Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

"Rosjanie sprzęgli interesy z Niemcami". Morawiecki podsumowuje spotkanie z Perrym

255
Podziel się:

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy było tematem rozmów pomiędzy premierem Mateusze Morawieckim a sekretarzem energii USA Rickiem Perrym. - Rozmawialiśmy o Nord Stream 2 - zdradził dziennikarzom premier Morawiecki tuż po wyjściu ze spotkania.

Rick Perry, amerykański sekretarz ds. energii i premier Mateusz Morawiecki
Rick Perry, amerykański sekretarz ds. energii i premier Mateusz Morawiecki (KPRM)

- Rozmawialiśmy o Nord Stream 2 - zdradził dziennikarzom premier Morawiecki tuż po wyjściu ze spotkania z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym w Davos.

- Budowa Nord Stream 2 i odcięcie Ukrainy od międzynarodowego systemu przesyłowego gazu, a w zasadzie próba eliminacji Ukrainy, może spowodować poważne turbulencje w zakresie bezpieczeństwa całej Europy - wyjaśniał premier Morawiecki, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zobacz także: Polska powinna mieć silniejszy głos w Davos. Stać nas na to

Premier przyznał, że rząd Polski od dawna prowadzi w tym zakresie rozmowy, szuka koalicjantów. W najbliższym czasie będzie forsował rozbudowę dyrektywy gazowej. Nad dokumentem wciąż trwają prace w Parlamencie Europejskim, głos wielokrotnie zabierała już Komisja Europejska.

Polski rząd proponuje, by zaostrzyć przepisy. Podmorskie gazociągi - takie jak Nord Stream 2 - miałyby podlegać restrykcyjnym ograniczeniom zapisanym w unijnym trzecim pakiecie energetycznym. A to mogłoby pozbawić tę inwestycję jakiejkolwiek opłacalności.

Jak już pisaliśmy w money.pl, chodzi o regulacje z 2009 roku. Objęcie morskiej części planowanego przez Rosjan gazociągu restrykcjami byłoby niekorzystne dla Gazpromu. Dlaczego? Spółka musiałaby zapewnić innym dostawcom dostęp do Nord Stream 2. Na dodatek jej własne dostawy mogłyby zostać ograniczone nawet do 50 procent.

Premier Morawiecki przyznał, że do takiego rozwiązania potrzebna jest silna koalicja państw. Zaznaczył, że temat nie jest prosty.

- Rosjanie sprzęgli interesy z Niemcami, a wiemy, że to bardzo mocna koalicja - skończył krótkie podsumowanie.

Pomysł KE musi być jeszcze poparty przez większość posłów Parlamentu Europejskiego i rządów państw UE. Zdaniem ekspertów, decyzja ta w znaczącym stopniu zmniejszy motywacje dostawców rosyjskich do budowy tego gazociągu.

W rozmowie z administracją Donalda Trumpa pojawiły się również kwestie importu gazu płynnego z USA do Polski. Oprócz tego Polska przedstawiła swoje oczekiwania w zakresie rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu w Unii Europejskiej.

davos 2018
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(255)
patriota
6 lat temu
Ukraina nie obchodzi Polaków.Martw się pan o Polskie Polski Premierze.Ukry nie są naszymi przyjaciółmi.To wrogie Polsce państwo.
sisi
6 lat temu
Pokrzyżować plany to on może ale Polsce. Jak do tąd to wszystkie jego obiecanki były propagandą i musiał je odwoływać
starsza pani
6 lat temu
sbrochę,ukcesów, sukcesywnie odwoływanych przez niego albo przez owszem krzyżuje plany ale polskie. Jeszcze niczym pochwalić sie nie moze oprocz wątpliwych
anarch
6 lat temu
Historia magistra vitae est - mawiali starożytni Rzymianie. Najwyraźniej nie dotyczy to naszego pięknego kraju. Nasze "elyty" szukają przyjaciół za Atlantykiem, zamiast w najbliższym sąsiedztwie. Widocznie z doświadczeń sojuszy sprzed września 1939 (W.Brytania, Francja) wyciągnęli wniosek (jeśli jakikolwiek byli w stanie wyciągnąć), że im dalszy sojusznik, tym bardziej skuteczny w obronie naszych interesów. Czyli stara dobra dewiza - im gorzej, tym lepiej. DOBRA ZMIANA!!!
Zbyszek M
6 lat temu
Każda cywilizacja wczesniej czy pózniej upada... Europejska również! Dobrobyt, tolerancja demoralizacja czynnikiem przyspieszającym upadek ...
...
Następna strona