Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

55 lat płacił składki. ZUS podał, jaką ma emeryturę

106
Podziel się:

22 tys. zł brutto - tyle wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez rzeszowski oddział ZUS. Najniższe świadczenie to z kolei zaledwie 11 groszy – poinformował Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

55 lat płacił składki. ZUS podał, jaką ma emeryturę
55 lat płacił składki w ZUS. Oto jaką ma emeryturę (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Jak wyliczał Dyląg w połowie maja, w sumie na Podkarpaciu ZUS wypłaca emerytury ponad 320 tysiącom osób. Najwyższą emeryturę, czyli 22 tys. zł brutto, dostaje senior, który przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat, a aktualnie ma 82 lata. Jego okresy składkowe w ZUS to 55 lat.

Z kolei najniższa emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu wynosi 11 groszy. Dostaje ją 64-letnia kobieta, która odprowadziła składki za 1 miesiąc pracy. Rzecznik rzeszowskiego oddziału ZUS przypomniał, że przy obliczaniu emerytury w Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Proste zasady

- Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za jeden dzień - wyjaśnił - Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie – dodał.

Wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej tych, którzy pracowali przed 1999 r. W mianowniku natomiast – średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę. Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Wyrażone jest ono w miesiącach.

- Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury. Ma ją kobieta, która posiada co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat - wyjaśnił Wojciech Dyląg.

Na wysokość emerytury znacząco wpływa również waloryzacja składek i kapitału początkowego. Rzecznik ZUS na Podkarpaciu przypomniał, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. - Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w placówkach ZUS, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości – powiedział Dyląg.

We wrześniu 14. emerytura

W tym roku seniorzy mogą jeszcze liczyć na dodatkowy zastrzyk pieniędzy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające, że w tym roku wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile minimalna emerytura.

Według rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 14. emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1780,96 zł brutto, otrzymają osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 zł brutto.

Powyżej tej kwoty działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.

Tzw. czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.

"Świadczenie będzie stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" – przekazano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Apel do
2 tyg. temu
I tu zamieszczam Apel do Rządu Polski i Unii Europejskiej Proszę o natychmiastowe Wprowadzenie Dochodu Gwarantowanego stałego Wypłacanego każdego miesiąca na miesiąc Na stałe.. Pozdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych Miłego dnia życzę Godnego Życia.. Ps Nie poddajecie tu stanowisk pracy tych osób które tyle lat przepracowały i gdzie pracowały Bo nie u Januszy Biznesów za najniższe wynagrodzenie lub na ,,Czarno ,, aby mieć dosłownie na ,, chleb i do chleba ,, ..zapominacie o Zmianach lat 80/90 .. I o braku możliwości jak pracy tak założenia rodziny Nie trzeba Wojen Wystarczy to co wtedy Rządy zrobiły i to na całym świecie
Dziadek
2 tyg. temu
I na wuj mu to było tyle lat pracować?Teraz jego kasą zajmą się lekarze,aptekarze i za niedługo do bomboniery.
Walanas
2 tyg. temu
11 groszy to i tak złodziejsko mało. 40 lat na emeryturze x 12 mies. x 0,11 zl = 52,8zł. A za miesiąc zapłaciła na pewno więcej.
Emer
2 tyg. temu
W artykule napisano, że "Rzecznik rzeszowskiego oddziału ZUS przypomniał, że przy obliczaniu emerytury w Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej" . Jest to nieprawdą, ponieważ nie dotyczy to kobiet, które należały do OFE i pobierały okresową kapitałową emeryturę. Emerytkom tym po ukończeniu 65 lat ZUS powtórnie przelicza emeryturę zarówno tą z ZUSu jak i tą z OFE. Powtórnej waloryzacji podlegają kapitał początkowy, składki z ZUSu jak i składki z OFE. Do powtórnego przeliczenia emerytury stosuje się wskaźnik długości trwania życia jak dla 65 lat, czyli tak jak gdyby emerytki te przeszły na emeryturę w wieku 65 lat, ponieważ od tak zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek z ZUSu nie odejmuje się już pobranej emerytury z ZUSu a jedynie pobraną emeryturę że środków odłożonych w OFE. Tak więc kobietom należącym do OFE najbardziej opłaca się przejście na emeryturę zaraz po ukończeniu 60 lat, ponieważ później i tak mają emeryturę powtórnie przeliczoną tak jakby pracowały do 65 lat . Jeśli chcą to mogą dalej pracować, pobierając wynagrodzenie za pracę, emeryturę a także trzynastki i czternastki. Po ukończeniu 65 lat i tak czeka je nagroda za przynależność do OFE !!!
Proszę wprowa...
2 tyg. temu
Krwawa merry
...
Następna strona