Notowania

Przejdź na
zus
10.10.2019 11:23

Andrzej Duda z okazji 85-lecia ZUS: świadczenia są pewne, to luksus

- Świadczenia wypłacane z ZUS są i będą. Nikt się nie martwi, że nie zostaną wypłacone. To wielki komfort - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z okazji 85-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter/ZUS)
Andrzej Duda przekonywał, że świadczenia wypłacane przez ZUS są pewne. (Fot: Twitter/ZUS)

Prezydent podkreślał, że gratuluje tych 85 lat, podczas których ZUS pracował na swoją pozycję. Jak mówił, nie jest liberałem i uważa państwo opiekuńcze za prawdziwie nowoczesne.

Zdaniem prezydenta nie jest możliwe, by ZUS nie wypłacił świadczeń. Nawet taka myśl nie przychodzi nikomu do głowy. - To wielki luksus. Te pieniądze nie zostaną zmarnotrawione, wydane na coś innego, ukradzione - podkreślał Andrzej Duda. Jak przypomniał, wartość świadczeń wypłacany rocznie przez ZUS to ok. 200 mld zł.

Zwracał jednak uwagę, że ZUS musi być elastyczny i dopasowywać się do zmieniającego się świata.

Zobacz: Niekonsekwentny jak ZUS. "To jest konfliktowanie obywatela z państwem"

Z kolei prezes Zakładu Gertruda Uścińska przedstawiała plany na przyszłość, z których najciekawsza wydaje się zapowiedź automatycznego przyznawania świadczeń - to znaczy bez konieczności składania wniosku przez zainteresowanego.

Choć trudno w to uwierzyć, to... wysokie emerytury w Polsce już były
Wysokie emerytury w Polsce to już były. Teraz dopiero się zacznie

- Stawiamy na rozwój nowoczesnej e-administracji. Planujemy wprowadzenie e-płatności, aplikacji mobilnych, powiadomień SMS i e-mail o stanie sprawy czy zautomatyzowanie przyznawania i wpłaty świadczeń - bez wniosku klienta - mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Wśród najważniejszych zadań zrealizowanych przez ZUS wymieniła: obrót do niższego wieku emerytalnego (prawie 840 tys. obsłużonych wniosków), wprowadzenie ulgi przed przedsiębiorców, realizację świadczenia Mama 4+ (prawie 60 tys. wniosków), wypłatę "trzynastki" dla ponad 8 mln emerytów. Obecnie ZUS zajmuje się nowym świadczeniem - 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został utworzony w 1934 roku po kilkuletnim procesie reformowania systemu ubezpieczeń społecznych. W 1955 roku został na pięć lat zlikwidowany, a jego zadania przejął ówczesny resort pracy. Wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, prezydent, Andrzej Duda, emerytury, zabezpieczenie społeczne, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

bbbMoże pan prezydent sam by chciał pożyć za emeryturę w Polsce po 40 latach pracy

10-10-2019

JdjŻałosne

10-10-2019

DudaOjczyznę dojną zachowaj nam Panie

Rozwiń komentarze (87)