Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

13. emerytury. Ile można dorobić, by nie stracić "trzynastki"?

106
Podziel się

Osoby będące na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które dorabiają, muszą pilnować pewnych kwot, bo inaczej mogą stracić "trzynastkę". Zmieniają się limity ZUS, idą jednak w górę, więc dorobić można więcej.

Dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Wzrastają limity ZUS
Dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Wzrastają limity ZUS (East News)
bDzhLsDF

Od 1 marca zwiększą się limity ZUS, po przekroczeniu których Zakład nie tylko zawiesi wypłatę emerytury i renty, ale także nie przyzna w tym roku trzynastki - czytamy w "Fakcie". Dotyczy to osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń.

Jeśli dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. średniej krajowej, ZUS zmniejsza wypłatę świadczenia. Jeśli zaś przychód jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - w takiej sytuacji ZUS zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty.

bDzhLsDH

Ze względu na nowe dane GUS dotyczące średniej pensji w Polsce, od 1 marca te kwoty wzrastają. To dobra wiadomość dla wcześniejszych emerytów i rencistów.

Zobacz także: Obejrzyj: PKB słabnie. Balcerowicz nie jest zaskoczony

ZUS zmniejszy świadczenie, ale wypłaci trzynastkę, jeśli dodatkowy przychód wyniesie 3639 zł brutto. Za to zawiesi wypłatę emerytury lub renty i nie wypłaci trzynastki, jeśli przychód przekroczy 6758,20 zł brutto - te kwoty dotyczą osób na wcześniejszej emeryturze i na rencie.

bDzhLsDN

Z kolei jeśli ktoś jest na świadczeniu przedemerytalnym i jego przychód od 1 marca przekroczy 3442,80 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia i nie wypłaci trzynastki

Eksperci jednak podkreślają, że trzeba bardzo pilnować tych limitów. - Ustawa o trzynastkach zakłada, że jeśli emeryt lub rencista ma zawieszoną wypłatę świadczenia na dzień 31 marca tego roku, to trzynastki w tym roku nie dostanie - mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Co ważne, po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn limity te nie obowiązują, co oznacza, że do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń. Trzynastki mają być wypłacone w kwietniu wraz z rentą lub emeryturą - będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę.

bDzhLsDO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzhLsEi
KOMENTARZE
(106)
Zamknąć modry...
11 miesięcy temu
Zaś karczewski, były marszałek senatu dorabiał sobie na dyżurach podczas bezpłatnego urlopu i ma na dodatek ponad 30 tys. kwotę wolną od podatku.
emeryt
11 miesięcy temu
Z jakiej racji,prezes pobiera emeryture,diety i uposazenia poselskie i partyjne????Jemu wolno?
emerytka
11 miesięcy temu
Proszę wyjaśnić w wiadomościach w telewizji, żeby wszyscy słyszeli i zrozumieli: minimalna emerytura krajowa była w 2019r 1100zł, moja 1300 zł.czyli różnica 200zł. W 2020r minimalna wzrosła do 1200zł + 70 zł rewaloryzacji = 1270 brutto minimalna. Moja rewaloryzacja + 70zł = 1370zł. Różnica między nami zmalała o 100zł. Czyli za rok moją emeryturę rząd zaliczy już do minimalnej krajowej! A przecież mam 34 lata pracy a nie 20l. Przed emeryturą za posiadanie aparatu słuchowego( pogorszył się słuch po antybiotyku) pracowałam ciężko fizycznie, nie odstawałam w jakości pracy od innych, ale zawsze mi płacili minimalną krajową. To co uzbierałam na składki ZUS zawdzięczam mojej pracy umysłowej wcześniej. Renty nie miałam. Pytam, dlaczego nie mam też podwyżki 100 zł brutto jaką dostali z minimalną emeryturą. Nikomu nie zazdroszczę, bo byłoby to chore, ale dlaczego takich emerytów jak ja okradacie z pieniędzy i zostawiacie samych sobie? Nie ma na to uczciwego wytłumaczenia, ale spróbujcie w wiadomościach w TV wyjaśnić. Według logicznego rozumowania takie zagranie z emeryturami nie jest ani prawe, ani sprawiedliwe. A minimalna krajowa skoczyła do 2600 brutto, to jaka to jest teraz proporcja? To wy jesteście ekonomiści!!
bDzhLsEj
radny
11 miesięcy temu
Posłow i senatorów to tez dotyczy???
emeryt
11 miesięcy temu
To nie jest trzynasta emerytura , trzynasta emerytura powinna być równa pobieranemu świadczeniu , a to jest tylko kiełbasa wyborcza .
...
Następna strona