Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wyrok TSUE nie zatopi banków. KNF uspokaja

5
Podziel się

Wydany w czwartek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrok nie powinien zachwiać polskim systemem bankowym - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. "Sektor w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny" - uspokaja w komunikacie.

Wyrok TSUE. Komisja Nadzoru Finansowego uspokaja - banki są przygotowane na kryzys finansowy
Wyrok TSUE. Komisja Nadzoru Finansowego uspokaja - banki są przygotowane na kryzys finansowy (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEquRyOd

Jak czytamy w stanowisku opublikowanym na stronach KNF, banki powinny być dobrze przygotowane na czwartkowy wyrok.

"Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami" - głosi komunikat.

KNF podkreśla, że w ostatnich latach wprowadzono wiele instrumentów, które zabezpieczają banki przed negatywnymi skutkami kredytów walutowych. Mowa tu przede wszystkim o tych bankach, gdzie kredyty frankowe stanowią sporą część portfela.

bEquRyOf
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wśród instrumentów znajdziemy m.in. dodatkowe wymogi kapitałowe dla takich instytucji, ale również znacznie bardziej skrupulatne monitorowanie tego, jak bank zarządza ryzykiem kursowym.

Komisja wymienia również politykę dywidendową, która pozwoliła na "silne wzmocnienie bazy kapitałowej banków – zatrzymanie ponad 60% zysków w ostatnich pięciu latach, w tym 62,4% zysku za 2018 r.".

bEquRyOl

"Wskazane działania KNF i innych instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego znacząco wzmocniły bazę kapitałową banków komercyjnych, co pozytywnie wpłynęło na stabilność całego sektora bankowego w Polsce, jak i na zewnętrzne oceny krajowego systemu finansowego" - czytamy w komunikacie.

KNF dodaje, że taką opinię podzielają również agencje ratingowe Moody's, S&P oraz Fitch.

bEquRyOm

"W świetle powyższych okoliczności Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd KNF uważają, że sektor bankowy w Polsce jest dobrze przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia TSUE" - uspokaja KNF.

Dodaje jednak, że "niezależnie od tego, organ nadzoru monitoruje i na bieżąco analizuje sytuację związaną z potencjalną zmianą linii orzeczniczej sądów powszechnych raz politykę informacyjną banków notowanych na GPW".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEquRyOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kasia68
2 lata temu
Teraz KNF się wypowiada? A gdzie byli wcześniej,za co brali pieniądze, gdzie był ten oslawiony nadzór gdy banki robiły co chciały.
Free
2 lata temu
Otóż to, czytając hejtujace komentarze w sprawie tsue to tak jakby patrzeć na małpy w zoo
Geko
2 lata temu
Aj tam banki zorganizowały sobie życie. Znam 2 przypadki sprzedaży banku gdzie przed transakcją kredyty hipoteczne zostały w osobnym podmiocie - spółce wyłączone ze sprzedaży. Zamiast 2000 ludzi pracuje tam 100 osób. Nawet jak to padnie nic się nie stanie.
bEquRyOH
Lewak
2 lata temu
Czyli banksterska sitwa wiedziała, że czeka ich wyrok za oszustwa i złodziejstwo, więc się do niego przygotowali. Perfidia działania ten bandy złodziei przeraża:(
Uuuuu
2 lata temu
PIC knf wiarygodny jak TVpic