Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Fundamentalna zmiana". Rząd wprowadza czternastą emeryturę na stałe

Podziel się:

Rząd przyjął projekt wprowadzający czternastą emeryturę na stałe. Już wcześniej zapowiadał, że będzie to świadczenie wypłacane co roku. - To jest fundamentalna zmiana - stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

"Fundamentalna zmiana". Rząd wprowadza czternastą emeryturę na stałe
Rząd wprowadza czternastą emeryturę na stałe. Będzie wypłacana co roku (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Czternasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2021 r. Miała być świadczeniem jednorazowym. I w przeciwieństwie do 13. emerytury nie przysługiwała wszystkim emerytom i rencistom. "Czternastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej w danym roku od 1 marca. W pełnej wysokości otrzymują ją osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł miesięcznie, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń. Powyżej tego progu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

- Przyjęcie tej ustawy to kolejny kamień milowy na drodze do poprawienia jakości życia naszych babć i dziadków. Chciałem im podziękować za tę pracę, za ten trud, za wszystko, co zrobili dla naszej ojczyzny - podkreślił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

- Ustawa o czternastej emeryturze zapewnia seniorom to wsparcie co roku. Świadczenie będzie co najmniej na poziomie minimalnej emerytury, wprowadzamy kryterium dochodowe. Ponad 86 proc. to świadczenie uzyska, a w pełnej wysokości ponad 70 proc. naszych kochanych seniorów - dodała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"

"Nie było trzynastej, czternastej emerytury"

- Dlaczego nie było wcześniej trzynastej emerytury? Dlaczego w czasach naszych poprzedników nie było trzynastej, czternastej emerytury? Tej, którą dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy jako stałe świadczenie. Od dzisiaj "czternastka" to stałe świadczenie dla wszystkich emerytów w Polsce. To jest fundamentalna zmiana - powiedział.

Premier wyliczał też inne działania ukierunkowane na seniorów, takie jak bezpłatne leki dla seniorów czy emerytura bez podatku. - W kolejnych latach będziemy zwiększać środki na program Senior plus, żeby tych aktywności było coraz więcej. Domy seniora rosną jak grzyby po deszczu i włączają w życie towarzyskie, społeczne, a to jest szalenie ważne - dodał.

- Jesteśmy zobowiązani podziękować za trud wychowania dzieci, wnuków i za budowanie silnej Polski oraz przekonywanie młodemu pokoleniu, że należy się szacunek do ojczyzny i barw narodowych - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl