Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Czternasta emerytura. O wysokości i terminie wypłat zdecyduje rząd

240
Podziel się:

- Projekt ustawy o corocznej 14. emeryturze jest elastyczny co do jej wysokości. To minimalna emerytura rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa. Decydować będzie Rada Ministrów – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Czternasta emerytura. O wysokości i terminie wypłat zdecyduje rząd
Zakładamy elastyczność co do wysokości 14. emerytury - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. (PAP, Tomasz Gzell)

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w Programie I Polskiego radia, że projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o wprowadzeniu corocznej wypłaty 14. emerytury jest już zamieszczony w Rządowym Centrum Legislacji.

- Zakładamy elastyczność co do wysokości 14. emerytury. A więc skoro to jest ustawa i świadczenie już na stałe wypłacane seniorom, to zakładamy, że 14. emerytura to będzie minimum, minimalna emerytura, czyli rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa i będzie o tym decydowała Rada Ministrów swoim rozporządzeniem. Co do wypłaty też zakładamy taką elastyczność: będzie to druga połowa roku, a Rada Ministrów swoim rozporządzeniem podejmie konkretną datę - powiedziała Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 15-sta i 16-sta emerytura "jak bóg da". "Myślałem, że to jakiś żart"

Podkreśliła, że taka elastyczność jest ważna. - Przypomnę, że 14. emerytura w ubiegłym roku była wypłacana z końcem sierpnia, wtedy wzrastał poziom inflacji, chcieliśmy pomóc Polakom. Chcemy dać sobie możliwość, by ta wypłata była celowana w moment, kiedy najbardziej potrzebna jest seniorom - uzasadniła.

Świadczenie będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. 14. emerytura wyniesie tyle, co minimalne świadczenie. W tym roku będzie to 1588 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2,9 tys. zł "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

W tym roku rząd chce wypłacić czternastki na przełomie sierpnia i września.

Do końca października rząd ogłosi termin wypłaty "czternastki"

Projekt ustawy przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż najniższa emerytura. Rada Ministrów, nie później niż do 31 października, określi w rozporządzeniu miesiąc wypłaty 14. emerytury.

Każdemu uprawnionemu przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14. emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(240)
nul
4 miesiące temu
emeryt 48 lat pracy zostanie okradziony z 14 nastki podziekowanie przy urnach wyborczych
A kuku
6 miesięcy temu
Znowu oszukają starców bo im obiecają a potem nie dadzą. To starcy starcom zgotowali ten los. Tylko czemu młodzi muszą mieszkać w takim gównianym kraju geriatrii. Kto ma rozum i odwagę, wyjeżdża jak najdalej i nigdy nie wraca , także nie wiem skąd będzie Kasa na emerytury.
Jewo
6 miesięcy temu
Jak może ten oszust Kaczyński, który tylko dla utrzymania władzy wyprowadza miliardy złotych jechać do Wadowic i zasłaniać swoje przestępstwa wizerunkiem papieża? To jest zaprzeczenie chrześcijaństwa. Jak długo jeszcze ci złodzieje z PiS będą rozkradać Polskę.? Bielan zebrał zdrajców od Gowina a Kaczyński daje mu pozwolenie na ten rabunek za tą zdradę milionami złotych. Tylko po to by nie stracić władzy. Kaczyński z Bielanem jesteście podłymi złodziejami majątku narodowego. Temu podłemu człowiekowi nawet specjalne prawo LEX Kaczyński ta zdegenerowana ekipa pisowska tworzy by uniknął kar.
ale
6 miesięcy temu
Przypominam- to są nasze(emerytów i rencistów pieniądze ) A NIE PREZENT OD NIERZĄDU PISU
nie tędy
6 miesięcy temu
14 tej emerytury nie dawać bogatym,tak jak 500 +. Oni i tak nie zglosuja na PiS.
...
Następna strona