Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

15. emerytura bez progu dochodowego? Ekspert: chodzi o kupowanie głosów wyborców

124
Podziel się:

Jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi emeryci mogą spodziewać się 15. emerytury. Chodzi o jednorazową wypłatę w wysokości minimalnego świadczenia, które w marcu przyszłego roku wzrośnie do 1588,44 zł brutto. Nieoficjalnie mówi się, że rząd zrezygnuje ze stosowania progu dochodowego, jak w przypadku 14. emerytury. - To kupowanie głosów wyborców - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek.

15. emerytura bez progu dochodowego? Ekspert: chodzi o kupowanie głosów wyborców
Będzie 15. emerytura przed wyborami? (East News, ZOFIA BAZAK)

Antoni Kolek uważa, że wprowadzanie kolejnego dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów należy interpretować jako chęć kupowania głosów przed przyszłorocznymi wyborami. Zdaniem prezesa Instytutu Emerytalnego lepszym rozwiązaniem byłaby wyższa lub kolejna waloryzacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upolitycznienie systemu emerytalnego. "Trzeba skończyć z rozdawnictwem"

Piętnasta emerytura bez progu dochodowego?

Według Kolka, jeśli potwierdzą się doniesienia o tym, że "piętnastka" w odróżnieniu od 14. emerytury ma być pozbawiona kryterium dochodowego, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że chodzi o zdobycie poparcia politycznego.

Według wstępnych szacunków wypłata 15. emerytury może kosztować budżet ponad 30 mld zł. "Jeżeli do tego doliczymy 41,8 mld zł na waloryzację emerytur w 2023 r., to w sumie w roku wyborczym na emerytury budżet państwa musi zarezerwować ponad 70 mld zł" - pisze "SE".

Od początku prac nad budżetem 2023 wzywaliśmy, aby zamiast 13,14,15t-ek zająć się rozwiązywaniem realnych problemów emerytów - można to osiągnąć poprzez zmianę częstotliwości waloryzowania świadczeń, czy wprowadzenie dodatków dla grup wymagających szczególnej uwagi, np. osób owdowiałych - wskazuje Kolek w rozmowie z "Super Expressem".

Zielona światło od prezesa PiS

Serwis Wyborcza.biz, powołując się na nieoficjalne informacje, podał we wtorek, że w przyszłym roku, przed wyborami, zostanie wypłacona nie tylko 13. i 14. emerytura, ale także 15. Zdaniem dziennikarzy portalu, zgodę na to dał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Doniesienia te, w rozmowie z PAP, skomentował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. - Nie toczą się żadne prace ani tym bardziej nie ma decyzji politycznej, dotyczącej wypłaty 15. emerytury - powiedział polityk partii rządzącej. - Umacniamy 13. oraz 14. emeryturę, która będzie stała i coroczna - dodał.

W połowie października minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że w przyszłym roku zostanie wypłacona nie tylko 13., ale też 14. emerytura. - Nie ma jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ale przyszłoroczna czternastka będzie na poziomie minimalnej emerytury - zaznaczyła wówczas minister Maląg.

W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

W tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł, a w latach 2021-2022 jest to łącznie prawie 77 mld zł. Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
Biały
2 lata temu
Dla mnie może być 15,16,17 itd i tak nie będę głosować na PiS. A pieniądze wezmę bo nam się to należy bo to nasze pieniądze. My ich utrzymujemy.
123
2 lata temu
15 miały byś w tym roku grudniu na święta Bożego Narodzenia a teraz mają być w marcu
2000
2 lata temu
// Według wstępnych szacunków wypłata 15. emerytury może kosztować budżet ponad 30 mld zł. // Zapamiętajcie że kaczyński i jego kolesie są w stanie zrujnować Polskę tylko dlatego żeby ich szambo nie wybiło przed ucieczką za granicę.
Jakub
2 lata temu
Mój Ojciec i Matka są na emeryturze. Bardzo się cieszymy z tych emerytur ponieważ rekwirujemy im z Żoną wszystkie pieniądze. Kto zabiera starym siano... łapka w górę
Gregor
2 lata temu
O wiele lepsze byłoby wypłacenie drugiej waloryzacji niż te 13,,14 i 15.
...
Następna strona