Notowania

13. emerytury. Ile można dorobić, by nie stracić "trzynastki"?

Osoby będące na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które dorabiają, muszą pilnować pewnych kwot, bo inaczej mogą stracić "trzynastkę". Zmieniają się limity ZUS, idą jednak w górę, więc dorobić można więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Wzrastają limity ZUS

Od 1 marca zwiększą się limity ZUS, po przekroczeniu których Zakład nie tylko zawiesi wypłatę emerytury i renty, ale także nie przyzna w tym roku trzynastki - czytamy w "Fakcie". Dotyczy to osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń.

Jeśli dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. średniej krajowej, ZUS zmniejsza wypłatę świadczenia. Jeśli zaś przychód jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - w takiej sytuacji ZUS zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty.

Ze względu na nowe dane GUS dotyczące średniej pensji w Polsce, od 1 marca te kwoty wzrastają. To dobra wiadomość dla wcześniejszych emerytów i rencistów.

Obejrzyj: PKB słabnie. Balcerowicz nie jest zaskoczony

ZUS zmniejszy świadczenie, ale wypłaci trzynastkę, jeśli dodatkowy przychód wyniesie 3639 zł brutto. Za to zawiesi wypłatę emerytury lub renty i nie wypłaci trzynastki, jeśli przychód przekroczy 6758,20 zł brutto - te kwoty dotyczą osób na wcześniejszej emeryturze i na rencie.

Z kolei jeśli ktoś jest na świadczeniu przedemerytalnym i jego przychód od 1 marca przekroczy 3442,80 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia i nie wypłaci trzynastki

Eksperci jednak podkreślają, że trzeba bardzo pilnować tych limitów. - Ustawa o trzynastkach zakłada, że jeśli emeryt lub rencista ma zawieszoną wypłatę świadczenia na dzień 31 marca tego roku, to trzynastki w tym roku nie dostanie - mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Co ważne, po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn limity te nie obowiązują, co oznacza, że do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń. Trzynastki mają być wypłacone w kwietniu wraz z rentą lub emeryturą - będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, emerytury, renty, trzynastki, zus, limity dorabiania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

Zamknąć modry - TK idzie.Zaś karczewski, były marszałek senatu dorabiał sobie na dyżurach podczas bezpłatnego urlopu i ma na dodatek ponad 30 tys. kwotę wolną od podatku.

14-02-2020

emerytZ jakiej racji,prezes pobiera emeryture,diety i uposazenia poselskie i partyjne????Jemu wolno?

14-02-2020

emerytkaProszę wyjaśnić w wiadomościach w telewizji, żeby wszyscy słyszeli i zrozumieli: minimalna emerytura krajowa była w 2019r 1100zł, moja 1300 zł.czyli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (105)