Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosną raty kredytów w złotych

1
Podziel się:

RPP podwyższyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Oznacza to wzrost raty kredytu w złotych o co najmniej 2,5 procent.

Wzrosną raty kredytów w złotych
(Forca/Dreamstime)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 4,0 procent. To druga w 2011 roku podwyżka. W styczniu stopy procentowe również wzrosły o 25 punktów.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami większości analityków. Według nich jeszcze w tym półroczu należy się liczyć jeszcze z co najmniej jedną podwyżką o taki poziom. Nie jest jednak wykluczone, że w drugiej połowie roku będą dalsze podwyżki.

Wszystko za sprawą rosnącej inflacji. W lutym jej tempo wynosiło 3,6 procent, a więc było to więcej niż zakłada cel inflacyjny. Według niego ceny towarów i usług konsumpcyjnych powinny rosnąć w przedziale 2,5 proc. +/- 1 procent.

Podwyżka stóp procentowych w najbliższym czasie przełoży się zapewne na wzrost rat kredytów zaciągniętych w rodzimej walucie. Ich oprocentowanie jest najczęściej oparte o WIBOR (stopa procentowa po jakiej banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze), którego wartość w przypadku podwyżki stóp wzrasta.

I tak rata kredytu w wysokości 300 tys. złotych zaciągniętego na 30 lat, którego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M+2 proc. marży wzrośnie z 1839 do 1888 złotych.

Z decyzji RPP mogą być natomiast zadowoleni posiadacze kredytów w walutach obcych. Wzrost stóp procentowych powinien się przyczynić do umocnienia złotego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t102709.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ranking;spreadozercow;sprawdz;ktory;bank;jest;najdrozszy,233,0,787433.html) Ranking spreadożerców. Sprawdź, który bank jest najdroższy Już niedługo 900 tysięcy posiadaczy kredytów hipotecznych w walutach może płacić niższe raty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t129437.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/chcesz;kupic;mieszkanie;szanse;na;kredyt;maleja,93,0,755549.html) Chcesz kupić mieszkanie? Szanse na kredyt maleją! Przez cięcia w _ Rodzinie na Swoim _ kredytu nie dostanie ponad 10 tys. osób. Będą też droższe kredyty - ostrzega Dariusz Filar.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t131777.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/koniec;lokat;antybelkowych;jest;sposob;by;nadal;podatku;nie;placic,38,0,771366.html) Koniec lokat antybelkowych. Jest sposób, by nadal podatku nie płacić Na likwidacji lokat jednodniowych osoby oszczędzające w ten sposób stracą 380 mln zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
JanNowak1
2 lata temu
doradca finansowy Amtrust Group Warszawa Amtrust Group zapewnia wsparcie profesjonalnego doradcy finansowego w Warszawie w uzyskaniu kredytu. Długie doświadczenie oraz stała obecność na rynku pozwalają ekspertom kredytowym na współpracę z kilkunastoma bankami. Dzięki temu firma oferuje klientom wybór rozwiązań odpowiednio dostosowanych do ich potrzeb. Za swoje usługi doradcy finansowi z Amtrust Group nie pobierają prowizji od klientów. Czynności te mają na celu wsparcie w złożonej procedurze uzyskania kredytu, a także skompletowania wymaganej dokumentacji. Doradcy do spraw kredytów hipotecznych w Warszawie Amtrust Group są godni zaufania! Szczegółowe informacje dostępne są na witrynie internetowej.