Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

13. emerytura. W ustawie są haczyki, nie każdy dostanie pieniądze

104
Podziel się:

Już w kwietniu z ZUS-u popłyną tzw. trzynastki, czyli dodatek do emerytury i renty w kwocie 981 zł na rękę. Jednak przepisy kryją pewne haczyki, przez które nawet setki tysięcy osób mogą świadczenia nie dostać.

Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki
Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki (East News)

O haczykach w ustawie, na mocy której przyznawane są trzynastki pisze dziennik "Fakt". Przede wszystkim mowa o osobach, które na emeryturę przejdą później niż na koniec marca, ci 13. emerytury w tym roku nie otrzymają.

By dostać trzynastkę trzeba mieć prawo do wypłaty jednego ze świadczeń, np. emerytury na dzień 31 marca 2020 r. Czyli do tego dnia trzeba mieć ukończony wiek emerytalny i wystąpić do ZUS o emeryturę. Rocznie ok. 250 tys. osób osiąga wiek emerytalny, jednak ok. 200 tys. osiągnie go już po 31 marca, więc te osoby w tym roku obejdą się smakiem - trzynastek nie otrzymają.

- To dyskryminacja. Każda osoba, która w danym roku choć przez jeden dzień miałaby wypłacaną emeryturę, powinna dostać trzynastkę - mówi w "Fakcie" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Do tego osoby, które są na "podwójnej" emeryturze, tj. osoby pobierające świadczenie z ZUS i KRUS, mimo że mają dwa świadczenia, trzynastkę dostaną tylko jedną. Kolejny haczyk dotyczy osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń. Ci muszą pilnować limitów.

Osoby, które mają przyznaną rentę, ale na czas nie dłuższy niż do 31 marca 2020 r., w kwietniu renty już nie dostaną, więc i trzynastka przejdzie im koło nosa.

Z 13. emerytury są też wykluczone osoby, które pobierają 500+ dla osób niesamodzielnych, ale nie mają prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty socjalnej. Samo świadczenie 500+ dla niesamodzielnych nie uprawnia do wypłaty trzynastki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(104)
Jerzy
2 lata temu
Jakie 981 zł na rękę ? Co to za bzdury ?
bronek
2 lata temu
Dlaczego jeśli pobiera się emeryturę z ZUS i z KRUS płaciło się składki ,to teraz nie należą się dwie 13 emerytury tylko jedna?
Krim
3 lata temu
Www - przecież Ty nie masz żadnej(!)szkoły, to nie zabieraj głosu, ani nie rozdzielaj sieroto społeczna żadnych funduszy...
DoWWW
3 lata temu
A na jakiej podstawie tak uważasz? Ci który więcej zarabiają płacą dużo więcej podatków, więc generalnie to oni opłacają te wszystkie socjale. Dlaczego jak ktoś zarabia więcej ma utrzymywać innych?
Emer.
3 lata temu
Kiedy naprawdę zrobią coś dla emerytów i uwolnią emerytury z podatku ?
...
Następna strona