Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

11 mld zł na "czternastki". Minister rodziny wylicza, kiedy jeszcze będą wypłacane świadczenia

61
Podziel się:

Na świadczenie czternastej emerytury przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Szefowa resortu zaznaczyła, że zostały jeszcze tylko dwie transze do wypłacenia - 25 listopada i 1 grudnia 2021 r.

11 mld zł na "czternastki". Minister rodziny wylicza, kiedy jeszcze będą wypłacane świadczenia
Minister rodziny zapowiedziała, że zostały już tylko dwie transze czternastych emerytur do wypłacenia. (PAP, Albert Zawada)
bESpOOtN

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Aby ją otrzymać nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafia do osób uprawnionych wraz z listopadową emeryturą. Podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacane w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Mówiąc na antenie TVP Info o wsparciu dla seniorów szefowa MRiPS powiedziała o 13. emeryturze, waloryzacji emerytur. "Teraz wprowadzamy 14. emeryturę" - wskazała. Powiedziała, że na to świadczenie przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów. Dodała, że zostały jeszcze tylko dwie transze wypłat czternastej emerytury - 25 listopada i 1 grudnia.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości
bESpOOtP

MRiPS o świadczeniu 500 plus. Minister Maląg o kryzysie dzietności w Polsce

Szefowa MRiPS w TVP Info oświadczyła w poniedziałek, że sztandarowe świadczenie "Rodzina 500 Plus" nadal będzie realizowane. Podkreśliła, że jego celem jest nie tylko wsparcie dla polskich rodziny, ale także szansa na wyjście z pułapki niskiej dzietności. Wskazała, że temu m.in. służy też Strategia Demograficzna 2040, która zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaznaczyła, że jednym z kierunków działań jej resortu jest wsparcie w opiece nad dziećmi do lat 3, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy. Zapowiedziała, że będzie ustawowa dopłata do miejsca dzieci w żłobku. "Zależy nam na tym, żeby rodzice ponosili jak najniższe koszty" - wyjaśniła.

bESpOOtV

Zaznaczyła, że "rodzice, którzy nie będą pobierać rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli na pierwsze dziecko, czy jedyne dziecko będzie dofinansowanie 400 zł do miejsca opieki żłobkowej i to również od 1 stycznia". "Tutaj też będzie procedura przez ZUS" - wskazała.

Maląg powiedziała, że "żadna rodzina nie zostanie pokrzywdzona czy wyeliminowana z wypłaty tego świadczenia tylko proporcjonalnie do okresu, jaki ustawa przewiduje".

Stwierdziła, że marnotrawienie świadczenia "Rodzina 500 Plus" jest marginalne. "Rodziny wiedzą jak wydatkować te pieniądze" - oceniła minister Maląg.

Szefowa MRiPS wskazała, że antidotum na niski wskaźnik dzietności jest m.in. "wsparcie kobiet na rynku pracy poprzez umożliwienie im łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Wspomniała, że zostało zaproponowane wprowadzenie "zmian do Kodeksu Pracy, dotyczące gwarancji elastycznej pracy (dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 - PAP)".

bESpOOtW

Maląg powiedziała, że zgodnie z badaniami, które przeprowadziło MRiPS wynika, że "potrzebna jest stabilna, systematyczna i dobrze płatna praca". "Polacy oceniają, że tak jest" - dodała. Zwróciła uwagę, że "od 2015 roku wzrasta systematycznie płaca minimalna, ustalono stawkę godzinową, przeciętne wynagrodzenie wzrasta".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpOOuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
ZK590
3 dni temu
Dlaczego kobieta, która przez 40 lat sprzątała w szkole ma prawie taka sama emeryturę jak pani która było stać na nie pracowanie przy 4 dzieci ? Skąd pieniądze przy zerowym koncie w ZUS zwłaszcza, że dla tych co płacą przez 40 lat pieniedzy nie ma na emerytury stażowe.
ZK590
3 dni temu
4% waloryzacji i reklamowana już od roku CZTERNASTKA w wys. 1070 zł nie dla tych co przepracowali 40-50 lat.
Marks...
3 dni temu
Ja emeryt górniczy, ani grosza nie otrzymałem !!! Dla partii PiS jestem krezusem...a w odpowiedzi usłyszałem , że nikt mnie nie zmuszał bym pracował pod tzw. ziemią i nie musiałem odprowadzać tak wysokich składek do ZUS-u...!!! Prawdziwa twarz partii plusów, na którą to nomen omen głosowałem 2015, 2019 wbrew sobie, wszak zatęchłą Lewica stoczyła się na manowce obyczajówki i image tęczy...obłudnicy w konwencji pseudo moralności, pseudo postaw rasistowskich( na spotkaniach często zwracałem uwagę, że segregują członków partii, na mających akademickie otarcie czyt. papiery...nawiasem nic z tych pseudo tytułów prze per. nie wynika ...) takie totalne bagno z kałuży...szkoda dalej pisać... Teraz PiS ma mniejszy potencjał wyborców... Tak , tak...tu sondaże nie pomogą...!!!
bESpOOur
aaa
3 dni temu
Jestem emerytem i 14-tki nie dostałem, bo pracowałem aż 49 lat i cały ten czas odprowadzałem składki. Moja emerytura przekroczyła 4200 brutto... i już mi się czternastka nie należy. Zacząłem się zastanawiać, czy w naszym kraju opłaca się długo pracować na dobrą emeryturę?
Anna
3 dni temu
brawo brawo a inflacja 15%. puka od drzwi. bez tych 13 i 14 emerytur większość emerytów zamarźnie w domach a szynke zobaczy raz w roku na święta. brawo II rp nazwać was PRL to obraza dla prl
...
Następna strona