższa aż 12 godzin bez przerwy. Zainfekowane komputery z całego świata zgłaszały nawet 660 tysięcy zapytań na sekundę.

Według Kaspersky'ego ponad połowa komputerów wykorzystanych przez botnety (grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami) do utrudnienia działalności rosyjskich banków mieści się w USA, Indiach, na Tajwanie i w Izraelu. Atakowały jednak komputery łącznie z 30 krajów.

bFfWBLjN

Jak informuje Kaspersky Lab, rosyjskie banki są regularnie obiektem ataków DDoS. Jednak ostatni tak duży miał miejsce w październiku 2015 roku - podaje serwis theregister.co.uk.

Sbierbank informuje, że cała akcja zaczęła się we wtorek i była kontynuowana w czwartek.

„Ataki były zorganizowane przy wykorzystaniu botnetów, które sprawowały kontrolę nad dziesiątkami tysięcy komputerów zlokalizowanych w różnych krajach świata” - napisał Sbierbank w oficjalnym oświadczeniu.

Alfa Bank twierdzi, że doświadczył krótkich ataków we wtorek, ale procesy biznesowe w banku na tym nie ucierpiały.

bFfWBLki
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
znam ich
5 lata temu
banda rothschilda PRZYGOTOWALA PROWOKACJE.... oczekuje teraz, ze rosjanie zaatakuja banki usa... w tym godman sachs, jpmorgan, citi, walls fargo, banki te maja "exposure" na rynku derivatives na ponad 200 TRILIONOW dollarow (biloions europejski). cala WARTOSC assetsu tych bankow to od 1 do 2 trionow dollarow. banki te WYSTAWIALY KONTRAKTY derivativies, na ZNISZCZENIE EKONOMI SWIATA... w tym cen ropy, zlota etc.... teraz zeby nie zaplacic OLBRZYMICH ZYSKOW tym, ktorzy "zainwestowali" w te kontrakty, banda rothschilda CHCE ICH UPADKU. dlatego ataki hakerskie maja byc WYTLUMACZENIEM na zmasowane BANKRUTCTWA amerykanskich bankow. gdy 11 wrzesnia 2009 nastapilo 8 trilionow dollarow ZLECEN TRANSFERU, administracja usa ZABLOKOWALA wyplacalnosc ameryki... przez lata jednak te pieniadze zostaly PRZELANE do rosji i azji. teraz wiec nastapi ZAWALENIE SYSTEMU DOLLARA. to wlasnie omawial kissinger z putinem 3 lutego 2016 w Moskwie.
Bobi
5 lata temu
Ktoś atakuje WP reklamami ! Ratujcie
S.
5 lata temu
Sasza się pomylił i zamiast na zgnily zachód skierował atak na zgnily wschód
bFfWBLkj
nova
5 lata temu
atakowali komputery w 30 krajach ale tutaj piszą tylko o bankach rosyjskich... szczyty hipokryzji
pseudoDemokra...
5 lata temu
Nareszcie. Kto szabelką wojuje...