Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU,Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Stopy procentowe znowu w górę. Oto jak zmienią się raty kredytów

193
Podziel się:

Kredytobiorcy kolejny raz będą zmuszeni nieco głębiej zaglądać w swoje portfele. RPP jedenasty raz z rzędu podniosła stopy procentowe. Wrześniowa podwyżka okazuje się jednak łagodniejsza niż poprzednie i wynosi 25 punków bazowych. Oznacza to, że stopa referencyjna wzrośnie z 6,5 proc. aż do 6,75 proc. W obliczu najwyższej inflacji od 25 lat taka niewielka podwyżka może być zaskoczeniem – komentuje ekspertka porównywarki finansowej totalmoney.pl Dagmara Sudoł.

Stopy procentowe znowu w górę. Oto jak zmienią się raty kredytów
(Adobe Stock, adobe)

Kredytobiorcy muszą zatem kolejny raz łapać się za portfele, bo raty kredytów będą wyższe, a o nowy kredyt hipoteczny w banku będzie trudno. To dlatego, że banki ponownie zaostrzą swoja politykę kredytową.

Raty kredytów hipotecznych kolejny raz w górę

Wrześniowa podwyżka stóp procentowych przekłada się na wzrost wartości WIBOR 3M, na którym (przy większości ofert) wraz z marżą banku opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zakładając, że wzrośnie on o taką samą wartość, jak stopa referencyjna można oszacować, jak wysokie będą teraz raty kredytów.

Jeśli przyjmiemy, że marża kredytu hipotecznego wynosi średnio 2,30 proc., a nowa stawka WIBOR 3M zostanie ustalona na poziomie 7,41 proc., to proporcjonalnie do kwoty kredytu rata będzie wyższa o około 20 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. zł. Dla tych, którzy mają zobowiązanie w kwocie 400 tys. zł rata wzrośnie o mniej niż 100 zł.

Kwota kredytu

Rata przez zmianą

Prognoza po wrześniowej podwyżce

Różnica

100000 zł

871 zł

888 zł

17 zł

300000 zł

1742 zł

1777 zł

35 zł

500000 zł

4355 zł

4442 zł

87 zł

1000000 zł

8709 zł

8883 zł

174 zł

Podwyżka znowu najmocniej dotknie tych, którzy zdecydowali się na kredyt w czasie pandemii, czyli w momencie, gdy obowiązywały rekordowo niskie stopy. Ich raty w porównaniu do października 2021 r. wzrosły już nawet o ponad 120 proc. Kłopoty czekają też tych, którzy w ostatnich miesiącach nie radzili sobie finansowo z rosnącymi ratami, bo zaciągnęli zobowiązania na maksimum swoich możliwości. Przy aktualnym poziomie stóp nie mogliby liczyć już na tak wysoki kredyt, o ile w ogóle by go dostali.

Kredyt coraz mniej dostępny, bo zdolność kredytowa zmaleje

Wyższe stopy procentowe wpłyną na ocenę zdolności kredytowej przez banki. O kredyt już teraz jest dużo trudniej po ostatnich podwyżkach stóp oraz w związku z tym, że banki muszą stosować się do nowych wytycznych KNF. Przypomnijmy, że jednym z założeń nowych zasad KNF jest to, że miesięczna rata kredytu nie powinna przekraczać 40 proc. dochodów przy niższych zarobkach lub 50 proc. dla osób, które zarabiają więcej.

Już teraz widać, że banki udzielają zdecydowanie mniej hipotek, a potencjalni kredytobiorcy rezygnują ze swoich planów, bo banki nie są w stanie pożyczyć im tyle, ile potrzebują.

Trudna sytuacja kredytobiorców, ale nie bez wyjścia

Dzisiejsza podwyżka jest kontynuacją cyklu podwyżek, który trwa od października 2021 r. Wielu kredytobiorcom, którym rata wzrosła ponad dwukrotnie z trudem udaje się wygospodarować środki na comiesięczną ratę zobowiązania. Wielu z nich narażonych jest na opóźnienia w spłacie lub poważne problemy finansowe.

Co w takiej sytuacji można zrobić? Kredytobiorcy mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, które choć przez chwilę pozwolą odetchnąć od obowiązku zapłacenia raty kredytu hipotecznego. Mogą też negocjować z bankiem restrukturyzację kredytu lub przenieść zobowiązanie do innej instytucji. Oczywiście wszystkie banki opierają oprocentowanie na tym samym wskaźniku WIBOR 3M lub 6M, ale oferty różnią się marżą. Żeby zabezpieczyć się przed wzrostem rat, można rozważyć coraz popularniejszy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem.

Dagmara Sudoł – ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
Aska
rok temu
Ja już nie płace złodziejom, mogą mnie cmoknąć…
Dar
rok temu
Niestety, dotknie to rynek bardzo. Ale to też dobra sytuacja dla niektórych, tj. osób z gotówką – mieszkania na wynajem długo nie czekają, stawki są wysokie a u deweloperów spore przeceny, nic tylko kupować. Osobiście widzę to na przykładzie mieszkania, na które się czaję – na os. Życzliwa Praga w Warszawie, jest dużo korzystniej teraz.
Polak
rok temu
Glapinski przestań niszczyć polskie rodziny
lol
rok temu
Wyhamować inflacje można podnosząc stopy procentowe. Tylko u nas można mieć kredyt, prowadzić firmę na długach i nie ponosić z tego tytułu konsekwencji. W Hiszpani zabierało się mieszkania jak ktoś brał kredyt ponad stan. Wprowadzić podatek katastralny za posiadanie wiecej niż jednego mieszkania w pl lub za granicą. Wprowadzić kary milionowe za wynajmowanie mieszkań bez odprowadzania podatku. Podatek od wynajmu podnieść o 100%.
lol
rok temu
WIBOR powinien być minimum 15% skoro inflacja jest 16,1%. Jak długo oszczędzający będą finansować kredytobiorcom mieszknia???
...
Następna strona