Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

13. emerytura nie dla wszystkich. ZUS wysyła listy

88
Podziel się:

W kwietniu emeryci mają otrzymać dodatkowe świadczeniem, czyli tzw. trzynastkę. Jednak okazuje się, że nie wszyscy będą mogli liczyć na wypłatę pełnej kwoty. ZUS wyjaśnia, kto nie dostanie pieniędzy.

13. emerytura nie dla wszystkich. ZUS wysyła listy
Wypłata 13. emerytury coraz bliżej (money.pl, Rafał Parczewski)

W marcu waloryzacja, w kwietniu - trzynastka, jesienią - czternastka. Taki harmonogram mają w tym roku polscy seniorzy.

A ponieważ zbliża się kwiecień, to na kontach wielu emerytów powinna pojawić się "trzynastka". W tym roku jest to nieco ponad 1250 złotych brutto, czyli 1022 złote na rękę.

Ale nie każdy otrzyma pieniądze w pełnej wysokości. ZUS wyjaśnia, że wyjątek dotyczy osób pobierających rentę rodzinną.

Zobacz także: Lekarz popiera otwarcie ogródków restauracyjnych. "Zakażenia na świeżym powietrzu są rzadkością"

W przepisach jasno bowiem stoi, że "trzynastka" przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do emerytury, ale również innych świadczeń, w tym właśnie renty rodzinnej.

A dla takich osób zasady są nieco inne. Weźmy na przykład kobietę z synem, którzy pobierają rentę rodzinną po zmarłym mężu (i ojcu). Obojgu przysługuje więc trzynastka, ale tylko jedna.

"Trzynasta emerytura podlega podziałowi stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej, ustalonej w wysokości na dzień 31 marca danego roku" - czytamy na stronie Zakładu.

To oznacza mniej więcej tyle, że w naszym przykładzie kobieta i chłopiec otrzymają po około 510 złotych. Gdyby rentę rodzinną pobierały trzy osoby, to kwota dla każdego z nich wyniosłaby około 340 złotych. ZUS zamierza o tym informować w specjalnej korespondencji.

Przypomnijmy, że nazwa "trzynastej emerytury" może być myląca. Nie ma bowiem dla niej znaczenia wysokość świadczenia. Jeśli ktoś pobiera co miesiąc z ZUS 4 tysiące złotych, to wcale nie dostanie jednej emerytury ekstra. Otrzyma stawkę minimalną, czyli wspomniane 1022 złotych na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Ela
10 miesięcy temu
To nie artykuł, to bełkot. A co z emerytami, którzy dorabiają do emerytury, albo mają wyższe emerytury. Nic nie można tu wyczytać. Żałosne dziennikarstwo.
Viki
2 lata temu
A może by tak emerytom dać co miesiąc 500+ tak jak dzieciom, które rzadko kiedy korzystają z tych pieniędzy, bo rodzice przeznaczają je na inne cele. Sądzę, że emeryci mają znacznie większe potrzeby niż dzieci (leki, mieszkanie, samotność), które są na utrzymaniu nieraz bardzo bogatych rodziców.
Hanka 44
3 lata temu
Ja mam taka nadzieje ze jak ja przejdę na emeryturę to mój problem będzie rozwiązany, odkładam w ppk i uważam ze to całkiem dobrze się sprawdzi, zresztą podobne programy działają w Europie i ludzie są zadowoleni. To tylko Polacy zawsze maja jakieś problemy, wypisują sie a potem żałują ze sie wypisali...
lonkowa
3 lata temu
Moja babcia dostała ale co to jest w skali roku? Żadne pieniądze a żyć trzeba jakoś przez cały rok. Dobrze że zostałam w ppk, może tam mi się więcej uzbiera niż w tym zusie
90+
3 lata temu
kto daje i odbiera to sie w piekle poniewiera
...
Następna strona