Notowania

13. emerytura i waloryzacja. Minister rodziny: dbamy o seniorów

Minister rodziny Marlena Maląg wychwala rząd za działania wspierające emerytów. Zapewnia, że "trzynastki" zostaną wypłacone już w kwietniu. Potwierdziła też, że od marca waloryzacja świadczeń sięgnie 3,56 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister rodziny zachwala działania rządu dot. emerytów

Senatorowie nie chcą, aby trzynasta emerytura była wypłacana z Funduszu Solidarnościowego, dlatego projekt ustawy w tej sprawie trafi ponownie do Sejmu. Minister rodziny Marlena Maląg zapewnia, że mimo to ustawa zostanie przyjęta, a "trzynastki" będą wypłacane rokrocznie.

- Posłowie PiS i Zjednoczonej Prawicy odrzucą poprawkę Senatu. Emeryci dostaną "trzynastkę", czyli dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane rok w rok w kwietniu. Nie podlega ono zajęciom komorniczym, nie wlicza się do dochodu. Mamy dobrą sytuację gospodarczą i możemy się nią podzielić z emerytami. Świadczenie będzie realizowane, jak obiecaliśmy - zapewniła minister w radiowej Jedynce.

- To nasza międzypokoleniowa solidarność, nasze podziękowanie. Do tego, co ważne, już dziś z całą pewnością możemy powiedzieć, że wskaźnik waloryzacji w tym roku to będzie 103,56 proc. - dodała.

Obejrzyj: 500+ do zmiany? "Nie waloryzować, zostawić ten temat"

Minister nawiązała tym samym do waloryzacji rent i emerytur, która wejdzie w życie od marca. Zgodnie z założeniami rządu, przyjęto waloryzację kwotowo-procentowo. To oznacza, że najbiedniejsi dostaną podwyżkę w konkretnej kwocie, tj. 70 zł brutto, czyli ok. 57 zł na rękę.

- Osoby, które pobierają emeryturę powyżej 1966 zł 29 gr będą miały waloryzację procentową. Ich emerytura wzrośnie o 3,56 proc. Pamiętaliśmy też o waloryzacji dla osób niesamodzielnych, które dostają dodatek 500 zł. Podnieśliśmy im próg dochodowy do 1700 zł, by nie stracili na waloryzacji - podkreśliła minister Maląg.

Na koniec rozmowy w radiowej Jedynce raz jeszcze dodała, że "trzynastki" nie są zagrożone, a seniorzy nic w tej sprawie nie muszą robić. - Trzynastki będą wypłacane bez żadnych dodatkowych wniosków. Dbamy, by państwo działało sprawnie, pieniądze będą wypłacone automatycznie. Emeryci dostaną 1200 zł brutto, czyli 986 zł na rękę - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

emerytjaka tam 13 emerytura... ochłap wyborczy ... skończcie wreszcie oklamywac ludzi ... ceny pożywki wzrosły o ponad 20 % a waloryzacja 3,54 % ... czy … Czytaj całość

12-02-2020

E. 61A kiedy wreszcie będzie emerytura bez podatku??????? Coś tooooo ucichlo

12-02-2020

woj.Boże , jak ona mnie wzruszyła ,aż łeska pociekła.

Rozwiń komentarze (133)