Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Andrzej Duda z okazji 85-lecia ZUS: świadczenia są pewne, to luksus

87
Podziel się:

- Świadczenia wypłacane z ZUS są i będą. Nikt się nie martwi, że nie zostaną wypłacone. To wielki komfort - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z okazji 85-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Andrzej Duda przekonywał, że świadczenia wypłacane przez ZUS są pewne.
Andrzej Duda przekonywał, że świadczenia wypłacane przez ZUS są pewne. (Twitter/ZUS, Twitter/ZUS)

Prezydent podkreślał, że gratuluje tych 85 lat, podczas których ZUS pracował na swoją pozycję. Jak mówił, nie jest liberałem i uważa państwo opiekuńcze za prawdziwie nowoczesne.

Zdaniem prezydenta nie jest możliwe, by ZUS nie wypłacił świadczeń. Nawet taka myśl nie przychodzi nikomu do głowy. - To wielki luksus. Te pieniądze nie zostaną zmarnotrawione, wydane na coś innego, ukradzione - podkreślał Andrzej Duda. Jak przypomniał, wartość świadczeń wypłacany rocznie przez ZUS to ok. 200 mld zł.

Zwracał jednak uwagę, że ZUS musi być elastyczny i dopasowywać się do zmieniającego się świata.

Zobacz: Niekonsekwentny jak ZUS. "To jest konfliktowanie obywatela z państwem"

Z kolei prezes Zakładu Gertruda Uścińska przedstawiała plany na przyszłość, z których najciekawsza wydaje się zapowiedź automatycznego przyznawania świadczeń - to znaczy bez konieczności składania wniosku przez zainteresowanego.

- Stawiamy na rozwój nowoczesnej e-administracji. Planujemy wprowadzenie e-płatności, aplikacji mobilnych, powiadomień SMS i e-mail o stanie sprawy czy zautomatyzowanie przyznawania i wpłaty świadczeń - bez wniosku klienta - mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Wśród najważniejszych zadań zrealizowanych przez ZUS wymieniła: obrót do niższego wieku emerytalnego (prawie 840 tys. obsłużonych wniosków), wprowadzenie ulgi przed przedsiębiorców, realizację świadczenia Mama 4+ (prawie 60 tys. wniosków), wypłatę "trzynastki" dla ponad 8 mln emerytów. Obecnie ZUS zajmuje się nowym świadczeniem - 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został utworzony w 1934 roku po kilkuletnim procesie reformowania systemu ubezpieczeń społecznych. W 1955 roku został na pięć lat zlikwidowany, a jego zadania przejął ówczesny resort pracy. Wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
OSA,,,,,
4 lata temu
należy zrobić reforme świadczeńi wprowadzić dodatek wdowi albo by wdowa czy wdowiec kto pozostał miał prawo do emerytury wyższej np, zmarłego męża bo teraz płaci ZUS 85% a przecież to krzywda bo jak oboje mieli wypracowane emerytury to należy zrzec sie swojej mniejszej i wziąć 85% męża zmarłego bo cała sie nie należy , to z czego ta wdowa ma żyć a jej emerytura pozostaje w ZUS i wtedy traci prawo do swojwj emerytury jak weźmie te 85% po zmarłym mężu a mąż jak zostaje sam bo żona zmarła to nic nie ma i to normalne ? tak nie powinno być bo oboje pracowali i składki płacili a teraz to to co zostało same musi biede klepać , powinni w Sejmie tak ustalić ,że mąż i żona jak mieli emerytury to biorą swoje i 50% emerytury po zmarłym i tak jest sprawiedliwie ! najczęściej odchodzi mąż a żona z 85% emerytury męża musi biede klepać a oboje pracowali i wypracowali sobie te emerytury czy to normalne ?TU TRZEBA DAĆ PRAWO DLA TYCH CO MAJA OBOJE RMERYTURY DO 100% WIEKSZEJ EMERYTURY I DODATEK WDOWI ALBO CAŁA ŻYJĄCEJ OSOBY I 50 % ZMARŁEGO--- TAK BY MOGLI GODNIE ŻYĆ !-- CO INNEGO JAK TYLKO EDEN BYŁ ŻYWICIELEM I JEDNA BYŁA EMERYTURA TO WTEDY JAK DRUGA OSOBA NIE MIAŁA PRAWA DO EMERYTURY TO RODZINNA SIE NALEŻY , ALE NIE DGY OBOJE MIELI WYPRACOWANE , BO TO WIELKA KRZYWDA JAK TRZEBA ZE SWOJEJ EMERYTURY SIE ZRZEC BY DOSTAĆ PO MĘŻU 85% --TO JAKAŚ WIELKA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ !
rencista
4 lata temu
Żadna łaska zabierają moją emeryturę i do dają parę groszy więcej za męża a tyle lata zabierają i to spore pieniądze ......więc tak opłaca się tych co nie pracowali i etc .
Zyczliwy
4 lata temu
Żal mi chorych ludzi
capsel
4 lata temu
Panie prezydencie obiecał Pan ze po 40 latach pracy można bedzie przejść na emeryture - państwo rozdają pieniądze wszystkim ,młodzi nie płacą podatków-mam 60 lat i 44 lata pracy i co mam na wszystkich pracować do 50-ciu lat pracy?Niech Pan podniesie czas pracy dla służb mundurowych do 35 lat
robol
4 lata temu
35/40 pamiętamy obietnice przedwyborcze
...
Następna strona