Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zyski banków w 2020 roku sporo mniejsze. NBP podaje dane

13
Podziel się:

Od stycznia do listopada 2020 roku sektor bankowy odnotował zysk netto na poziomie 7,87 mld złotych. To oznacza ponad 40-proc. spadek w porównaniu z danymi z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Zyski banków w 2020 roku sporo mniejsze. NBP podaje dane
NBP podał wyniki sektora bankowego w okresie styczeń-listopad 2020 roku. (Flickr, Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0))

Zyski netto sektora bankowego na poziomie 7,87 mld złotych to spadek o 45,5 proc. jeżeli porównać dane z 11 miesięcy 2020 roku z tymi z roku 2019 - podaje Narodowy Bank Polski. Po dziesięciu miesiącach 2020 roku zysk netto sektora wynosił 6,68 mld złotych.

Przychody odsetkowe w okresie 11 miesięcy 2020 roku wyniosły 52,2 mld złotych To spadek o 13,7 proc. w ujęciu rok do roku. Natomiast koszty odsetkowe sięgnęły poziomu 9,15 mld złotych (spadek o 41,2 proc. rok do roku).

Zobacz także: Prof. Balcerowicz: naśladowanie Zachodu w polityce pieniężnej to wyraz nieroztropności lub oportunizmu

Z kolei przychody z tytułu opłat i prowizji w tym okresie wzrosły o 6,8 proc. rok do roku i osiągnęły poziom 17,5 mld złotych. Natomiast koszty z tytułu opłat i prowizji spadły o 3,1 proc. rok do roku do 4,15 mld złotych.

Koszty administracyjne od stycznia do listopada zmniejszyły się o 0,6 proc. rok do roku. Zamknęły się w wysokości 31,7 mld złotych.

Utrata wartości lub odwrócenie utraty wartości z tytułu aktywów finansowych niewycenianych według wartości godziwej ze skutkiem wyceny odnoszonym do rachunku zysków i strat (odpisy) wyniosła 10,8 mld złotych w okresie styczeń-listopad. To wzrost o 31,6 proc. w ujęciu rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
nario7777
3 lata temu
To wstęp do banków wirtualnych bez prezesów jedynie pare ludzi obsługi netowej i właściciele. Czysty zysk.
Masaj
3 lata temu
Muszą się zwrócić do Rządu o pomoc finansową.
logiczny
3 lata temu
Problem rozwiążą same jak zainwestują w papier toaletowy i trochę farby a właściwie już to robią !
99999
3 lata temu
Już się żalą , to może nie wspomogą znowu Rydzyka !!!! Może tym razem miliard !!!! ????
Omg
3 lata temu
Bank jest jak każda inna firma. Chce zarabiać bo ma prezesów którym płacą miliony, akcjonariuszy którzy chcą dywidendy, pracowników którzy chcą premii. No i oczywiście muszą mieć kasę żeby się rozwijać internetowo i mobilnie. A po co? Żeby nauczyć klienta żeby ten zamiast iść do oddziału działał przez internet lub telefon. A po Co? Żeby wywalić pracowników. Co to da? Prezesi będą zarabiali jeszcze więcej (bo mają premie od zysków), akcjariuszom dostanie się większą dywidenda. A pracownicy? Będą zasilać rzeszę bezrobotnych. Tak to niestety działa i taki jest kierunek całego sektora bankowego.....