Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Wskaźnik Kosztu Finansowania zastąpi WIBOR? To może być stawka alternatywna

21
Podziel się:

Rząd zapowiedział likwidację WIBORU i zastąpienie go inną stawką referencyjną. Potencjalną alternatywą może być Wskaźnik Kosztu Finansowania. Zdaniem ekspertów może on spełnić taką rolę. Wyjaśniamy, czym jest WKF.

Wskaźnik Kosztu Finansowania zastąpi WIBOR? To może być stawka alternatywna
Czym jest Wskaźnik Kosztu Finansowania? (Adobe Stock, kitzcorner)

Czym jest Wskaźnik Kosztu Finansowania? Jak podaje Instytut Rynku Finansowego, czyli administrator tej stawki, WKF reprezentuje koszt pozyskania finansowania i jest obliczany w każdym dniu, w którym pracują banki i działają polskie systemy rozliczeniowe.

WKF jest obliczany na podstawie rzeczywistych transakcji, depozytów terminowych, zawieranych z klientami przez banki. Jest on obliczany dla czterech okresów: 1, 3, 6 i 12 miesięcy – wyjaśnia serwis direct.money.pl.

Notowania WKF odbywają się w każdy dzień roboczy Notowania WKF odbywają się każdego dnia roboczego. Wskaźnik Kosztu Finansowania jest obliczany na podstawie dziennych danych o depozytach terminowych składanych przez klientów w 27 bankach spółdzielczych, będących Bankami Panelistami WKF (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu).

Dzienny wolumen transakcji, na podstawie których obliczany jest WKF wynosi ok. 20 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Banki podniosą oprocentowanie depozytów? "To kluczowe"

WKF to dobra alternatywa dla WIBORU?

Czy WKF będzie w stanie zastąpić WIBOR? Jak wskazuje Marcin Kazimierski z direct.money.pl, WKF może być wskaźnikiem alternatywnym dla stawki WIBOR. Oznacza to, że na jego podstawie może być obliczane oprocentowanie kredytu (np. hipotecznego) w sytuacji, kiedy nie będzie publikowany np. WIBOR. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku osób spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. W tym przypadku stawka LIBOR została zastąpiona przez wskaźnik SARON. Zdaniem Marcina Kazimierskiego takie rozwiązanie jest możliwe. WKF może być alternatywą dla WIBOR.

Według mnie WKF może być stawką alternatywną wobec stosowanego obecnie trzy- lub sześciomiesięcznego WIBORU. Przede wszystkim dlatego, że jest pierwszym w Polsce wskaźnikiem zgodnym z rozporządzeniem BMR Parlamentu Europejskiego. Stawka referencyjna POLONIA musiałaby zostać dostosowana do wymagań tego rozporządzenia. Biorąc pod uwagę, że – jak powiedział premier – nowa stawka ma zastąpić WIBOR® już od 1 stycznia 2023 r., czasu na dokonanie zmian jest niewiele i może okazać się, że trzy kwartały, jakie pozostały do końca roku, mogą na to nie wystarczyć – wyjaśnia ekspert totalmoney.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
direct.money.pl
KOMENTARZE
(21)
Trick
2 lata temu
Już okradli tych co deponowali swoje pieniądze, teraz okradną też tych którzy pożyczyli pieniądze okradanych wcześniej. I tak nie mając w zasadzie własnych pieniędzy tylko zdeponowane przez deponentów można zarobić miliardy.
Adamadam
2 lata temu
WIBOR czyli co? Przecież WIBOR ustalają banki, jak mają za mało kasy to sobie mogą go podnieść a żeby zachęcić ludzi do brania kredytów mogą go obniżyć i o to cała patologia tego systemu, w ogóle nie powinno być czegoś takiego, idziesz do banku i pożyczasz pieniądze na jakiejś lichwie(marży) np 3% i koniec filozofii, tyle spłacasz. Koniec co w tym trudnego. Żadnych spekulacji, wymyślania, jest umowa, masz ratę stała i spłacasz, a teraz to nie wiesz nic...
ccc
2 lata temu
Jest dobrze. Prawie 40% społeczeństwa popiera to co się dzieje
asa
2 lata temu
Macie za dużo pieniędzy, dlatego jest inflacja
WOBORzamrożić
2 lata temu
WIBOR powinien być zamrożony i usunięty jako dodatkowa marża. Przy każdej zmianie oprocentowania podawanego przez RPP powinien on dotyczyć tylko nowych kredytów.
...
Następna strona