Notowania

13. emerytura. W ustawie są haczyki, nie każdy dostanie pieniądze

Już w kwietniu z ZUS-u popłyną tzw. trzynastki, czyli dodatek do emerytury i renty w kwocie 981 zł na rękę. Jednak przepisy kryją pewne haczyki, przez które nawet setki tysięcy osób mogą świadczenia nie dostać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki

O haczykach w ustawie, na mocy której przyznawane są trzynastki pisze dziennik "Fakt". Przede wszystkim mowa o osobach, które na emeryturę przejdą później niż na koniec marca, ci 13. emerytury w tym roku nie otrzymają.

By dostać trzynastkę trzeba mieć prawo do wypłaty jednego ze świadczeń, np. emerytury na dzień 31 marca 2020 r. Czyli do tego dnia trzeba mieć ukończony wiek emerytalny i wystąpić do ZUS o emeryturę. Rocznie ok. 250 tys. osób osiąga wiek emerytalny, jednak ok. 200 tys. osiągnie go już po 31 marca, więc te osoby w tym roku obejdą się smakiem - trzynastek nie otrzymają.

- To dyskryminacja. Każda osoba, która w danym roku choć przez jeden dzień miałaby wypłacaną emeryturę, powinna dostać trzynastkę - mówi w "Fakcie" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Do tego osoby, które są na "podwójnej" emeryturze, tj. osoby pobierające świadczenie z ZUS i KRUS, mimo że mają dwa świadczenia, trzynastkę dostaną tylko jedną. Kolejny haczyk dotyczy osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń. Ci muszą pilnować limitów.

Osoby, które mają przyznaną rentę, ale na czas nie dłuższy niż do 31 marca 2020 r., w kwietniu renty już nie dostaną, więc i trzynastka przejdzie im koło nosa.

Z 13. emerytury są też wykluczone osoby, które pobierają 500+ dla osób niesamodzielnych, ale nie mają prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty socjalnej. Samo świadczenie 500+ dla niesamodzielnych nie uprawnia do wypłaty trzynastki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, trzynastki, 13 emerytura, emerytura, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

Www13stej emerytury nie powinni dostać Ci co maja ponad 5tysiecy emerytury i tak samo 500+nie powinni dostać Ci co zarabiają ponad 10tysiecy

18-02-2020

phiZawracanie głowy. Przecież to oczywiste, że jeśli ktoś nie dostał ani jednej wypłaty, to i trzynastej nie może dostać.

19-02-2020

ktośBRAWO PIS - zabiorą niepełnosprawnym z ich funduszu a dadzą np. mojemu mężowi, który ma emeryturę prawie 5 tysięcy złotych :-) a i tak na nich nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (102)