Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

13. emerytury. Ile można dorobić, by nie stracić "trzynastki"?

106
Podziel się

Osoby będące na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które dorabiają, muszą pilnować pewnych kwot, bo inaczej mogą stracić "trzynastkę". Zmieniają się limity ZUS, idą jednak w górę, więc dorobić można więcej.

Dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Wzrastają limity ZUS
Dorabianie do wcześniejszej emerytury lub renty. Wzrastają limity ZUS (East News)
bEhBUBnV

Od 1 marca zwiększą się limity ZUS, po przekroczeniu których Zakład nie tylko zawiesi wypłatę emerytury i renty, ale także nie przyzna w tym roku trzynastki - czytamy w "Fakcie". Dotyczy to osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń.

Jeśli dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. średniej krajowej, ZUS zmniejsza wypłatę świadczenia. Jeśli zaś przychód jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - w takiej sytuacji ZUS zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty.

bEhBUBnX

Ze względu na nowe dane GUS dotyczące średniej pensji w Polsce, od 1 marca te kwoty wzrastają. To dobra wiadomość dla wcześniejszych emerytów i rencistów.

Zobacz także: Obejrzyj: PKB słabnie. Balcerowicz nie jest zaskoczony

ZUS zmniejszy świadczenie, ale wypłaci trzynastkę, jeśli dodatkowy przychód wyniesie 3639 zł brutto. Za to zawiesi wypłatę emerytury lub renty i nie wypłaci trzynastki, jeśli przychód przekroczy 6758,20 zł brutto - te kwoty dotyczą osób na wcześniejszej emeryturze i na rencie.

bEhBUBod

Z kolei jeśli ktoś jest na świadczeniu przedemerytalnym i jego przychód od 1 marca przekroczy 3442,80 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia i nie wypłaci trzynastki

Eksperci jednak podkreślają, że trzeba bardzo pilnować tych limitów. - Ustawa o trzynastkach zakłada, że jeśli emeryt lub rencista ma zawieszoną wypłatę świadczenia na dzień 31 marca tego roku, to trzynastki w tym roku nie dostanie - mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Co ważne, po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn limity te nie obowiązują, co oznacza, że do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń. Trzynastki mają być wypłacone w kwietniu wraz z rentą lub emeryturą - będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę.

bEhBUBoe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhBUBoy
KOMENTARZE
(106)
karol
rok temu
Co do emerytur to nie ma większych wątpliwości, że te będą już tylko coraz mniejsze. PPK to nowość, która idealnie staje naprzeciw tego problemu i ułatwia sporo odłożyć na emeryturę bez jakiejkolwiek papierologii
Obywatel
rok temu
Hi kara za pracę A mówią żeby pracować dłużej Chory kraj i kamieni kupa..
Bibek
rok temu
ZaTuska i gumofilca to dopiero było eldorado
bEhBUBoz
Emeryt
rok temu
ten co ukradł księżyc ma to we krwi od młodych lat uchodziło mu to bezkarnie a wiec kradnie dalej tylko po co kotu tego nie zostawi złodziejskie nasienie,emerytury opodatkowane dla czego? drugi raz biorą podatek od moich odłożonych pieniędzy ,a złodziej ma nie opodatkowane!!!!!!! Taka Polska jakie jej władze.
BBBB
rok temu
ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona