Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Trzynastka i czternastka. ZUS w bloku startowym do wypłacenia dodatkowych emerytur

6
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury – zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Czternastka" wypłacona zostanie jesienią.

Trzynastka i czternastka. ZUS w bloku startowym do wypłacenia dodatkowych emerytur
Prezes ZUS zapewniła, że kierowana przez nią instytucja będzie gotowa do wypłaty dodatkowych świadczeń emerytalnych (PAP)
bDSzzDAR

- Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto – wskazała prof. Uścińska.

Czternaste świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

bDSzzDAT
Zobacz także: 13 emerytura. Kiedy wypłaty? Kto dostanie 13 emeryturę?

"Trzynastka" trafi do emerytów i rencistów w kwietniu

W kwietniu ZUS wypłaci pierwsze dodatkowe świadczenie Będzie to trzynasta emerytura, która od kilku lat wypłacana jest w sposób powtarzalny. Co innego "czternastka", która zaplanowana jest jako świadczenie jednorazowe.

bDSzzDAZ

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

bDSzzDBa

Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzzDBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Ula
miesiąc temu
A co daliście ludziom pracujacym?! Pytam do jasnej cho....!!!!
Keys
miesiąc temu
Daliscie sie nabrac na propagande PiS i wladzy na 13 i 14 emeryture. Tak naprawde jest to waloryzacja emerytur ktora wynosi 66zl/rok.Ale realna waloryzacja przy uwzglednieniu inflacji i podwyzek wynosi okolo 30zl/rok
roza
miesiąc temu
Nie brac i nie pisac glupot po kase wszyscy rece wyciagaja
bDSzzDBv
WACEK
7 godz. temu
CI CO ZARABIALI MAJA KARĘ OD PIS TAK SAMO JAK CI CO DOBRZE ZARABIAJA BEDA MIELI KARĘ OD PIS NAJLEPIEJ ZARABIAĆ 6.5TYSI NETTO I NIE PRZEKRACZAĆ PROGU PODATKOWEGO KTORY OD 12 LAT JEST NIE ZMIENIONY Z Ł O DZIEJE
odyn
miesiąc temu
Raz dali, trzeba wybrać ich ponownie. Tylko, że drodzy emeryci, Was już nie będzie za 30 lat. Ale i Polski może nie być, nie będzie miał kto przekazywać historii. Nie dajcie się zwieść obietnicom. Reformy emerytalne, z których nic nie wynikło mamy od połowy lat 90-tych. Tym razem będzie tak samo. Mało tego. Domniemam, że 13, 14 emerytury, 500+, inne "datki" będą do zwrócenia. Nie teraz, to później. Scenariusz: przychodzi nowa władza, mówi, że to wszystko, co dała poprzednia to bezprawie. W związku z tym, społeczeństwo musi zasilić budżet takimi kwotami +odsetki jakie otrzymało nie legalnie. Śmieszne? Ale w Polsce bardzo prawdopodobne. Drodzy emeryci, nie wypinajcie się na system sprzed 89 roku. Mówcie wnukom jak było naprawdę. Nie tylko o cukrze na kartki, ale też o miejscach pracy, szkolnictwie, opiece medycznej. Mówcie o zaciągniętych kredytach przez figury partyjne przed dewaluacją. I o ich spłacaniu po dewaluacji. Mówcie kim był człowiek przed, i kim był po. Przed 89 zagorzały socjalista, po 89 religijny do tego stopnia, że wykuł na pałę Nowy Testament. A wszystko po to aby po 30 latach ich synowie, wnukowie na stanowiskach kupionych za tamte pieniądze nadal Was emerytów goliły.