Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

WIRON zastąpi WIBOR. KNF przedstawiła "Mapę Drogową" reformy

53
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała "Mapę Drogową" reformy wskaźnika WIBOR. W 2024 roku zakłada się możliwość wycofywania produktów i instrumentów stosujących ten wskaźnik na rzecz nowego - WIRON.

WIRON zastąpi WIBOR. KNF przedstawiła "Mapę Drogową" reformy
KNF przedstawiła "Mapę Drogową" zmiany wskaźnika WIBOR na WIRON (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

W dokumencie założono, że od grudnia 2022 roku uczestnicy rynku będą mogli stosować WIRON w nowych instrumentach finansowych.

Jak podają autorzy, wybrany przez Komitet Sterujący indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma się stać docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).

Reforma wskaźników potrwa do końca 2024 roku

Według założeń przedstawionych w "Mapie Drogowej" gotowość do zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID nastąpi od początku 2025 roku.

Od grudnia 2022 będzie można stosować indeks WIRON, a na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

W 2024, jak podano, zakłada się powolne wycofywanie produktów i instrumentów finansowych opartych na wskaźniku WIBOR na rzecz tych, które są oparte na wskaźniku WIRON, a od 2025 jego powszechne stosowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Nick
miesiąc temu
Kiedy bank którego imienia nie można wymawiać przygotowuje ofertę to wszyscy myślą franki :) Ja tak myślę nawet kiedy proponują mi personalnego doradcę, myślę a co też mi doradca doradzi - kredyt we frankach :D
sdvds
2 miesiące temu
Ludzie maja nadmiar naiwności. Zamiast tego niedobór zdrowego rozsądku i edukacji finansowej. Wiedza na temat tego co może się stać z ratami kredytu… jak wpływają na nią wzrost stopy procentowej i wzrost kursów walut jest ogólnodostępna…. No ale po co o tym czytać przed wzięciem kredytu…. Ludzie biorą kredyty na jakie ich nie stać – na full… bo trzeba się pokazać przed znajomymi i rodziną…. A wystarczy przeczytać choćby książkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Wtedy nie robiłoby się głupot i potem płakało. Wolę spokojny sen w twardszym łóżku niż życie w strachu że mi zabiorą łóżko z baldachimem.
BANKSTERZY
2 miesiące temu
TAKA LICHWA TYLKO W POLSCE !
Qbant
2 miesiące temu
I tym sposobem Polacy wejdą w bezdomność z nową energią WIRON. Tak władza dba o ludzi. Drogo? Zmienimy nazwę-dalej jest drogo, ale to nowe, przez nas wymyślone, lepsze, więc musi być drogo.
MAXMark
2 miesiące temu
Przecież to jest jakaś farsa. Różnica dzisiaj między WIBOR, a WIRD to około 1%. Przypomnę, że mamy najdroższe kredyty hipoteczne w Europie. Węgry mają około 4,5% przy WIBOR powyżej 14%. Zamienienie WIBOR na WIRD - niczego nie zmieni.Dalej będziemy płacili za kredyty najwięcej w Europie.
...
Następna strona