Notowania

Wyrok TSUE. Sąd Okręgowy wskazuje termin rozpatrzenia sprawy państwa Dziubaków

Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatruje sprawę państwa Dziubaków, wróci do niej prawdopodobnie w listopadzie. To na podstawie ich sprawy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej prześwietlił proceder indeksowania kredytów w obcych walutach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Justyna Dziubak ma powody do zadowolenia po wyroku TSUE. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

TSUE przyjrzało się sprawie w efekcie pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Wyrok Trybunału jest korzystny dla polskiej rodziny, dlatego teraz do ich sprawy powróci warszawski Sąd Okręgowy, który rozpatrzy ich sprawę prawdopodobnie w listopadzie, jak podaje PAP.

– Nie mam wrażenia, że wywróciłam system bankowy. Wprowadzamy sprawiedliwość – powiedziała money.pl Justyna Dziubak tuż po ogłoszeniu wyroku TSUE.

Zobacz także, co mówiła money.pl Justyna Dziubak:

– Zaczęło się od świadomości, że nasze umowy zawierają klauzule abuzywne, czyli niezgodne z prawem. Na dzień dzisiejszy mamy więcej do spłacenia niż wzięliśmy. I dwójkę dzieci. To nas skłoniło do walki o swoje, a także większa świadomość prawna – dodała. Poleciła też "walczyć o swoje" wszystkim borykającym się z podobnymi problemami.

TSUE uznał, że można unieważnić całą umowę, jeśli zawarto w niej nieuczciwe klauzule. Głównym wskazaniem dla podjęcia przez sąd takiej decyzji ma być interes kredytobiorcy. TSUE wskazał jednoznacznie, że w sytuacji gdy usunięcie "nieuczciwych warunków umowy zmienia charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie (…) prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

Justyna Dziubak wywraca system bankowy w Polsce. TSUE wydał wyrok korzystny dla tysięcy frankowiczów.
Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: "Nie wywróciłam systemu bankowego. Wprowadzam sprawiedliwość"

Z drugiej strony TSUE stwierdził, że polskie przepisy nie pozwalają na uzupełnienie luk w umowie po wykreśleniu nielegalnych klauzul. Umowa po usunięciu wspomnianych fragmentów będzie jednak wciąż obowiązywać tylko w sytuacji, gdy będzie to prawnie możliwe. Stąd TSUE wskazał, że polskie sądy mogą unieważniać umowy, gdy okazałoby się, że koniecznym byłoby stosowanie stopy LIBOR dla kwoty złotowej po usunięciu klauzuli indeksacyjnej.

– Wyrok jasno pokazuje, że osoby z takimi kredytami mają prawo dochodzić swoich praw. Wiele z nich było już rozstrzyganych przez polskie sądy, orzeczenie TSUE będzie teraz stanowiło podstawę do nowych decyzji. Pozycja frankowiczów zdecydowanie będzie wzmocniona. Niektóre banki na tym ucierpią, bo zawierały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych, jednak sektor bankowy był na to gotowy – powiedział minister finansów Jerzy Kwieciński.

Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów zapadło
Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Jest wyrok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

BobWstyd, TSUE nie popisał się, Cwaniactwo frankowiczów górą i gdzie tu sprawiedliwość

03-10-2019

Stop glowonogomSkoro zabiasz w złotówkach a bierzesz kredyt w obcej walucie to musisz być świadomy że kurs może pójść nie tylko w dół. Skoro poszedł do góry to … Czytaj całość

03-10-2019

MiKażdy frankowicz ma niskie raty i dlatego mało spłaca nikt nikogo nie zmuszał do zawierania umów we frankach trzeba było wziąć droższy kredyt w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)