Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

13. emerytura. W ustawie są haczyki, nie każdy dostanie pieniądze

102
Podziel się

Już w kwietniu z ZUS-u popłyną tzw. trzynastki, czyli dodatek do emerytury i renty w kwocie 981 zł na rękę. Jednak przepisy kryją pewne haczyki, przez które nawet setki tysięcy osób mogą świadczenia nie dostać.

Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki
Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki (East News)
bDKdvOuZ

O haczykach w ustawie, na mocy której przyznawane są trzynastki pisze dziennik "Fakt". Przede wszystkim mowa o osobach, które na emeryturę przejdą później niż na koniec marca, ci 13. emerytury w tym roku nie otrzymają.

By dostać trzynastkę trzeba mieć prawo do wypłaty jednego ze świadczeń, np. emerytury na dzień 31 marca 2020 r. Czyli do tego dnia trzeba mieć ukończony wiek emerytalny i wystąpić do ZUS o emeryturę. Rocznie ok. 250 tys. osób osiąga wiek emerytalny, jednak ok. 200 tys. osiągnie go już po 31 marca, więc te osoby w tym roku obejdą się smakiem - trzynastek nie otrzymają.

bDKdvOvb

- To dyskryminacja. Każda osoba, która w danym roku choć przez jeden dzień miałaby wypłacaną emeryturę, powinna dostać trzynastkę - mówi w "Fakcie" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Do tego osoby, które są na "podwójnej" emeryturze, tj. osoby pobierające świadczenie z ZUS i KRUS, mimo że mają dwa świadczenia, trzynastkę dostaną tylko jedną. Kolejny haczyk dotyczy osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń. Ci muszą pilnować limitów.

bDKdvOvh

Osoby, które mają przyznaną rentę, ale na czas nie dłuższy niż do 31 marca 2020 r., w kwietniu renty już nie dostaną, więc i trzynastka przejdzie im koło nosa.

Z 13. emerytury są też wykluczone osoby, które pobierają 500+ dla osób niesamodzielnych, ale nie mają prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty socjalnej. Samo świadczenie 500+ dla niesamodzielnych nie uprawnia do wypłaty trzynastki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKdvOvC
KOMENTARZE
(102)
phi
rok temu
Zawracanie głowy. Przecież to oczywiste, że jeśli ktoś nie dostał ani jednej wypłaty, to i trzynastej nie może dostać.
Www
rok temu
13stej emerytury nie powinni dostać Ci co maja ponad 5tysiecy emerytury i tak samo 500+nie powinni dostać Ci co zarabiają ponad 10tysiecy
MARIA😏😏
rok temu
Prawo do emerytury nabywa się PO UKOŃCZENIU 60/65 roku życia,a nie w roku kalendarzowym,w którym ktoś się urodził, więc w czym problem?.To chyba logiczne, że jeśli ktoś np.we wrześniu 2020 r. osiągnie wiek emerytalny,to nie staje się emerytem od stycznia 2020r.,bo zazwyczaj jeszcze pracuje i ewentualną"13-tkę",może otrzymać za....przepracowany 2019r.
bDKdvOvD
emeryt
rok temu
To jest logiczne gdy nie ma prawa do emerytury nie dostaje 13 więc proszę nie jątrzyć
abc
rok temu
jak nie ma sie uprawnień do pobierania świadczenia to i dodatki do niego nie przysługują - chyba jasne i logiczne, i po co te jątrzenie. Czy kiedys jak były dodatki do emerytur i rent to wypłacano je też innym ludziom , tym którzy w danym roku przechodzili na emeryturę, nie rozśmieszajcie mnie - nigdy tak nie było
...
Następna strona