Notowania

knf
04.10.2019 11:49

Wyrok TSUE nie zatopi banków. KNF uspokaja

Wydany w czwartek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrok nie powinien zachwiać polskim systemem bankowym - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. "Sektor w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny" - uspokaja w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wyrok TSUE. Komisja Nadzoru Finansowego uspokaja - banki są przygotowane na kryzys finansowy (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak czytamy w stanowisku opublikowanym na stronach KNF, banki powinny być dobrze przygotowane na czwartkowy wyrok.

"Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami" - głosi komunikat.

KNF podkreśla, że w ostatnich latach wprowadzono wiele instrumentów, które zabezpieczają banki przed negatywnymi skutkami kredytów walutowych. Mowa tu przede wszystkim o tych bankach, gdzie kredyty frankowe stanowią sporą część portfela.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wśród instrumentów znajdziemy m.in. dodatkowe wymogi kapitałowe dla takich instytucji, ale również znacznie bardziej skrupulatne monitorowanie tego, jak bank zarządza ryzykiem kursowym.

Komisja wymienia również politykę dywidendową, która pozwoliła na "silne wzmocnienie bazy kapitałowej banków – zatrzymanie ponad 60% zysków w ostatnich pięciu latach, w tym 62,4% zysku za 2018 r.".

Banki ustalą, czy otworzą fundusz rezerw na rzecz wypłat ew. roszczeń klientów.
Wyrok TSUE. Banki opracują strategię po analizie prawnej udzielonych kredytów

"Wskazane działania KNF i innych instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego znacząco wzmocniły bazę kapitałową banków komercyjnych, co pozytywnie wpłynęło na stabilność całego sektora bankowego w Polsce, jak i na zewnętrzne oceny krajowego systemu finansowego" - czytamy w komunikacie.

KNF dodaje, że taką opinię podzielają również agencje ratingowe Moody's, S&P oraz Fitch.

Kredyty spłacamy wzorcowo.
Kredyty mieszkaniowe spłacamy po mistrzowsku. W Europie trudno o bardziej rzetelnych

"W świetle powyższych okoliczności Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd KNF uważają, że sektor bankowy w Polsce jest dobrze przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia TSUE" - uspokaja KNF.

Dodaje jednak, że "niezależnie od tego, organ nadzoru monitoruje i na bieżąco analizuje sytuację związaną z potencjalną zmianą linii orzeczniczej sądów powszechnych raz politykę informacyjną banków notowanych na GPW".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, wyrok tsue, franki, frankowicze, banki, bankowość, sektor bankowy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2019

LewakCzyli banksterska sitwa wiedziała, że czeka ich wyrok za oszustwa i złodziejstwo, więc się do niego przygotowali. Perfidia działania ten bandy … Czytaj całość

04-10-2019

UuuuuPIC knf wiarygodny jak TVpic

04-10-2019

GekoAj tam banki zorganizowały sobie życie. Znam 2 przypadki sprzedaży banku gdzie przed transakcją kredyty hipoteczne zostały w osobnym podmiocie - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)