Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Trzynastka i czternastka. ZUS w bloku startowym do wypłacenia dodatkowych emerytur

6
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury – zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Czternastka" wypłacona zostanie jesienią.

Trzynastka i czternastka. ZUS w bloku startowym do wypłacenia dodatkowych emerytur
Prezes ZUS zapewniła, że kierowana przez nią instytucja będzie gotowa do wypłaty dodatkowych świadczeń emerytalnych (PAP)

- Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto – wskazała prof. Uścińska.

Czternaste świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Zobacz także: 13 emerytura. Kiedy wypłaty? Kto dostanie 13 emeryturę?

"Trzynastka" trafi do emerytów i rencistów w kwietniu

W kwietniu ZUS wypłaci pierwsze dodatkowe świadczenie Będzie to trzynasta emerytura, która od kilku lat wypłacana jest w sposób powtarzalny. Co innego "czternastka", która zaplanowana jest jako świadczenie jednorazowe.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
WACEK
3 lata temu
CI CO ZARABIALI MAJA KARĘ OD PIS TAK SAMO JAK CI CO DOBRZE ZARABIAJA BEDA MIELI KARĘ OD PIS NAJLEPIEJ ZARABIAĆ 6.5TYSI NETTO I NIE PRZEKRACZAĆ PROGU PODATKOWEGO KTORY OD 12 LAT JEST NIE ZMIENIONY Z Ł O DZIEJE
vis
3 lata temu
Wiosna nasza.
roza
3 lata temu
Nie brac i nie pisac glupot po kase wszyscy rece wyciagaja
Ula
3 lata temu
A co daliście ludziom pracujacym?! Pytam do jasnej cho....!!!!
Keys
3 lata temu
Daliscie sie nabrac na propagande PiS i wladzy na 13 i 14 emeryture. Tak naprawde jest to waloryzacja emerytur ktora wynosi 66zl/rok.Ale realna waloryzacja przy uwzglednieniu inflacji i podwyzek wynosi okolo 30zl/rok